MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„FDI Confidence Index® 2024”. Obywatele 25 państw mogą się cieszyć

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Zagraniczni inwestorzy stawiają na nowoczesne technologie. Państwa nie powinny rezygnować z branży motoryzacyjnej ani z przemysłu lotniczego. Kluczem do sukcesu mogą być inwestycje w półprzewodniki
Zagraniczni inwestorzy stawiają na nowoczesne technologie. Państwa nie powinny rezygnować z branży motoryzacyjnej ani z przemysłu lotniczego. Kluczem do sukcesu mogą być inwestycje w półprzewodniki Jerzy Mosoń/PPG ©
Polska znalazła się w zestawieniu 25 rynków, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI). W rankingu firmy consultingowej Kearney „FDI Confidence Index® 2024” Polska uplasowała się na 23. pozycji indeksu ogólnoświatowego oraz na siódmym miejscu w indeksie rynków wschodzących. Co zdecydowało o tak wysokich miejscach Polski?

Spis treści

Publikowany od 1998 roku ranking „FDI Confidence Index® 2024” powstaje w oparciu o wyniki badania, które eksperci firmy Kearney przeprowadzają wśród kadry zarządzającej największych korporacji. Zebrane dane pokazują, które rynki są oceniane przez inwestorów jako najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia przyszłego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Tegoroczny ranking jest jednak wyjątkowy.

Nowości w raporcie od firmy doradczej Kearney: nie tylko sztuczna inteligencja

Obok zestawienia ogólnoświatowego, najnowszy raport Kearney po raz drugi prezentuje indeks 25 rynków wschodzących. Nowością obecnej edycji jest sekcja tematyczna poświęcona temu, jaki wpływ na działalność operacyjną inwestorów wywiera rozwój technologiczny, a w szczególności sztuczna inteligencja.

Niewielkie zmiany w ścisłej czołówce rankingu „FDI Confidence Index® 2024”. Co z Polską?

Liderem zestawienia niezmiennie od lat są Stany Zjednoczone. Drugie miejsce utrzymała też Kanada. Zmiany widać jednak na dalszych pozycjach, a inwestorzy, choć tradycyjnie pozostają przywiązani do rynków rozwiniętych, coraz częściej wskazują także te wschodzące. To dobry znak dla Polski. Dlaczego?

Firma doradcza Kearney wskazała miejsca państw aspirujących do miana liderów

Na tegorocznej liście 25 najbardziej perspektywicznych rynków, było znalazło się osiem państw – o dwa więcej niż przed rokiem. Najwyżej notowane w tej grupie pozostają Chiny, które awansowały z miejsca siódmego na trzecie. Swój wynik o jedną pozycję poprawiła Wielka Brytania, zajmująca miejsce czwarte. Niemcy zanotowały spadek na miejsce piąte. Po raz pierwszy od 2015 roku w światowej czołówce znalazła się Polska.

Sprawdź wyniki głównego rankingu: „FDI Confidence Index® 2024”

Co zdecydowało o awansie Polski do grona 25 państw rankingu „FDI Confidence Index® 2024”?

O wysokiej 23. pozycji Polski w zestawieniu zdecydował przede wszystkim potencjał technologiczny oraz innowacyjny. Jak przypomina Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce, Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej, a perspektywy dotyczące wzrostu jej PKB pozostają optymistyczne.

Sprawdź wyniki rankingu rynków wschodzących: „Kearney Emerging Markets FDI Confidence Index® 2024”

– Na naszą wysoką pozycję w rankingu wpływa także stabilny poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które w roku 2022 były warte 29,5 mld dolarów. W najbliższych latach liczba ta może jeszcze wzrosnąć m.in. dzięki takim inwestycjom, jak warta 4,6 mld euro fabryka Intela – zauważa ekspert.

Silną pozycję Polski tworzą zaawansowane technologie. Które branże zdecydowały o sukcesie?

Jak podkreśla Krystian Kamyk zaawansowane technologie, ale też branża motoryzacyjna, lotnicza czy IT od lat pozostają kluczowymi sektorami, na których koncentrują się bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. – Duże możliwości naszego kraju związane z rozwojem technologii, innowacyjnością oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej są jednocześnie polskimi atutami, które inwestorzy ocenili najwyżej – mówi Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce.

Które czynniki są najważniejsze przy wyborze miejsca do inwestycji, w przypadku Polski?

  • 17 proc. odpowiedzi dotyczyło potencjału technologicznego i innowacyjnego.
  • 15 proc. menedżerów wskazuje efektywność procesów prawnych i regulacyjnych,
  • 14 proc. respondentów wskazuje na łatwość przenoszenia kapitału,
  • 13 proc. osób uważa, że liczy się przejrzystość regulacji rządowych,
  • 12 proc. stawia na silną pozycję inwestorów oraz mocne prawa własnościowe.

Czynniki te zdecydowały jednocześnie o wysokiej pozycji Polski, w opublikowanym przez Kearney po raz drugi indeksie rynków wschodzących, w którym Polska znalazł się na miejscu siódmym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „FDI Confidence Index® 2024”. Obywatele 25 państw mogą się cieszyć - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany