Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Faworki - przysmak jedzony nie tylko w karnawale. Kupić czy smażyć samodzielnie?

(MJ)
Faworki - ostatkowy przysmak
Faworki - ostatkowy przysmak Jarosław Ziarek
Zgodnie z oczekiwaniami cukierników na faworki był wczoraj największy popyt. Szczególnie, że niewiele osób ma czas, by smażyć je samodzielnie – jak kiedyś robiły to nasze babcie. Mimo renesansu domowego gotowania i mody na samodzielnie przygotowywane słodkości, na co dzień większość osób po prostu jest zbyt zajęta obowiązkami. Dlatego kto tego dnia będzie miał ochotę hołdując tradycji zjeść faworki, raczej kupi pudełeczko w cukierni. Zwykle waży ono ok. 150-200 g, a kosztuje 15-20 zł. Ceny za kilogram oscylują w granicach 58-80 zł.

- Faworki, inaczej: chrust, chruścik może mieć tradycyjną formę kokardek, ale też róż – mówi Anna Derach, nauczycielka przedmiotów zawodowych w „Gastronomiku”.

Tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki, smażone są w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem. Najczęściej smażymy je na ostatki, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Wyrabiane są z ciasta śmietanowego zbijanego i smażone jak pączki. Z takiego samego ciasta robi się także tzw. róże karnawałowe.
Legenda głosi, że powstanie faworków to czysty przypadek. Młody, nieuważny cukiernik miał przez przypadek wrzucić do rozgrzanego oleju wąski pasek ciasta na pączki. Ciasto ukształtowało się w warkocz, a po doprawieniu cukrem okazało się że nieuwaga zaowocowała smakowitym ciastkiem. Początkowo faktycznie faworki przygotowywano z ciasta na pączki, przez co były ciężkie i tłuste. Później przyrządzano je z ciasta lanego i biszkoptowego, aż wreszcie z tak zwanego ciasta zbijanego, z którego dziś najczęściej robi się faworki. Zmiana receptury sprawiła, że są lekkie, cienkie i chrupiące. Kształtem przypominają złożoną kokardkę czy wstążkę i stąd wzięła się polska nazwa, zapożyczona z francuskiego - faveur - wąska wstążeczka, tasiemka jedwabna.

Faworki – przepis łódzkiego Gastronomika
* 0,5 kg mąki pszennej
* 5-6 szt. żółtek
* 250 ml kwaśnej śmietany 18%
* 2 łyżki spirytusu
* 50 g masła
* Smalec lub olej rzepakowy 1 kg
* Cukier puder ok. 200 g
* Cukier wanilinowy 16 g ( 1 opakowanie)
1. Mąkę przesiać na stolnicę , dodać masło i posiekać.
2. Z mąki tej uformować kopczyk dodać żółtka wymieszane ze śmietaną , spirytus i wyrobić ciasto na jednolitą masę.
3. Następnie przy pomocy wałka należy ciasto zbijać ok 20 min. rozpłaszczając je, po czym ponownie zwinąć i znów zbijać wałkiem. Dzięki tej czynności ciasto będzie jednolite, elastyczne, a po usmażeniu kruche i z dużą ilością pęcherzyków.
4. Ciasto należy dokładnie zabezpieczyć folią ( żeby nie obeschło) i odłożyć do lodówki ,aby odpoczęło.( Ja ciasto zarabiam dzień wcześniej ).
5. Wałkować należy cienko i podsypywać małą ilością mąki .
6. Przy pomocy radełka wycinać prostokąty o długości ok.15 cm i szerokości ok.3 cm . Na środku każdego faworka należy zrobić przecięcie ok 5-6 cm, następnie jeden bok przełożyć do środka . Takie faworki należy przykryć ściereczką, aby nie obeschły przed smażeniem.
7. Faworki smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym z tłuszczu. Gdy ostygną posypać grubo cukrem pudrem wymieszanym z cukrem wanilinowym.

PRZEPIS na faworki Magdy Gessler. Kruche faworki z przepisu Magdy Gessler

Taki jest przepis na faworki Magdy Gessler. Puszyste faworki...

Róża karnawałowa
Ciasto na róże karnawałowe robimy z tego samego przepisu co na faworki, jedyną zasadniczą różnicą jest kształt:
1.Na jedną różę potrzebne są trzy krążki wycięte z rozwałkowanego ciasta, o różnej średnicy i ponacinanych brzegach. 2. Kółka skleja się ze sobą, jedno kładąc na drugim i smaży na głębokim tłuszczu. 3. Na środek wkłada się wisienkę lub niewielką ilość marmolady z dzikiej róży, a następnie całość posypuje cukrem pudrem z dodatkiem wanilii lub cukru wanilinowego.

Faworki – przepis Braci Miś
Składniki:
- mąka pszenna – 1 kg
- masło – 10 dag (pół kostki)
- żółtka – 15 szt.
- jajko całe – 1 szt.
- śmietana 30% - 3/4 szklanki
- cukier puder – 5 dag
- cukier waniliowy – 1 dag
- szczypta soli
- spirytus - 25 g
Sposób przygotowania
Wszystkie składniki należy połączyć: do miski wsypać mąkę, dodać masło (powinno być miękkie, w temperaturze pokojowej), jajko i żółtka, śmietanę, cukier puder, cukier waniliowy i szczyptę soli. Wyrabiamy ciasto ręką, aż do uzyskania gładkiej masy. Na koniec dodajemy spirytus i ostatni raz wyrabiamy. Potem odstawiamy ciasto na pół godziny, by odpoczęło. Po tym czasie wykładamy ciasto na blat i zbijamy je wałkiem przez około 20 minut (bierzemy kulę i tłuczemy, jak się zrobi płaska – ponownie formujemy kulę i znowu tłuczemy – powtarzamy tę czynność kilkakrotnie). Chodzi o to, by na cieście pojawiły się pęcherzyki powietrza. Następnie wkładamy ciasto do lodówki, okryte lnianą ściereczką lub folią spożywczą tak, aby się nie wysuszyło. Odstawiamy na godzinę do lodówki, by odpoczęło. Po wyjęciu dzielimy ciasto na powiedzmy cztery części. Każdą z nich po kolei rozwałkowujemy podsypując mąką. Wycinamy paski długości ok. 10-15 cm i szerokości 4-5 cm. Pośrodku robimy pionowe nacięcie i przekładamy ram ciasto tworząc charakterystyczny kształt faworka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany