Farmaceuci mają zwrócić 80 tys. zł! NFZ przeprowadził 79 kontroli w aptekach

lb
Często popełnianym błędem jest realizacja recept, na których nie ma podanej ilości tabletek.
Często popełnianym błędem jest realizacja recept, na których nie ma podanej ilości tabletek.
Po przeprowadzeniu 79 kontroli przebiegu realizacji recept refundowanych w łódzkich aptekach pracownicy NFZ zakwestionowali nienależne refundacje na kwotę 80 tys. 565 zł. Aptekarze muszą zwrócić pieniądze do funduszu.

Lista błędów popełnianych przez farmaceutów jest długa. Najczęstszym przy realizacji recept refundowanych jest wydawanie leków za darmo pacjentom, którzy takich przywilejów nie mają.

- Przysługują one jedynie inwalidom wojennym oraz wdowom po inwalidach wojennych - wyjaśnia Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

Często aptekarze pomyłkowo wydają leki za „dziękuję” również inwalidom wojskowym i honorowym dawcom krwi. Kolejny błąd popełniany jest przy realizacji leków recepturowych. Kontrolerzy stwierdzili, że farmaceuci nie zawsze poprawnie wyliczają ich cenę. Aptekarze - jak wynika z kontroli - realizują też recepty (choć nie powinni), na których lekarz nie określił ilości leku oraz wydają większą liczbę opakowań, niż to wynika z zapisu na recepcie. Zdarzają się również pomyłki związane z refundacją, a więc pacjent płaci za lek na receptę więcej niż przewiduje to aktualna lista leków refundowanych.

[ZOBACZ TEŻ FILM Sprzedawca myślał, że to bomba. W kieszeni klienta wybuchł e-papieros (autorCihan News Agency/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Sprzedawca myślał, że to bomba. W kieszeni klienta wybuchł e-papieros (autorCihan News Agency/x-news)