Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko Fala w Łodzi w czasach PRL! Stare zdjęcia łodzian na kąpielisku ze sztuczną falą

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Basen Fala w Łodzi w czasach PRL.
Basen Fala w Łodzi w czasach PRL. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Ponad 45 lat temu otwarto w Łodzi basen „Fala”. Wtedy był jednym z najnowocześniejszych obiektów nie tylko w naszym mieście, ale także w kraju. Wszyscy zachwycali się sztuczną falą w jednym z basenów. Zobacz archiwalne zdjęcia łódzkiej "Fali". Chodzicie tam?

Basen ze sztuczną falą w Łodzi z czasów PRL!

Kompleks basenów przy al. Unii Lubelskiej, na skraju parku Zdrowie. Decyzję o budowie obiektu podjęto w pierwszej połowie lata siedemdziesiątych XX wieku. Wznosiło ją kilkanaście firm. Między innymi Instal, Łódzkie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, Chemobudowa, Uniprot.

Już latem 1976 roku łodzianie mogli kąpać się w nowych basenach. Uroczyste otwarcie miało miejsce 19 czerwca 1976 roku, w sobotę. Przybyli na nie niemal wszyscy łódzcy notable. Był Bolesław Koperski, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR , Jerzy Lorens, prezydent Łodzi, naczelnicy dzielnic. Inaugurację kompleksu basenów uświetniły gwiazdy polskiej estrady. Śpiewała Joanna Rawik, Jacek Lech, Stenia Kozłowska. Pojawił się też słynny Janosik, czyli Marek Perepeczko.

Było tłoczno, wesoło, przyjemnie – tak relacjonował to wydarzenie dziennikarz łódzkiego tygodnika „Odgłosy”. - Nie było upalnie, nie było gorąco, ale nie było deszczu i nie było zimno – Łodzianie skorzystali też z pierwszej kąpieli na Fali. Był taki tłok, że trudno było pływać, ludzie wypełnili wszystkie baseny.

ZOBACZ KONIECZNIE

7 hektarów raju

Kąpielisko „Fala” zajmowało siedem hektarów powierzchni. I mogło pomieścić 4 tysiące osób. - - Jeden z basenów miał olimpijskie wymiary, czyli pięćdziesiąt na dwadzieścia jeden metrów ma głębokość metr dziewięćdziesiąt, drugi – (czterdzieści na czterdzieści metrów) posiada głębokość od osiemdziesięciu do stu sześćdziesięciu centymetrów, trzeci (trzydzieści na czterdzieści metrów)o podobnej głębokości i czwarty (trzydzieści na czterdzieści centymetrów) głęboki na metr pięćdziesiąt – tak opisywano „Falę” w łódzkiej prasie. - Woda w basenach w ciągu 20 godzin wymieniona zostanie pięciokrotnie. Temperaturę można regulować w zależności od pogody. Dla dzieci przeznaczone są trzy brodziki. W jednym zainstalowano karuzelę wodną, w drugim zjeżdżalnię, a w trzecim z fontanną odbywać się będą zabawy i gry. Z myślą o dzieciach zorganizowano także plac zabaw z wszystkimi urządzeniami. Jest tu nawet koń na biegunach.

"Dżem i Rosiewicz"

Wypoczynek na tym kąpielisku nie był jednak tani. Zwykły bilet kosztował 10 zł. Młodzież i dzieci płaciły o połowę mnie. Bilety dla najmłodszych, a więc do 7 lat kosztowały 3 złote.

Na „Fali” organizowano festyny, koncerty, imprezy sportowe. Grał tam zespół „Dżem”, śpiewał Andrzej Rosiewicz. Bywało, że nad kąpieliskiem latał samolot i rozrzucał kulki z numerami. Szczęśliwcy mogli wygrać różne gadżety, a nawet rower.
Wybierano Miss Lata, ale też Miss Natura, a na początku lat dziewięćdziesiątych Miss Mokrego Podkoszulka. „Fala” stała się miejscem spotkań łódzkich naturystów.

Na początku lat dziewięćdziesiątych „Fala” pożegnała się z łodzianami. Po latach w jej miejscu powstał piękny aquapark Fala.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kąpielisko Fala w Łodzi w czasach PRL! Stare zdjęcia łodzian na kąpielisku ze sztuczną falą - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany