Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka przy ul. Tuwima znów pyszni się czerwienią cegieł. Powstanie tam centrum aktywności miejskiej

Piotr Jach
Piotr Jach
Wprawdzie remont dawnej fabryki przyborów tkackich i maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10 zakończyć się ma dopiero jesienią 2021 r., ale gołym okiem widać postępy trwających tam prac.

Uwagę przechodniów przyciąga odsłonięta spod tynków czerwona cegła murów. Nietrudno zauważyć, że gmach został podwyższony o dodatkowe piętro. Odświeżony został też unikatowy komin fabryczki - o kwadratowym przekroju poprzecznym. Od strony północnej, czyli jakby od podwórka, widać też już nowy element architektoniczny starej fabryki, a mianowicie częściowe przeszklenie elewacji.

- Wymieniliśmy stolarkę i ślusarkę okienną, belki stropowe, przygotowujemy się do wymiany instalacji. W miesiącach zimowych chcemy już zająć się wykończeniami w środku - mówi Andrzej Sokół, kierownik budowy.

Po zakończeniu remontu dawna fabryczka stanie się siedzibą Biura Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Łodzi oraz Fabryki Aktywności Miejskiej - instytucji powołanej do usprawnienia kontaktów mieszkańców Łodzi z urzędnikami, mającej m.in. wspierać tzw. inicjatywy miastotwórcze, organizować konsultacje społeczne i wspierać dialog na temat rozwoju miasta. Innymi słowy: ma realizować założenia nowej strategii dla Łodzi ogłoszonej niedawno przez prezydent HannęZdanowską.
- Będzie to miejsce, do którego każdy mieszkaniec naszego miasta będzie mógł przyjść i zgłosić własny pomysł poprawy jakości życia w Łodzi. Będzie to miejsce dialogu, pełne dobrej, twórczej energii – zapowiada Olga Zuchora, Fabryka Aktywności Miejskiej UMŁ.

Zmianie ulegnie również najbliższe otoczenie starej fabryczki, w którym powstanie zielony ogólnodostępny skwer wyposażony w stojaki na rowery, ławki oraz kosze na śmieci.

Wartość inwestycji to 13,5 mln zł.

Przez prześwit bramowy budynku przy ul.Tuwima 10 wieść będzie nowa ulica, która powstaje w przebiciu wewnątrzkwartałowym od ul. Tuwima do ul. Moniuszki. To mocno już spóźniona inwestycja, której projekt trzeba było już dwukrotnie poprawiać - najpierw na skutek protestów mieszkańców, którzy obawiali się, że woda deszczowa spływająca z nowej drogi będzie zalewać ich domy, a następnie z powodu planów budowy tam miejskiego wielopoziomowego parkingu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany