Euro 2020. Włochy po raz 11. z rzędu, Szwajcaria musi czekać

Filip Bares
Filip Bares
POOL Reuters/Associated Press/East News
Euro 2020. W niedzielę rozegrano ostatnią kolejkę spotkań w grupie A. Włochy pokonały Walię 1:0 i wygrały grupę. Szwajcaria mimo zwycięstwa musi czekać na innych przez gorszy bilans bramkowy.

Trzy mecze, dziewięć punktów, siedem goli strzelonych i zero straconych - tak prezentuje się faza grupowa w wykonaniu Włochów. W niedzielę zespół Roberto Manciniego wygrał swoje jedenaste spotkanie z rzędu i to jedenaste z czystym kontem. Przeciwko Walii Mancini postawił na trochę inny skład niż dotychczas, pozwalając odpocząć Ciro Immobile, Lorenzo Insigne, Nicolo Barelli, Leonardo Spinazzoli i bohaterowi starcia ze Szwajcarią Manuelowi Locatelliemu. Spotkanie opuścił również Giorgio Chiellini, który walczy z kontuzją mięśnia. W wyjściowym składzie zobaczyliśmy za to np. Marco Verrattiego, dla którego był to pierwszy mecz od kontuzji, a w 89. minucie na boisku pojawił się rezerwowy bramkarz Salvatore Sirigu.

Pomocnik PSG może zaliczyć powrót do kadry za udany, bowiem to po jego podaniu w 39. minucie do siatki trafił Matteo Pessina. W 55. minucie jakiekolwiek szanse Walii pogrzebał Ethan Ampadu. Za ostre wejście w nogi Federico Bernadeschiego obejrzał czerwoną kartkę.

Mimo porażki Walia była pewna drugiego miejsca w grupie. Trzecia Szwajcaria mogła ich wyprzedzić, ale musiałaby wygrać różnicą czterech bramek z Turcją. Helwetom nie udała się ta sztuka choć walczyli dzielnie, ale wygrali tylko 3:1 po dublecie Xerdana Shaqiriego i trafieniu Harisa Seferovicia. Z czterema punktami na koncie znajdują się jednak w całkiem dogodnej sytuacji by awansować jako jedna z drużyn z trzeciego miejsca.

Włochy, jako zwycięzca grupy, zagrają z drugą drużyną grupy C, czyli Ukrainą lub Austrią. Walia natomiast zmierzy się z drugim zespołem grupy B, czyli z Rosją lub Finlandią. Szwajcaria będzie musiała poczekać aż reszta grup rozegra swoje mecze.

Chłopcem do bicia okazała się nieoczekiwanie Turcja. W trzech spotkaniach nie zdobyła nawet punktu, strzeliła tylko jedną bramkę i straciła przy tym osiem.

Euro 2020. Skrót meczu Włochy - Walia 1:0 [BRAMKI, WIDEO]

EURO 2020 w GOL24

Euro 2020. Gol stracony po analizie VAR nie podłamał Polaków. W starciu z faworyzowaną Hiszpanią zobaczyliśmy reprezentacją walczącą, która odrobiła straty i sięgnęła po bezcenny punkt. Dopisało nam też szczęście, bo Alvaro Morata z rzutu karnego trafił w słupek. Zobaczcie, jak internauci skomentowali to emocjonujące spotkanie.