Empatia jako antidotum na język przemocy

Materiał partnera zewnętrznego
Muzeum Sztuki w Łodzi w swoich oddziałach ms¹ przy ul. Gdańskiej 43 i ms2 przy ul. Ogrodowej 19 organizuje w dniach 7-8 grudnia Kongres Empatii, upowszechniający metody bezprzemocowej komunikacji (z ang. Nonviolent Communication - NVC).

Dwudniowe wydarzenie odbywa się w związku z obchodami Roku Antyfaszystowskiego. Muzeum Sztuki włącza się w tę kampanię, by wyrazić swój sprzeciw wobec tendencji faszystowskich i tym samym odwołuje się do swoich awangardowych korzeni.
Empatia – umiejętność spojrzenia na problem z czyjejś perspektywy, wczucia się w sytuację drugiej osoby i zrozumienie jej – to punkt wyjścia do komunikacji z człowiekiem o innym światopoglądzie czy normach zachowania. Podczas kongresu będzie można wysłuchać prelekcji trenerek i psycholożek na temat komunikowania się bez przemocy.

W ms2 w sobotę 7 grudnia o 11. będzie można wysłuchać wykładu dr Leszka Karczewskiego (teoretyka literatury i teatrologa) o tym, że sztuka jest o wiele mniej dyskryminującym polem działań niż choćby ekonomia czy polityka. Ponadto historyk sztuki i pedagog, Agnieszka Wojciechowska-Sej, poprowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, które poznają na nich także historię Muzeum Sztuki.

W sobotę w ms¹ Zofia Nierodzińska, feministka i rysowniczka, opowie, jak poprzez sztukę pacjentki chore na raka mogą się wzajemnie wspierać. Prelegentka współtworzy wystawę „Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK”, którą można oglądać w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Rozmowa „Ucząc się od Amazonek" potrwa w godzinach 11-13.

Natomiast o 14. Joanna Brzezińska (psycholog specjalizująca się w temacie zdrowia publicznego i aktywistka) poprowadzi warsztaty „Jak się porozumiewać podczas katastrofy klimatycznej?”. Choreografka i performerka Magdalena Przybysz organizuje zajęcia „Empatia w ruchu”, na których uczestnicy dowiedzą się, jakie są związki między empatią a ciałem. Początek o 16:30. Sobotni program kongresu w ms¹ zakończy o 18. empatyczna kolacja, która powstanie z produktów, które przyniosą uczestnicy wydarzenia.

Niedzielny program Kongresu Empatii otworzy o 11. w ms1 warsztat „Kultura dyskryminacji. Dyskryminacja w kulturze". Ida Mickiewicz-Florczak, pedagożka i ekspertka od edukacji specjalnej, opowie, jaki negatywny wpływ na relacje mają uprzedzenia. Socjolożka Aleksandra Dulas zwróci uwagę na aspekty związane z pierwszą pomocą psychologiczną. Warsztaty rozpoczną się o 14. Natomiast w godzinach 18-21 uczestnicy zajęć „Empatia w działaniu - empatia w dzierganiu”, pod kierunkiem artystki Katarzyny Mądrzyckiej-Adamczyk, wykonają wspólny transparent.
Janusz Janczukowicz, specjalista z zakresu edukacji medycznej, zaprasza na 16. do ms2 na warsztat "Zrozumieć empatię. Od fizjologii do emocji".

Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na adres: k.madrzycka@msl.org.pl, więcej informacji na stronie muzeum: msl.org.pl/kongres-empatii/

Dodaj ogłoszenie