Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 59min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Elektrycznych aut będzie przybywać, w Łodzi powstanie sieć stacji ich ładowania

Piotr Jach
Piotr Jach
Początkowo w mieście będą instalowane takie ładowarki akumulatorów prądem zmiennym, ale pojawić mają się też szybkie ładowarki na prąd stały. Grzegorz Gałasiński
Na terenie całej Łodzi powstanie sieć 154 stacji ładowania aut elektrycznych. Ich duże zagęszczenie ma zapewnić komfort właścicielom. Niezależnie od tego, w jakim punkcie miasta się znajdą, mają mieć niedaleko do punktu, w którym będą mogli naładować baterię w pojeździe.

Elektromobilność
Pierwsze stacje mają działać już za 2-4 miesiące Miasto chce zachęcić łodzian do przesiadki na „elektryki”
Elektrycznych aut jest jeszcze mało, ale stacji ich ładowania ma być mnóstwo

– Jeszcze w tym roku urządzenia, które pozwolą jednocześnie ładować 5 aut elektrycznych, staną na parkingu u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. Kilińskiego – zapowiedziała na wczorajszej konferencji prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Kolejne powstaną m.in. na parkingu przy ul. Woronicza (obok dworca Łódź Żabieniec, gdzie obok siebie ma stanąć nawet 18 stacji ładowania), przy parku im. Mickiewicza, na ul. Targowej, pl. Zwycięstwa, przy al. Palki, al. Unii Lubelskiej, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, al. Kościuszki czy ul. Tuwima. W każdym wykonawca chce wybudować ładowarki, w których da się jednocześnie ładować od 2 do nawet 18 aut elektrycznych.

Firma GoplusEAuto z Krakowa, która wygrała przetarg na realizację tego projektu, będzie dzierżawiła od miasta teren pod ładowarki. Miasto, priorytetowo traktując elektromobilność w kontekście jej ekologii, już w ub.r. zdecydowało, że opłaty z tego tytułu będą dla firmy stawiającej ładowarki symboliczne.

– Pierwsze ładowarki pojawią się już za 2 do 4 miesięcy – zapewnił Marcin Gonet, członek zarządu firmy GoplusEauto. – Początkowo będą to ładowarki AC, czyli stacje udostępniające dwa gniazda ładujące akumulatory prądem zmiennym o mocy 22 kilowatów. Czas ładowania akumulatora w takiej ładowarce zależy od przetwornicy pojazdu. Stawiamy jednak na stacje szybkiego ładowania prądem stałym, pozwalające ładować pojazd większą mocą i przede wszystkim szybciej, co pozwala ominąć limity postronnie auta. Chcielibyśmy takich stacji postawić w Łodzi cały zespół, być może nawet z jakimiś usługami towarzyszącymi, z poczekalniami dla ładujących samochody.

Na koniec maja 2020 r w Łodzi było zarejestrowanych 344 aut z napędem elektrycznym (nie-hybrydowym). Według wszelkich prognoz Ich liczba ma jednak rosnąć.

W ubiegłym roku Łódź jako jedno z pierwszych miast w Polsce udostępniła pojazdom elektrycznym buspasy na swych drogach. Oznakowano je specjalnymi piktogramami. Już wtedy urzędnicy magistratu zapowiadali, że miasto będzie promować elektromobilność i zachęcać do korzystania z pojazdów zasilanych elektrycznością. Obecnie w Łodzi działa zaledwie kilka stacji ich ładowania, większość przy galeriach handlowych lub na parkingach biurowców.

Większe mandaty dla polskich kierowców

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie