Ekstraklasa: Widzew - Cracovia 1:0 (zdjęcia, relacja)

ei24
Po porażkach z Ruchem, ŁKS i Legią (w ekstraklasie i Pucharze Polski) piłkarze Widzewa nareszcie zdobyli komplet punktów.

Łodzianie pokonali na stadionie przy al. Piłsudskiego Cracovię Kraków 1:0. Biorąc pod uwagę fakt, że od 14 aż do 72 min gospodarze musieli sobie radzić w osłabieniu (po czerwonej kartce dla Ugo Ukaha), trudno nie docenić tego zwycięstwa. Zwłaszcza że drużyna trenera Radosława Mroczkowskiego walczyła naprawdę z ogromną pasją.

Szkoleniowiec łódzkiego zespołu znów musiał długo zastanawiać się nad zestawieniem wyjściowej jedenastki. Nie mógł bowiem skorzystać z usług: Łukasza Brozia, Jurijsa Żigajevsa, Bruno Pinheiro, Dudu, Krzysztofa Ostrowskiego oraz Niki Dzalamidze (dzisiaj działacze Widzewa mają zdecydować, czy skorzystają z opcji pierwokupu tego piłkarza). Ostatecznie Mroczkowski postanowił, że na ławce rezerwowych usiądzie Sebastian Madera, a do pierwszego składu wróci młody Jakub Bartkowski.
Opiekun gości Dariusz Pasieka też miał swoje kłopoty. Z kolei w Cracovii zabrakło pauzujących za żółte kartki Sławomira Szeligi (ekswidzewiaka), Arkadiusza Radomskiego i Andrzeja Niedzielana oraz kontuzjowanego Hesdeya Suarta.
W składzie widzewiaków miał się również znaleźć Piotr Mroziński, ale na skutek pomyłki ogarniętego przedmeczowymi emocjami kierownika zespołu Andrzeja Górala na murawę wybiegł Przemysław Oziębała. Niebiosa widać czuwały nad łódzkim teamem, bowiem popularny ,,Ozi'' rozegrał swoje najlepsze spotkanie w tym sezonie.
Od pierwszego gwizdka arbitra spotkanie toczyło się w szybkim tempie i emocji nie brakowało. W 6 min pokazał się Oziębała, ale jego centra była niedokładna. Kilkadziesiąt sekund później skiksował Saidi Ntibazonkiza. W 9 min Piotr Grzelczak sprytnie uwolnił się spod opieki rywala i silnie strzelił, a Wojciech Kaczmarek wybił piłkę na róg. Po dośrodkowaniu Adriana Budki golkiper gości zderzył się z Koenem van der Biezenem i piłka trafiła pod nogi Oziębały, który umieścił ją w siatce. To drugi gol widzewiaka jesienią (poprzedniego zdobył w meczu z Wisłą).
W 14 min krakowianie wyprowadzili kontrę i wykorzystali to, że defensorzy gospodarzy niesłusznie starali się zasugerować sędziemu pozycję spaloną Aleksejsa Visnakovsa. Znalazłby się sam na sam z Maciejem Mielcarzem, ale tuż przed wbiegnięciem w pole karne sfaulował go Ugo Ukah. Widzewiak został ukarany czerwoną kartką, a goście wykonywali wolnego (van der Biezen nie trafił w bramkę).
Mroczkowski szybko dokonał roszad w ustawieniu (Hachem Abbes zaczął grać na środku defensywy, Souhail Ben Radhia na prawej stronie obrony, a Bartkowski został przesunięty na lewą stronę). ,,Pasy'' atakowały, a łodzianie groźnie kontrowali. W 18 min z dystansu uderzał Ntibazonkiza, a w 22 min ładną kombinacją popisali się Oziębała z Grzelczakiem. Po kilkunastu sekundach Grzelczak był tuż przed Kaczmarkiem, jednak powstrzymał go Milos Kosanović. W 29 min Mielcarz świetnie obronił uderzenie z bliska van der Biezena, a w 30 min kilkudziesięciometrowym rajdem zaimponował Oziębała, któremu zabrakło sił w ,,szesnastce'' Cracovii. W 32 min po błędzie Abbesa niecelnie strzelał Ntibazonkiza. W 35 min centrował Krzysztof Nykiel, a Mielcarz brawurowo obronił główkę van der Biezena. Wreszcie w 44 min Grzelczak strzelał, zamiast podać do znacznie lepiej ustawionego Panki. W 45 min uderzenie Aleksandra Suvorova było niecelne.
Po zmianie stron strzelał Ntibazonkiza (48 min), a w 50 min precyzji zabrakło Oziębale i Budce. W 51 min Grzelczak znów powinien podać do Panki i znów wysiłek Litwina był daremny. W 53 min uderzał Visnakovs, a piłka po rykoszecie opuściła boisko.W 60 min znakomitą akcję przeprowadził Oziębała. Po jego dokładnym dośrodkowaniu Budka główkował jednak niecelnie z kilku metrów. W 61 min po akcji Budki z Ben Radhią Tunezyjczyk był o krok od pokonania Kaczmarka (bramkarz odbił piłkę nogą). W 63 min Mielcarz poradził sobie z wolnym Suvorova, a w 72 min także Cracovia grała w dziesiątkę (drugą żołtą kartkę za faul na Princewillu Okachim zobaczył Kosanović). W 76 min Budka nie trafił w bramkę, a w 79 min w polu karnym łodzian doszło do zamieszania (wcześniej brawurowo interweniował Mielcarz). W 85 min debiutujący w ekstraklasie widzewiak Sebastian Duda strzelił nad poprzeczką. W 86 min Kaczmarek obronił strzał Ben Radhii, w 87 min uderzenie Panki. W 88 min w dobrej sytuacji znalazł się Budka. W 90 min uderzał Bartkowski. Goście kończyli mecz w ósemkę (w doliczonym czasie gry czerwone kartki obejrzeli jeszcze Mateusz Bartczak, niesłusznie, oraz Bojan Puzigaca).
- Nareszcie zagraliśmy na zero z tyłu. Oby takich meczów było więcej - powiedział Mielcarz jeden z głównych bohaterów Widzewa.
Na szczęście, takich twardych facetów było znacznie więcej. Czterokrotni mistrzowie Polski udowodnili wszystkim niedowiarkom, że jednak mają charakter. I za to należą im się wielkie brawa.

95´ Żółtą kartką ukarany Mroziński; Widzew atakuje, zmęczeni i osłabieni krakowianie faulują; i znów faul! Druga źółta kartka i czerwona dla Puzigaca! Na placu gry zostaje ośmiu piłkarzy Cracovii! Jeszcze jedna akcja i sędzia kończy mecz. Widzew wygrywa w tym niezwykle emocjonującym meczu 1:0!
92´ Drugą żółtą kartką ukarany Bartczak! Cracovia trzy minuty będzie grała w dziewiątkę!

90´ Sędzia doliczył 5 minut do czasu gry
89´ Groźnie przed bramką Widzewa, ale Van der Biezen z jedenastu metrów uderza niecelnie.
88´ Żółtą kartką ukarany Ben Radhia; rzut wolny dla gości, bez efektu
87´ Budka świetnie zagrał w pole karne gości do Ben Radhii, Tunezyjczyk doskonale uderzył na bramkę gości, ale jego strzał Kaczmarek zdołał sparować na rzut rożny.
85´ Duda niecelnie uderza na bramkę Cracovii zza pola karnego
85´ Pomocy lekarzy potrzebuje Bartczak
83´ Duda za Oziębałe
77' Żółta kartka dla Bartczaka; mecz bardzo się zaostrzył
74´ Drugą żółtą kartką (i czerwoną!) ukarany Milos Kosanović. Obie drużyny od tej chwili w dziesiątkę
73´ Faulowany na połowie rywala Budka.
71´ Druga zmiana w Cracovii: Dudzic za Visnakovsa
66´ Cahalon wrzucił futbolówkę w pole karne Widzewa. Na miejscu byli jednak defensorzy łodzian i zażegnali niebezpieczeństwo.
63´ Świetnym rajdem popisał się Ben Radhia! Tunezyjczyk wbiegł z piłką w pole karne przyjezdnych, zakręcił dwoma obrońcami Cracovii, a następnie uderzył na bramkę strzeżoną przez Kaczmarka, ale jego strzał nogami obronił bramkarz zespołu gości.
63´ Oziębała świetnie wrzucił piłkę z prawej strony boiska na głowę Budki, ale pomocnikowi Widzewa zabrakło precyzji i nadal mamy wynik 1:0.
61´ I mamy również zmianę w składzie gości. Cahalon za Nykiela.
60´ Druga zmiana w szeregach Widzewa. Okachi za Grzelczaka.
58´ Pomocy lekarzy potrzebuje Mindaugas Panka
58´ Suvorov wrzucił piłkę z rzutu wolnego w pole karne widzewiaków, ale tam na miejscu byli defensorzy gospodarzy i zażegnali niebezpieczeństwo.
55´ W kasach klubu sprzedanych zostało 6090 wejściówek. Mecz z trybun, głównie A i C, ogląda jednak około 2,5 tys. widzów. Chyba po raz pierwszy w historii doping prowadzą kibice z krytej trybuny A oraz sektorów A6 i A7; na trybunie krytej siedzi wielu działaczy, vip-ów i byłych piłkarzy Widzewa, są tu także dziennikarze. Wtórują im kibice z trybuny C. Doping dla piłkarzy prowadzony jest zamiennie z hasłami protestu przeciw działaczom
54´ Visnakovs niecelnie uderzył na bramkę łodzian
52´ Tym razem podobnym zagraniem odwdzięczył się Grzelczak, ale jego zagranie przeciął Puzigaca
50´ Oziębała prostopadle zagrał piłkę w pole karne gości do Grzelczaka, ale tam napastnika Widzewa uprzedził bramkarz przyjezdnych.
46´ Obie ekipy rozpoczęły drugą połowę bez jakichkolwiek zmian.

45´ Dwie minuty dłużej pograją w tej części meczu piłkarze obu drużyn.
44´ Grzelczak uderza zza pola karnego prosto w Kaczmarka.
43´ Suvorov wrzuca futbolówkę w pole karne Widzewa, ale tam pewnie łapie ją Maciej Mielcarz.
42´ Z prawej strony boiska w pole karne łodzian piłkę wrzucił Ntibazonkiza, a tam na bramkę niecelnie główkuje Struna.
38´ Kibice opuszczają trybuny B, D i C. Część z nich ogląda mecz na szczycie stadionu.
35´ Nykiel dośrodkował piłkę z prawej strony boiska w pole karne łodzian, tam główkował van der Biezen, ale Mielcarz wyciągnął się jak struna i sparował piłkę na rzut rożny.
31´ Mamy już pierwszą zmianę w tym meczu. Za Alvesa wchodzi Mroziński.
30´ Lewą stroną boiska szarżował Oziębała, jednak zawodnik Widzewa wyraźnie nie zachował zimnej krwi i dał się zatrzymać obrońcom gości.
26´ Na trybunach kibice nie prowadzą regularnego dopingu ze względu na ostatnie wydarzenia na boisku i poza nim. Fani krzyczą m.in. "Widzew to my!", "Cacek gdzie jest nasz stadion?", czy też "Cacek zapłać piłkarzom", "C*j z działaczami, piłkarze jesteśmy z wami!".
25´ Kosanović niecelnie uderza na bramkę łodzian z rzutu wolnego.
22´ Z prawej strony boiska piłkę w pole karne gości wrzucił Ben Radhia, ale tam na miejscu byli defensorzy Cracovii i zażegnali niebezpieczeństwo.
21´ Faulowany Alves przez Suvorova w środkowej strefie boiska.
18´ Piłka rozgrywana jest głównie w środkowej części boiska.
15´ Po opuszczeniu placu gry przez Ukaha, jego miejsce zajął Abbes, a pozycję Tunezyjczyka przejął Bartkowski; na lewą obronę przesunięty Ben Radhia.

15´ Na pozycję sam na sam z Mielcarzem wychodził Visnakovs, ale tuż przed polem karnym nieprzepisowo zatrzymał go Ukah. W rezultacie obrońca ukarany został czerwoną kartką!
12' Dopiero teraz rozpoczął się doping, ale właściwie tylko na trybunie B, gdzie zasiadają głównie kibice fan clubów Widzewa; na trybunie pojawia się sektorówka z hasłem "Fan Cluby Dumą Widzewa"
10´ Goool!!! 1:0!! Z rzutu rożnego piłkę w pole karne gości dośrodkował Budka, a tam w zamieszaniu odbitą piłkę przechwycił Oziębała i mocnym strzałem umieścił w bramce przyjezdnych!
10´ Grzelczak uderza z jedenastu metrów, ale Kaczmarek wybija na rzut rożny.
4´ Lewą stroną boiska szarżował Ntibazonkiza, ale bez efektu. Z autu grę wznowią widzewiacy.
4´ Pierwsze ataki obu drużyn bez efektów.
1´ Mecz rozpoczęty. Zaczęli widzewiacy. Od początku meczu, ze względu na ostatnie wydarzenia - słabą postawę piłkarzy na boisku i doniesieniach o zaległościach w wypłatach dla nich - kibice nie prowadzą dopingu.

To spotkanie jest szczególnie ważne dla wszystkich fan clubów łódzkiego klubu. Przed meczem około 2. tys. kibiców z różnych klubów Widzewa przemaszerowało ulicami Łodzi na stadion.