Ekstraklasa: Korona Kielce - ŁKS Łódź 0:2 (relacja)

(pb)
ei24
Piłkarze ŁKS nie przestraszyli się najostrzej grającej w lidze Korony Kielce. Na walkę odpowiedzieli walką, a do tego lepiej grali w piłkę. Po golach Marka Saganowskiego i Dariusza Kłusa zwyciężyli 2:0 i jako pierwsi w tym sezonie ekstraklasy mogli cieszyć się z wygranej na stadionie w Kielcach.

Trzy punkty dały też ŁKS awans na najwyższe w tym sezonie, jedenaste miejsce w tabeli.
W tygodniu poprzedzającym mecz w Kielcach trener ŁKS Michał Probierz zastanawiał się, jak na nowo zestawić jedenastkę swojej drużyny. W meczu z Koroną za kartki nie mogli bowiem zagrać wypożyczony z kieleckiego klub Paweł Golański i Piotr Klepczarek. Pierwszego na prawej stronie defensywy zastąpił pomocnik Mladen Kascelan, a drugiego na środku Radosław Pruchnik, jak się okazało cichy bohater meczu.
Zmian było jednak więcej, bo z lewej strony obrony grał Bartosz Romańczuk, a w środku pomocy zamiast słabiej spisującego się Tomasza Nowaka pojawił się Dariusz Kłus, dla którego był to pierwszy występ w pierwszej drużynie od sierpniowego pojedynku z Legią Warszawa. Ostatnią roszadą Probierza było przesunięcie na lewe skrzydło będącego w bardzo dobrej formie Marcina Kaczmarka, a na prawe najlepszego strzelca łódzkiego beniaminka, Sebastiana Szałachowskiego.
Na szczęście tak wiele zmian nie wpłynęło źle na postawę łodzian. Po początkowym badaniu sił goście jako pierwsi zaczęli zbliżać się pod bramkę rywala. W 6 min Marek Saganowski po podaniu przedzierającego się Marcina Mięciela był jednak na spalonym. W drugiej okazji przy podaniu Szałachowskiego ,,Sagana" w ostatniej chwili zablokował Pavol Stano. Do trzech razy sztuka? Tak się mogło wydawać, bo po dośrodkowaniu Pruchnika z rzutu rożnego napastnik ŁKS znalazł się w polu karnym zupełnie sam. Właściwie wystarczyło przyłożyć głowę i w geście radości podnieść ręce do góry. Niestety, Saganowski trafił wprost w ręce interweniującego Zbigniewa Małkowskiego...
W odpowiedzi jeszcze w tej samej minucie (8) niecelnie z narożnika pola karnego uderzał Jacek Kiełb, a za chwilę z kontrą czterech na trzech wyszli ełkaesiacy. Złym uderzeniem wykończył ją jednak Kaczmarek. Gra ŁKS nie wyglądała więc źle - łodzianie byli dobrze ustawieni na boisku i nie pozwalali gospodarzom rozwinąć skrzydeł. Pozytywnym zaskoczeniem była też gra Pruchnika, który nie dawał się łatwo mijać i do tego wygrywał większość pojedynków główkowych. Szkoda, że mniej pewnie grał Romańczuk, co w 14 min omal nie skończyło się stratą gola. Przy nieporozumieniu z Pavle Velimiroviciem, czarnogórski bramkarz ŁKS musiał wybić piłkę. Ta trafiła pod nogi Grzegorza Lecha, na szczęście pomocnik Korony był tak zaskoczony, że nie zdążył oddać strzału do pustej bramki.
W 22 min bramkarz łódzkiej drużyny znów pokazał duże umejętności, kiedy obronił precyzyjne uderzenie przy słupku Aleksandra Vukovicia. Gra nadal była jednak bardzo wyrównana. ŁKS swojej szansy szukał przy stałych fragmentach gry. W 30 min nikt nie skorzystał jednak z podania Pruchnika, a trzy minuty później, po wrzutce Michała Łabędzkiego, niecelnie uderzał Kaczmarek. 6 min później były pomocnik Korony mógł mieć na koncie asystę, lecz bardzo niecelnie strzelał z bliska Szałachowski.
Prawdziwe emocje czekały jednak kibiców w ostatnich minutach pierwszej połowy. Najpierw przeżyli je fani Korony, kiedy strzał Macieja Korzyma z pięciu metrów wybronił Velimirović, a dobijający piłkę do pustej bramki Tomasz Lisowski fatalnie spudłował. Bramkę do szatni mogli zdobyć też ełkaesiacy. W ostatniej akcji pierwszej połowy w świetnej okazji po podaniu Szałachowskiego znalazł się Pruchnik. Jego strzał w sobie tylko wiadomy sposób obronił bramkarz gospodarzy.
W drugiej połowie gra stała się jeszcze bardziej otwarta, ale obu drużynom rzadko udawało się dochodzić do klarownych sytuacji bramkowych. Krzywdy bramkarzowi gospodarzy nie mógł na przykład zrobić strzał głową Saganowskiego (47 min) z dalszej odległości, a gościom bardzo niecelne uderzenie Kiełba (48 min). Za to w 51 min bardzo dobrze zachował się Łabędzki, w ostatniej chwili wybijając piłkę spod nóg szarżującego w polu karnym Lisowskiego. Kilka minut później były piłkarz Widzewa próbował zaskoczyć ełkaesiaków z rzutu wolnego, a przy rzucie rożnym na pograniczu faulu zagrał przepychający się z Korzymem Kłus. W tym okresie meczu gra bardzo się zaostrzyła, a w akcjach obu drużyn było coraz więcej niedokładności. Do czasu...
W 74 min perfekcyjną kontrę wyprowadzili bowiem ełkaesiacy. Ze środka boiska bardzo dobrze grający Saganowski prostopadłym podaniem uruchomił Szałachowskiego. Najlepszy strzelec ŁKS już w polu karnym odegrał piłkę Saganowi, który, mimo asysty Stano dał łódzkiej drużynie prowadzenie.
Po golu dla łodzian ostatni kwadrans meczu zapowiadał się bardzo gorąco. W tym czasie arbiter główny pokazał aż osiem żółtych kartek. Do końca spotkania emocji nie brakowało. Blisko doprowadzenia do remisu byli m.in. Korzym, który w 83 min strzelił nad poprzeczkę oraz Vuković, którego uderzenie z wolnego na 17 metrze było minimalnie niecelne.
Meczows piłka należała jednak do ŁKS. Już w doliczonym czasie gry wygraną łodzian na boisku w Kielcach gospodarzy dobił Kłus, który skierował piłkę do siatki po podaniu Saganowskiego. W tym momencie nic już nie mogło odebrać łódzkiej drużynie bardzo cennych punktów!

Składy
Korona:Zbigniew Małkowski, Tadas Kijanskas, Hernani, Pavol Stano, Tomasz Lisowski, Jacek Kiełb, Aleksandar Vuković, Vlastimir Jovanović, Grzegorz Lech, Paweł Sobolewski, Maciej Korzym

ŁKS:Pavle Velimirović, Mladen Kascelan, Michał Łabędzki, Radosław Pruchnik, Marcin Kaczmarek, Bartosz Romańczuk, Antoni Łukasiewicz, Dariusz Kłus, Sebastian Szałachowski, Marcin Mięciel, Marek Saganowski

Sędziuje: Marcin Borski (Warszawa)

1' Pierwsza akcja dla łodzian. Bez efektu
5' Mieciel przedziera się środkiem pola, podaje do Saganowskiego, ale ten na spalonym
7' Szałachowski centruje pole karne, Saganowski uprzedzony przez obrońcę; rzut rożny
8' Znakomita sytuacja! Niepilnowany Saganowski po rogu bitym przez Pruchnika główkuje z najbliższej odległości w bramkarza!
9' Atak czterech łodzian na trzech kielczan! Niestety bez efektu
14' Groźna akcja Korony, Velimirović musi daleko wybiec i wybić piłkę sprzed pola karnego
16' Groźna wrzutka Korony w pole karne ŁKS, Velimirović łapie piłkę
17' Odpowiedź łodzian, bez efektu; mecz rozgrywany jest w szybkim tempie, akcja za akcję
20' Ładna akcja łodzian. Mięciel z prawej wbiegł w pole karne, centrował, ale bez efektu; piłkę wybił Lisowski; chwilę później rzut rożny dla Korony, bez efektu
22' Rzut wolny dla Korony na wysokości lewego narożnika pola karnego; Żółta kartka dla Kłusa; **piekny strzał Vukovicia i znakomita parada Velimirovicia!
28' Żółta kartka dla Vukovicia za brzydki faul na Kaczmarku
32' Faulowany Mięciel w środku pola. Daleka centra, odbita piłka, Kaczmarek strzela z dystansu obok bramki
35' Ataki Korony lewą stroną boiska; próbują Lisowski i Korzym, bez efektu
36' Rzut wolny dla Korony po faulu na Lisowskim; centruje Vuković, łodzianie przejmują piłkę, ale zaraz ją tracą
37' W pobliżu pola karnego ŁKS faulowany Kascelan; potrzebna pomoc medyczna
39' Centruje w pole karne Romańczuk, o piłkę walczą Mięciel i Saganowski, ostatecznie Szałachowski strzela obok bramki
chwilę później kontra i żółta kartka dla Romańczuka
40' Groźny strzał Hernaniego, moment później okazja Saganowskiego; piłka raz po raz wraca z jednego pola karnego na drugie
44' Znakomita okazja Korony! Piłka wrzucona z prawej w pole karne, mija się z nią Vuković, a Lisowski strzela lewą nogą obok lewego słupka, mimo iż miał przed sobą pustą bramkę!
45' Sędzia dolicza dwie minuty do czasu gry
45+1' Groźny strzał Lecha broni bramkarz łodzian
45+2' Zmiana w Koronie: Kuzera za Jovanovicia;
znakomita okazja dla łodzian! Pruchnik w polu karnym strzela z bliskiej odległości w kierunku prawego słupka bramki Korony, Małkowski paradą wybija piłkę! Mogło być 1:0 dla ŁKS...** Sędzia kończy pierwszą połowę meczu

Piłkarze ŁKS nie spieszą się z wyjściem na boisko. Korona gotowa
46' Rozpoczęła się druga połowa, zaczęli kielczanie
47' Główka Saganowskiego nad bramką po dośrodkowaniu Kaczmarka!
48' Chaotyczna walka o piłkę w środku pola; groźny strzał Kiełba
49' Piłka szybko wraca pod bramkę Korony, bez efektu
51' Groźna kontra Korony lewą stroną! Łabędzki na rzut rożny
52' Kiełb z prawej centrował w pole karne, szansę miał Kuzera
53' Mięciel zagrywa w pole karne, obrońcy uprzedzili Saganowskiego
56' Rzut wolny dla Korony; Lisowski w mur, strzału z półobrotu póbował Stano; rzut rożny; odepchnięty w polu karnym przez Kłusa był Korzym! Sędzia tego nie widział
58' Mięciel wychodził na czystą pozycję, ale odgwizdany spalony
60' Żółta kartka dla Kijanskasa za faul na Kaczmarku
62' Żółta kartka dla Łabędzkiego na Korzymie, ale widac było, że faulował kielczanin
63' Coraz więcej fauli; trener Probierz upomniany przez sędziego za protesty
66' Groźna akcja ŁKS! Saganowski do Mięciela, ale bez efektu
69' Korzym fauluje Kascelana, chwilę później Szałachowski ostro fauluje nakładką Lisowskiego, a ten upadając trafia przypadkowo łokciem Szałachowskiego; potrzebna pomoc medyczna dla obu piłkarzy
72' Strata piłki przez łodzian w środku pola, powstrzymany atak Hernaniego
74' Gooolll!!!! Saganowski!!!! Szałachowski podaje z lewej strony piłkę w pole karne, mijają się z nią obrońcy Korony, dopada do niej Saganowski i strzela obok interweniującego bramkarza! 1:0 dla ŁKS!
77' Zmiana w Koronie: Zieliński za Lecha
78' Źółta kartka dla Stano za brzydki faul bez piłki na Kaczmarku
79' Centra Korony w pole karne łodzian, piłkę łapie Velimirović
80' Kiełb z dystansu strzela obok bramki
81' Żółta kartka dla Velimirovicia za opóźnianie gry
82' Koronkowa akcja łodzian w polu karnym Korony, bez efektu
83' Rzut wolny dla Korony. Bardzo groźnie czubkiem buta strzelał Korzym! Piłka leci nad bramką
84' Znakomita akcja ŁKS! Szansę miał Kascelan, który, podawał na lewo do Mięciela, ten strzela nad spojeniem słupka z poprzeczką! Zmiana w Koronie: Papka za Kiełba
86' Zmiana w ŁKS: Bykowski za Szałachowskiego
87' Żółta kartka dla Kaczmarka
88' Kolejna zmiana w ŁKS: Adamski za Mięciela
89' Rzut wolny z linii pola karnego łodzian! Żółte kartki dla Kascelana i Kuzery za przepychanki; Vokovic strzela nad bramką!
90' Żółta kartka dla Adamskiego za dyskusje z sędzią; sędzia dolicza 5 minut do czasu gry!
90+2' Rzut rożny dla Korony, bez efektu; chwilę później ogromne zamieszanie w polu karnym łodzian! Wcześniej sędzia nie zauważył błędu w wyrzucie piłki z autu przez Koronę
90+4' Zmiana w ŁKS: Salski za Kaczmarka
90+5' Gooolll!!! Kłus!! 2:0 dla ŁKS!!! Koronkowa akcja łodzian: Kascelan - Kłus - Saganowski - Kłus i ten ostatni strzela obok interweniującego bramkarza gospodarzy! Piłka trafia w słupek i wpada do siatki! Sędzia kończy mecz. ŁKS wygrywa z Koroną po dobrym meczu na wyjeździe i zdobywa bardzo cenne trzy punkty!