MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty w czasie epidemii. Egzamin ósmoklasisty na zakończenie podstawówki - w reżimie sanitarnym

Magdalena Jach
Szkoła Podstawowa nr 26 w Łodzi - ostatnie przygotowania przed egzaminem ósmoklasisty 2020.
Szkoła Podstawowa nr 26 w Łodzi - ostatnie przygotowania przed egzaminem ósmoklasisty 2020. Krzysztof Szymczak
We wtorek 16 czerwca 5075 uczniów klas ósmych w Łodzi rozpocznie trzydniowy obowiązkowy egzamin na zakończenie edukacji w szkole podstawowej. Egzamin odbywa się w wyjątkowym czasie i okolicznościach. Ze względu na pandemię koronawirusa jego termin decyzją ministra edukacji został przesunięty z 21, 22 i 23 kwietnia na 16, 17 i 18 czerwca. Odbędzie się w warunkach reżimu sanitarnego.

Egzamin ósmoklasisty 2020

Dla zdającej go młodzieży egzaminy są istotne, bo od ich wyników zależy dostanie się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych. W najbardziej obleganych liceach i technikach w Łodzi w grę wchodzi każdy zdobyty punkt (poza tymi, które uzyskać można za oceny na świadectwie, osiągnięcia sportowe czy artystyczne itd.). W kolejnych dniach uczniowie zdawać będą: we wtorek – język polski, w środę – matematykę i w czwartek – język obcy nowożytny. Zdecydowana większość zdecydowała się na angielski – w Łodzi to 4992 osoby, ale 57 będzie zdawać niemiecki, 21 – rosyjski, 3 – hiszpański i 2 – francuski.

Egzamin ósmoklasisty 2020

Podczas egzaminu obowiązują zaostrzone procedury bezpieczeństwa, takie jak na trwających maturach – podkreśla Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Szkoły starannie się przygotowywały, by spełnić wszystkie zalecenia sanitarne. W salach ustawiono ławki w odległości co najmniej 1,5- metra, dezynfekowano i odkażano wszystkie powierzchnie oraz meble, po czym dokładnie wietrzono.

- Przygotowaliśmy miejsca dla 69 naszych uczniów w sali gimnastycznej oraz czterech pracowniach – mówi Krzysztof Durnaś, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35. - Od godziny 8.15 będą wchodzić trzema niezależnymi wejściami – głównym, przez taras oraz salę gimnastyczną. Wydzieliliśmy dodatkowe sale, gdzie uczniowie będą mogli złożyć swoje rzeczy (m.in. telefony), uprzednio zapakowane w bezpieczne, podpisane „koszulki”.

W szkole cały czas będzie pielęgniarka, mamy też przygotowane izolatorium.
Ósmoklasiści mają przyjść do szkół w maseczkach, zasłaniających nos i usta, które będą mogli zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca. Przed wejściem będą obowiązkowo dezynfekować dłonie. Muszą też mieć własne przybory do pisania oraz ewentualnie wodę.

Egzamin ósmoklasisty 2020

W 2020 r. egzamin ósmoklasisty w terminie głównym będzie przeprowadzany od 16 do 18 czerwca (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
Dzień/ Przedmiot/ Godzina rozpoczęcia/ Czas trwania
16 czerwca, wtorek - język polski godz. 9:00, 120 minut
17 czerwca, środa - matematyka godz. 9:00,100 minut
18 czerwca, czwartek - język obcy nowożytny 9:00, 90 minut

Egzamin ósmoklasisty 2020

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony:

  • o 60 minut – w przypadku języka polskiego
  • o 50 minut – w przypadku matematyki oraz
  • o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

W 2020 r. do egzaminu ósmoklasisty w całym kraju zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty 2020

Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym:
77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim
60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych.

Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5% ósmoklasistów.

Egzamin ósmoklasisty 2020

Uwaga! Ze względu na zmianę terminu egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym w 2020 r., na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu ósmoklasisty, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (w kwietniu 2020 r.; druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.). Termin dodatkowy egzaminu to 7,8,9 lipca 2020.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

Egzamin ósmoklasisty 2020

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany