MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja zdrowotna jako osobny przedmiot od 1 września 2025 r. Barbara Nowacka zapowiada kolejne reformy w edukacji

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Edukacja zdrowotna staje się kolejnym obszarem zainteresowania przedstawicieli resortów edukacji i zdrowia. Jak zapowiedziano, treści te mają być nauczane i propagowane w szkołach. Minister edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że wprowadzenie edukacji zdrowotnej jest bardzo ważne, ale nie może być natychmiastowe. Zapowiedziała, że od 1 września 2025 r. do szkół zostanie wprowadzona edukacja zdrowotna. Szczegóły na temat nowego przedmiotu.

Spis treści

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r.

W czasie konferencji w piątek 12 kwietnia Barbara Nowacka zaprezentowała nowy przedmiot: edukację zdrowotną. Opowiedziała, że lekcjach edukacji zdrowotnej poruszone będą takie tematy, jak m.in.: zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień i edukacja seksualna. Przedmiot pojawi się w szkołach 1 września 2025 r.

Powstał zespół, który wypracuje podstawę programową – mówiła.

Zaznaczyła, że przedmiot będzie realizowany w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych. Nad stworzeniem programu pracować ma zespół międzyresortowy, który ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca. Dodała, że będą studia podyplomowe i kursy dla nauczycieli.

Minister edukacji dodała również, że przedmiot zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym, które rozpoczną się najprawdopodobniej we wrześniu lub w październiku.

Kto będzie uczył edukacji zdrowotnej?

Edukacja zdrowotna ma zastąpić lekcje wychowania do życia w rodzinie.
Minister edukacji, zapytana czy edukacji zdrowotnej będą nauczać nauczyciele konkretnych przedmiotów czy też „ktokolwiek będzie mógł się zgłosić”, odpowiedziała, że „będzie wymagane odpowiednie przygotowanie”. Dodała, że jest spory zasób nauczycielek i nauczycieli, którzy uczą lub uczyli WDŻ lub innych specjalności, a dodatkowe szkolenia i studia podyplomowe są po to, by nauczycieli nie zabrakło.

Dopytywana, czy nauczyciele WDŻ będą musieli odbyć dodatkowe kursy odparła, że „na pewno, żeby uzupełnić wiedzę w pozostałych obszarach”. Zwróciła uwagę, że WDŻ jest - tematycznie i godzinowo - znacznie węższy.

Zakładamy wstępnie, choćby ze względu na ilość materiału, że będzie to musiało być więcej godzin, ale dziś nie ma dziś decyzji w jakim wymiarze, w której klasie, więc będzie potrzeba więcej osób kształcących w tym obszarze - dodała.

Nowacką zapytano też, czy - w przeciwieństwie do WDŻ - edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym i czy w takiej sytuacji z siatki godzin zostanie zdjęty jakiś inny przedmiot. Minister odpowiedziała, że nie jest to jeszcze przesądzone, bo dużo zależy od ilości materiału. Jednocześnie zaznaczyła, że nie będzie zmieniała godzin z biologii i WF.

„Wydaje nam się na początek, że będzie to musiało być trochę więcej godzin, natomiast nie jest przesądzona dzisiaj jego (nowego przedmiotu) obowiązkowość”- dodała.

Prace nad nowym przedmiotem trwają

W rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info Barbara Nowacka zapowiedziała prezentację nowego przedmiotu.

– Będziemy mówili o kolejnej rzeczy, która była wielokrotnie zgłaszana i niestety zaniedbana w systemie edukacji, czyli edukacji zdrowotnej. Robimy to wspólnie, żeby młode osoby edukować o zdrowiu w sposób rzetelny, wszechstronny – podkreśliła. Jak zaznaczyła, przedmiot będzie nauczany zarówno w szkole podstawowej jak i średniej. – Potrzeba mówienia o zdrowiu psychicznym, zdrowym odżywianiu, zdrowiu fizycznym, zdrowiu seksualnym – czytamy na stronie TVP Info.

Edukacja zdrowotna wejdzie do szkół

Profilaktyka, opieka i edukacja zdrowotna we szkołach jest jednym z priorytetów minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która wraz z Barbarą Nowacką spotkała się w sobotę z młodzieżą w jednym z częstochowskich klubów. Według Leszczyny elementem edukacji zdrowotnej, nad którą pracują oba resorty, będzie także edukacja seksualna, bo seksualność jest bardzo ważnym elementem zdrowia fizycznego i psychicznego.

Sobotnie spotkanie było kolejnym punktem kampanii kandydata KO na prezydenta Częstochowy Łukasza Banasia. W części programu adresowanego do młodzieży zapowiedział m.in szkolne wsparcie dla młodzieży w walce z depresją i rozszerzenie oferty zajęć pozaszkolnych.

Leszczyna oceniła, że poprawa profilaktyki i opieki zdrowotnej w szkołach to także jeden z jej priorytetów. Jak zauważyła, zdrowie młodych ludzi zależy nie tylko od relacji w domach, ale też od tego, co dzieje się w szkole, a politycy mają na to wpływ. Minister zapowiedziała m.in., że jej resort będzie propagował szczepienia przeciw wirusowi HPV.

Barbara Nowacka zauważyła, że obecna koalicja po to wygrała wybory parlamentarne, by „właściwe osoby były na właściwych miejscach” i 15 października rozpoczęła się „wielka zmiana”.

– Mamy ministra zdrowia, który nie zastanawia się – jak poprzednicy – jak tu zrobić wałek z instruktorem narciarstwa, tylko zastanawia się jak odbudować psychiatrię dziecięcą. Mamy ministrów, chociażby ministra finansów, który realnie myśli o budżecie państwa i wie, że na podstawowe potrzeby, takie jak chociażby podwyżki dla nauczycieli, pieniądze są i będą – oświadczyła.

Minister edukacji wskazywała na konieczność zmieniania systemu edukacji dla dobra uczniów i nauczycieli, jednym z elementów zmian ma być wprowadzenie edukacji zdrowotnej. Jak mówiła, szkoła jest jednym z miejsc, w których można zauważyć problemy młodzieży i wskazać drogę pomocy.

– Potrzebujemy w Polsce dobrej edukacji zdrowotnej i z panią ministrą (Leszczyną) rozmawiamy o tym, jak wkomponować ją dobrze w system edukacji szkolnej, nie dokładając znowu kolejnego przedmiotu, nie robiąc tego natychmiast – powiedziała Nowacka. Zwróciła uwagę, że muszą być do tego przygotowani nauczyciele, dobry program i podręczniki. Współczesnym problemem jest to, że ok. 30 proc. uczniów nie chce ćwiczyć i unika zajęć wychowania fizycznego – dodała.

Jak zaznaczyła, szkoła może pokazać, jak sport jest dobry.

W szkole będzie także edukacja seksualna

Młodzi ludzie uczestniczący w spotkaniu pytali Nowacką i Leszczynę m.in. o samorządy uczniowskie, edukację seksualną, edukację klimatyczną. Szefowa MEN została zapytanat, co zaskoczyło ją i jaki jej plany dotyczące edukacji zweryfikowało objęcie resortu. Odpowiedziała, że z natury jest „człowiekiem raczej szybkim, a w szkole nic się nie dzieje szybko”. Podkreśliła, że jest też pozytywnie zbudowana, jak wiele jest pełnych pasji nauczycieli.

– Nie wiem, co nasi poprzednicy mieli w głowie, że hejtowali nauczycielki i nauczycieli tak systemowo – mówiła Nowacka.

Jeden z młodych ludzi spytał o edukację seksualną w szkołach. Minister Leszczyna odpowiadała, że będzie to właśnie jeden z obszarów edukacji o zdrowiu, bo seksualność jest bardzo ważnym elementem zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jedna ze starszych uczestniczek spotkania narzekała na polską służbę zdrowia.

– Nie może być tak, żeby do lekarza pierwszego kontaktu czekać trzy tygodnie – mówiła i pytała Leszczynę, kiedy to się zmieni.

Minister oceniła, że to „najtrudniejsze pytanie świata”. Przypomniała, że w Polsce jest zbyt mało lekarzy i rząd robi wszystko, żeby było ich więcej. Lekarz POZ powinien być „natychmiast”, przynajmniej w formie teleporady, jeśli nie ma innej możliwości. W systemie szwankuje organizacja. Zapewniła, że zrobi wszystko, by to się zmieniło. Podkreśliła, że nie da się tego przeprowadzić bez współpracy z lekarzami.

Przypomnijmy, że o wprowadzenie edukacji zdrowotnej do szkół apelował także Rzecznik Praw Pacjenta argumentując, że buduje ona wiedzę, umiejętności i pozytywne podejście uczniów do zdrowia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja zdrowotna jako osobny przedmiot od 1 września 2025 r. Barbara Nowacka zapowiada kolejne reformy w edukacji - Strefa Edukacji

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany