Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj zaczyna się meteorologiczna wiosna, a 20 marca astronomiczna

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Do regionu łódzkiego przyleciały szpaki. Z letargu przebudziły się żaby trawne i moczarowe. - W ciągu czterdziestu lat moich obserwacji przyrody jeszcze nie zdarzyło się, by tak wcześnie wróciły szpaki, a żaby w lutym nie spały - mówi Zdzisław Cyganiak z Wartkowic, który spostrzegł to wiosenne ożywienie. A w tę niedzielę rozpoczyna się wiosna meteorologiczna. Astronomiczna przyjdzie 20 marca o godz. 4.39.

Przyroda znacznie wyprzedziła kalendarz. Wiele roślin kwitnie lub wypuszcza liście.

- Zaniemówiłem, gdy zobaczyłem kwitnący na skarpach podbiał. Jego żółte kwiaty widuje się zazwyczaj po 10 marca - dodaje Zdzisław Cyganiak.

Na łąkach i pastwiskach kwitną stokrotki, w lasach i miejskich parkach przebiśniegi, w miejskich zieleńcach krokusy, cebulice i śnieżniki. W ogródkach i na działkach tulipany i żonkile mają kilkucentymetrowe liście. Kwitną leszczyny i wierzby, a na topolach, olchach, bzach widać nabrzmiałe pąki liściowe.

Trwa wędrówka ptaków. Gatunki, które zimowały w Europie Zachodniej, wracają na tereny lęgowe. Od kilkunastu dni na polach, łąkach, pastwiskach słychać skowronki i czajki. W miastach coraz głośniej odzywają się sikory, kosy, sójki, wróble, mazurki, a kawki, gawrony i sroki naprawiają gniazda, szykując się w ten sposób do lęgów.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany