Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Dzisiaj rocznica zamordowania w Zgierzu stu Polaków

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Dzisiaj przypada 78. rocznica rozstrzelania 100 mieszkańców Zgierza na placu Stu Straconych. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w tym roku tylko symbolicznie uczczono pamięć pomordowanych w czasie II wojny światowej.

78 lat temu, na placu Stu Straconych w Zgierzu odbyła się pokazowa egzekucja stu Polaków, których rozstrzelali Niemcy, w odwecie za zabicie dwóch gestapowców. Rankiem 20 marca 1942 roku, na plac spędzono kilka tysięcy mieszkańców Zgierza i okolicznych wsi, spośród których zabito 96 mężczyzn i 4 kobiety. Pozostali mieszkańcy byli zakładnikami, na wypadek gdyby ktoś stawiał opór. To oni musieli załadować ciała rozstrzelanych na ciężarówki. Następnie zwłoki zostały przetransportowane do pobliskiego Lasu Lućmierskiego i spoczęły w zbiorowej mogile.

Co roku, podczas uroczystości na placu Stu Straconych oraz przy pomniku w Lesie Lućmierskim, mieszkańcy Zgierza i okolic oddają hołd pomordowanym. Szacuje się, że w lasach w okolicy Lućmierza znajdują się szczątki około 30 tys. osób, nie tylko Polaków, ale także więźniów z więzienia na Radogoszczu, Litzmannstadt getta i innych miejsc, przywiezionych do lasu, rozstrzelanych i zakopanych w bezimiennych, zbiorowych mogiłach.

Ich pamięć pozostanie dla nas zawsze żywa.

Oto najnowsze informacje o frekwencji

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ola

Cześć i chwała Bohaterom, którzy zginęli w imię wolnej Polski!

Dodaj ogłoszenie