Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś z każdym Expressem atlas województwa łódzkiego!

Mirosław Malinowski
Dziś z „Expressem Ilustrowanym” Czytelnicy otrzymują, oczywiście bezpłatnie, mapę – pierwszą część Atlasu Turystycznego Województwa Łódzkiego.

Kolejne będziemy dodawać do codziennych wydań gazety (z wyjątkiem piątków 6, 13 i 20 czerwca) aż do wtorku 24 czerwca. Atlas będzie liczył 18 części. Jutro, z gazetą i drugą mapą, Czytelnicy dostaną też specjalne pudełko – etui, do skompletowania atlasu.

Więcej niż GPS
Mapy pozwolą na zaplanowanie wielu wyjazdów i spacerów. Przede wszystkim dlatego, że mają wygodny format i są bardzo dokładne – w skali 1:75000 jednemu centymetrowi na mapie odpowiada 750 metrów w terenie. Oczywiście nie każdy potrzebuje tak dokładnych map. Atlas nie przyda się np. tym, którzy potrafią odpoczywać tylko smażąc się nad Adriatykiem lub szusując na nartach po alpejskich stokach. Ci, jadąc do Chorwacji czy Szwajcarii, wezmą z sobą GPS. Tyle że taka nawigacja jest niepraktyczna, jeżeli chodzi o turystykę regionalną – i wakacyjną, i weekendową, i jednodniową. Nie tylko dlatego, że mapa nie traci zasięgu i nie rozładowuje jej się bateria. Przede wszystkim dlatego, że pozwala myśleć – którędy pójść, którędy jechać, co zobaczyć. Widzieć więcej. Zastanowić się, czy zaplanować postój w skansenie, obok bunkra czy przy przystani. Mapa szanuje drogę – dla GPS ważny jest tylko cel.

W drogę!
O tym, jak ważna jest ciekawie zaplanowana wycieczka, można się przekonać, wybierając się np. do jednej z największych „kumulacji” turystycznych województwa łódzkiego – w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, Spały i Inowłodza. Tam historia, przyroda i kultura tworzą niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny. W promieniu kilku kilometrów można zobaczyć ważne zabytki sięgające od mroków średniowiecza – jak kościół św. Idziego w Inowłodzu wzniesiony w 1086 r. po te z czasów ostatniej wojny i późniejsze (niemieckie bunkry w Konewce, a kto przejdzie lasem 1,5 km na północ, dotrze do leśnej willi Edwarda Gierka). W Tomaszowie – 55 km od Łodzi – warto obejrzeć Niebieskie Źródła – finalistę konkursu Google Street View na wizytówkę Polski z 2011 r., Skansen Rzeki Pilicy z m.in. toaletą cara Mikołaja II i niemieckimi pojazdami wojskowymi wyciągniętymi z dna rzeki. A 3,5 km dalej są Groty Nagórzyckie – dawna podziemna kopalnia piasku kwarcowego. Z Tomaszowa do Spały jest 9 km. Można je pokonać rowerem – kilka lat temu przez las poprowadzono urokliwą trasę. Jak już obejrzy się kościółek w stylu zakopiańskim, w którym modlił się prezydent Ignacy Mościcki, i pogłaszcze mosiężny posąg żubra, można przejechać 3 km przez las do Konewki, do poniemieckich bunkrów (jeden ma długość 380 m). Ze Spały warto pojechać do Inowłodza, gdzie wakacje spędzał młody Julian Tuwim. W tym urokliwym miasteczku jest i romański kościół, i późnogotycka fara, i sklep w XIX-wiecznej synagodze, w której zachowały się polichromie – jedna z nich sławi... cara. Do tego należy dodać zrekonstruowane fragmenty zamku Kazimierza Wielkiego. Jeżeli komuś mało atrakcji, to niech jedzie 10 km dalej na wschód, do Poświętnego, gdzie mieści się klasztor Filipinów. A po drodze można zahaczyć o szaniec majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wszędzie prowadzą szlaki piesze, rowerowe, konne, a Pilicą można płynąć kajakiem.

Nie tylko pudełko
Etui, które będzie dołączone wraz z drugą mapą do jutrzejszego „Expressu”, to nie tylko pudełko na atlas. Na jego wieku jest umieszczona legenda, która pozwoli właściwie odczytać mapy. Jest ona bardzo szczegółowa – symboli umieszczonych na mapach jest bowiem ponad 150! Dzięki nim łatwiej będzie zaplanować, co chcemy zobaczyć podczas wycieczki po województwie, np. czy na trasie jest bagno, torfowisko czy tylko boisko; która stacja sprzedaje tylko benzynę i ropę, a która gaz; gdzie są głazy narzutowe, gdzie piece dymarskie, a gdzie wieże widokowe. Na trasie są nawet zaznaczone – z podziałem na wyznania! – przydrożne krzyże, kaplice i kapliczki (oraz to, czy są drewniane czy murowane, zabytkowe czy też nie). Nie mówiąc już o tak oczywistych rzeczach, jak drogi – z podziałem na 10 różnych kategorii (od autostrady po drogi asfaltowe zniszczone i przecinki leśne) albo cieki wodne (inaczej zaznaczona jest rzeka, inaczej potok, inaczej strumień). Nic tylko planować i podróżować. Z głową.

***
Pierwsza mapa Atlasu Turystycznego Województwa Łódzkiego ukazała się z dzisiejszym „Expressem”. Jutro, w sobotę, Czytelnicy otrzymają część drugą – razem z etui do przechowywania całej kolekcji. Kolejne będą się ukazywać od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem piątków) aż do 24 czerwca. Kolekcja będzie liczyć 18 map.

***
Harmonogram map
■ 1 mapa - 30 maja (piątek)
■ 2 mapa + etui - 31 maja (sobota)
■ 3 mapa - 2 czerwca (poniedziałek)
■ 4 mapa - 3 czerwca (wtorek)
■ 5 mapa - 4 czerwca (środa)
■ 6 mapa - 5 czerwca (czwartek)
■ 7 mapa - 7 czerwca (sobota)
■ 8 mapa - 9 czerwca (poniedziałek)
■ 9 mapa - 10 czerwca (wtorek)
■ 10 mapa - 11 czerwca (środa)
■ 11 mapa - 12 czerwca (czwartek)
■ 12 mapa - 14 czerwca (sobota)
■ 13 mapa - 16 czerwca (poniedziałek)
■ 14 mapa - 17 czerwca (wtorek)
■ 15 mapa - 18 czerwca (środa)
■ 16 mapa - 21 czerwca (sobota)
■ 17 mapa - 23 czerwca (poniedziałek)
■ 18 mapa - 24 czerwca (wtorek)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany