Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dzikie zwierzęta w Łodzi. Sarny leczone w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łagiewnikach wróciły na wolność. Stado buszuje po lesie

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Sarny trafiły do jednej zagrody i tu się "poznały".
Sarny trafiły do jednej zagrody i tu się "poznały". Grzegorz Gałasiński
Niewielkie stado saren, zapewne nie jedyne, buszuje po łódzkich lasach. Ale jego pięć osobników łączy jedno. "Poznały się" i stworzyły grupę w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łagiewnikach. A trafiły do niego ranne albo zbyt młode, by prowadzić samodzielne życie w naturze. Teraz cieszą się wolnością.

Dzikie zwierzęta w Łodzi. Sarnie dzieci albo ofiary wypadków

Pierwsza z saren w czerwcu tego roku, będąc dwutygodniowym koźlęciem, została zaatakowana przez drapieżnika. Z raną po jego kłach i pazurach została przywieziona do ośrodka. Dwie, nieco starsze, sarny trafiły do leśników jako sieroty. Ich matka zginęła w wypadku. Do trójki koźląt dołączył kozioł, ofiara wypadku komunikacyjnego, a na koniec wyleczone koźlę zaatakowane trzy tygodnie temu przez psy w Lesie Łagiewnickim. Piątka zajmująca wspólną zagrodę połączyła się w stado zwane u tych zwierząt rudlem. A finałem tej historii jest wypuszczenie ich do środowiska naturalnego.

Więcej:

Ośrodek został wyposażony w inkubatory.

Dzikie zwierzęta w Łodzi. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwie...

Ponad 2 tysiące zwierząt, ale ten rok należał do jeży

W 2023 roku na leczenie, odchowanie, rehabilitację do leśnego szpitalika zostało "skierowanych" 2,5 tysiąca zwierząt - ptaków, ssaków, płazów. W większości były to osobniki młode, ale również takie, które zostały pogryzione przez drapieżniki, chore, ranne w kolizjach drogowych i innych zdarzeniach losowych. Ten rok należy do jeży, do leśników trafiło ich wyjątkowo wiele. Ośrodek zajął się około 300 osobnikami, głównie chorymi, osłabionymi z powodu kleszczy. Przed nadejściem zimy 90 jeży wróciło do sił na tyle, by dać sobie radę w naturze. Pozostałe pozostaną u leśników do wiosny.

Niektóre ze zwierząt, żyjąc już na wolności, „odwiedzają” ośrodek. Tak było z samcem sarny - kozłem, który wiosną tego roku przechadzał się w okolicy ośrodka, a opuścił go pięć lat temu.

Galeria

W 2023 roku w miejscu, w którym ratuje się dzikie zwierzęta, zrealizowano nowe inwestycje. Ośrodek wyposażono w trzy nowe woliery dla ptaków, między innymi w wolierę rozlotową, która pomaga ptakom aktywnie wracać do zdrowia po urazach, inkubatory.
Więcej:

Dwa osierocone koźlęta i jedno pogryzione przez psa są odchowywane przez łódzkich leśników.

W Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi leśnicy kur...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany