reklama

Dziewczynka z portretu, czyli odnaleziony obraz Wacława Dobrowolskiego sprzed osiemdziesięciu lat

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Osiemdziesiąt lat liczy obraz olejny - portret siedmioletniej Zofii Kaczkowskiej-Waliszewskiej, który składa się na kolekcje portretów słynnego łódzkiego portrecisty Wacława Dobrowolskiego. Tropem jego dzieł od lat podąża syn malarza Wacław Bogdan Dobrowolski. Udało mu się odkryć już ponad 30 dzieł ojca.

– Zarówno w Łodzi, jak i w innych miastach oraz na Ukrainie odnajdują się prace mojego ojca – mówi syn malarza. – Dowiaduję się też o autoportretach mojego ojca, o których istnieniu nie miałem pojęcia.

Na zgromadzoną kolekcję składają się portrety, pejzaże. Mieszkając w Łodzi artysta prowadził przy ul. Piotrkowskiej pracownię portretu, w której bogate łódzkie rodziny zamawiały wizerunki swoich bliskich. Obok anonimowych dziś osób (nie ma żadnego spisu namalowanych portretów) artysta chętnie portretował polityków, urzędników oraz artystów i aktorów. Wśród nich był m.in. Stefan Jaracz (ten portret też jest poszukiwany).

87-letnia dziś Zofia Kaczkowska-Waliszewska informację o poszukiwaniu prac Wacława Dobrowolskiego znalazła w Galerii „Willa”. Natychmiast zgłosiła się z informacją, że posiada portret namalowany przez mistrza, gdy była dzieckiem.

– Kilka razy szłam w morelowej sukience z nianią do pracowni – wspomina pani Zofia. – Sadzano mnie na wygodnej poduszce w łowickie paski. Malarz ciągle kazał mi się uśmiechać, ale ja nie miałam z czego się śmiać, bo widziałam tylko tył sztalugi. Pamiętam je bardzo dobrze.

Portret wykonano w 1938 roku. Kiedy wybuchła wojna portret towarzyszył rodzinie ukryty wśród innych przedmiotów. Przetrwał wojnę, został oprawiony w ramę i zajął honorowe miejsce na ścianie. O dziwo zachowała się też sukienka.A właściwie jej elegancka wierzchnia część. To co pod spodem w czasie wojny było codziennym ubraniem małej dziewczynki i zniszczyło się.
Ten i inne odnalezione obrazy trafią w przyszłym roku na wystawę w Łodzi.

Polskie aktorki nago: Figura, Włodarczyk, Szapołowska, Dymna...

MuzoTok: Zuza Jabłońska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie