Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień sportu bez barier w Szkole Podstawowej nr 111 - GALERIA ZDJĘĆ

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Sport to radość, energia i uwolnienie pozytywnych emocji. Pokazali to  uczestnicy Dnia sportu bez barier w Szkole Podstawowej nr 111 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi.
Sport to radość, energia i uwolnienie pozytywnych emocji. Pokazali to uczestnicy Dnia sportu bez barier w Szkole Podstawowej nr 111 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi. Krzysztof Szymczak
Dzień sportu bez barier zorganizowano we wtorek 21 lutego w Szkole Podstawowej nr 111 z oddziałami integracyjnymi w Łodzi przy ul. Jaracza. Zobaczcie, co się działo...

Dzień sportu – bez barier!

Sport to radość, energia i uwolnienie pozytywnych emocji. Pokazali to wczoraj uczestnicy Dnia sportu bez barier w Szkole Podstawowej nr 111 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi.

- Dzień sportu bez barier zorganizowaliśmy także z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wózka Inwalidzkiego – mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP 111. - Przypada on 1 marca. Ponieważ jesteśmy szkołą integracyjną, trafiają do nas także dzieci na wózkach.

Wyjątkowymi gośćmi wczoraj byli zawodnicy z reprezentacji Polski w rugby na wózkach „Diabły Łódź”. Dzieci nie mogły się ich doczekać.
Uczniowie mieli okazję nie tylko poznać niepełnosprawnych sportowców, porozmawiać z nimi, ale także wziąć udział aktywnie w treningu i meczu rugby. Chętni mogli przekonać się, jak to jest usiąść na wózku i grać, przemieszczając się po sali i rzucając piłką.
Były także inne zabawy i aktywności. Szczególną część imprezy stanowiła nauka tego, jak powinno się odnosić do osób, korzystających na co dzień z wózków. Poniżej kilka wskazówek.

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością
Osoby korzystające z wózka mogą mieć różne stopnie niepełnosprawności i zróżnicowane możliwości. Niektóre osoby używają do poruszania się ramion i dłoni, inne mogą wstać i przejść krótki dystans same.

  • - Zwracając się do osoby z niepełnosprawnością lub mówiąc o niej, stawiaj osobę na pierwszym miejscu, zamiast „przykuty do wózka inwalidzkiego” mów „osoba korzystająca z wózka inwalidzkiego”.
  • - Szanuj przestrzeń osoby z niepełnosprawnością i nie wykorzystuj jej do własnych potrzeb, wózek inwalidzki nie jest sprzętem, który pełni funkcję stolika czy wieszaka, nie jest też rowerem ani pojazdem, z którego właściciel korzysta dla przyjemności. dotykania jej wózka, skutera czy laski. Osoby niepełnosprawne uważają je za część ich przestrzeni osobistej.
  • - Nie nachylaj się przesadnie nad osobą na wózku, witając się czy rozmawiając z nią, zachowuj się w taki sam sposób jakbyś rozmawiał z osobą pełnosprawną, jeżeli przewidujesz dłuższe spotkanie czy dyskusję, postaraj się usiąść tak, aby twoja twarz znajdowała się na wysokości twarzy rozmówcy.
  • - Nie stój nad głową osobie siedzącej na wózku, rozmawiając z nią postaraj się, aby nie musiała ciągle trzymać uniesionej głowy, bo jest to dla niej bardzo niewygodne.
  • - Zapytaj, czy osoba poruszająca się na wózku życzy sobie, aby pomóc jej go pchać lub wnieść po schodach, zanim dotkniesz wózka zapytaj, w jaki sposób to zrobić, aby go nie uszkodzić
  • - Reaguj uprzejmie na prośby osób niepełnosprawnych.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany