Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Babci i Dzień Dziadka. Najukochańsi i niezastąpieni dla wnuków

(mj), Karol Świerkot (AIP)
Maciuś z mamą Kasią i babciami: Tolą, Ewą i Tamarą – dziś ich święto.
Maciuś z mamą Kasią i babciami: Tolą, Ewą i Tamarą – dziś ich święto. Łukasz Kasprzak
W środę (21 stycznia) przypada Dzień Babci, a w czwartek (22 stycznia) Dzień Dziadka. Łódzkie babcie i dziadkowie świętują razem ze swymi wnuczętami.

5,5-letni Maciuś Szymczak zaprosił swoje babcie do przedszkola na specjalnie przygotowane przedstawienie, w którym wystąpi. Wszystkie trzy! Bo Maciek jest prawdziwym szczęściarzem. Ewę – swoją babcię – widuje na co dzień. Rodzice przywożą go rano do przedszkola na Widzewie, a babcia po niego przychodzi i zabiera go do siebie, bo mieszka po sąsiedzku. A tam już czekają na niego druga i trzecia babcia – Tola i Tamara.

Teatr Arlekin zaprasza babcie, dziadków i wnuki

– Tola to moja mama, czyli prababcia Maciusia – wyjaśnia Ewa Melesz, babcia Maćka. – Właśnie przyjechała z Kanady. Ma 94 lata! A Tamara to przez całe życie nasza najlepsza przyjaciółka i towarzyszka. Taka ciocia-babcia! Ma już 91 lat. Tylko one są przez Maciusia nazywane babciami. Do mnie mówi po prostu: Ewa. Nie muszę dodawać, że Maciek jest naszym oczkiem w głowie, choć niejedynym wnuczkiem. Daje nam wszystkim mnóstwo energii!

– Z Ewą maluję obrazy – opowiada chłopczyk. – Z babcią Tamarą najlepiej się bawię w chowanego, a z babcią Tolą rozmawiam, opowiadam, co w przedszkolu.

– Ogólnie bardzo dobrze się czuję – mówi pani Tola. – Tylko słuch mi już szwankuje, ale Maciusia zawsze usłyszę.

W Polsce święto obchodzone jest 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii i Brazylii, a w Hiszpanii – 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca.

– To prawda – potwierdza Katarzyna Szymczak, mama chłopca. – Gdy my byliśmy dziećmi, babcia odwiedzała nas sporadycznie. W Toronto prowadziła sklep z odzieżą i przysyłała nam paczki. Była daleko, więc na co dzień Tamara zastępowała nam babcię. Dlatego jesteśmy tak zżyci.

Pani Tamara chętnie wspomina, jak pracowała w Hotelu Grand. Była kierownikiem recepcji. Jej dorosły 20-letni wnuk mieszka w Australii.
– A ja prowadziłam szwalnię – dodaje pani Ewa. – Wymyślałam wzory, dobierałam tkaniny. To z pasji. Mam artystyczną duszę. Teraz też nie usiedzę spokojnie. Brałam udział w castingu na statystów. I zagrałam w kilku odcinkach „Komisarza Aleksa”! Uwielbiam też podróże. Ostatnio zwiedzałam Londyn.

– Trzeba rano wstawać, wychodzić do ludzi i cieszyć się życiem – przekonują z uśmiechem wszystkie trzy panie, które lubią też dobrą kuchnię i zapraszają bliskich na tradycyjne domowe niedzielne obiady, z rosołem i schabowym, na ciasto drożdżowe i racuchy. Takie jakie tylko babcie potrafią zrobić!

Pomysł powstania święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować „Express Poznański”. W roku 1966 również „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „dniem babci”. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka – 22 stycznia.

Życzenia na DZIEŃ DZIADKA I BABCI. Wierszyki dla babci i dziadka

Wiersze dla babci i dziadka 2015

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany