Dzień Babci i Dziadka z Kaufland

Materiał informacyjny
Przed nami wyjątkowy czas, w którym wnuki mają okazję pokazać, że pamiętają o swoich dziadkach, wręczyć im prezenty i podziękować za miłość, troskę i wsparcie. W Polsce Dzień Babci przypada na 21 stycznia, dzień później – 22 stycznia – obchodzimy Dzień Dziadka. Skąd wzięła się tradycja tego święta i jak wygląda ono w innych krajach? Poznaj historię Dnia Babci i Dnia Dziadka z siecią Kaufland.

Dzień Babci w Polsce
W 1964 roku na łamach tygodnika „Kobieta i Życie” pojawił się pomysł, aby uhonorować babcie, a już rok później ideę tę podchwycił i spopularyzował „Express Poznański”. 21 stycznia 1965 roku na deskach Poznańskiego Domu Kultury występowała gościnnie Mieczysława Ćwiklińska – znana gwiazda kina i teatru obchodziła wtedy swoje 85 urodziny. Właśnie przy tej okazji Redakcja "Expressu Poznańskiego" wręczyła jej tort i kwiaty, a dzień później opublikowała na ten temat obszerny artykuł, ustanawiając tym samym ten dzień - Dniem Babci. Tradycja ta została podtrzymana przez "Express Wieczorny", a później rozpowszechniła się na całą Polskę. Zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka narodził się dopiero w latach 70. Telewizja Polska zorganizowała konkurs na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być świętowany w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja, ale ta data się nie przyjęła. Ostatecznie Dniem Dziadka ustanowiono 22 stycznia, dzień po Dniu Babci [1].

A jak honoruje się Babcie i Dziadków w innych krajach?
We Francji dzień dedykowany babciom obchodzony jest od 1987 roku i jest świętem ruchomym – przypada na pierwszą niedzielę marca. Wywodzi się z północy kraju, gdzie bardzo popularnym napojem była tzw. Kawa Babci, czyli Café Grand'Mère. Właściciele delikatesów, w których sprzedawana była ta kawa, organizowali konkursy na najpiękniejsze laurki i życzenia dla babć oraz spotkania przy ciastku i – oczywiście – kawie. Mimo czysto komercyjnego pochodzenia dzień ten zyskał ogromną popularność i od ćwierć wieku Święto Babci obchodzi się w całej Francji.

W USA i Kanadzie odpowiednikiem Dni Babci i Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków. To święto zostało oficjalnie ustanowione przez ówczesnego prezydenta, Jimmy’ego Cartera, na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które Kanadyjczycy i Amerykanie obchodzą w pierwszy poniedziałek września. Dzień Dziadków ma swój oficjalny hymn – „A Song For Grandma and Grandpa”: („Piosenka dla babci i dziadka”) oraz symbol – niezapominajkę [2].

W Japonii ludzi starszych traktuje się z bardzo dużym szacunkiem - Japończycy nie obchodzą co prawda Dnia Babci czy Dnia dziadka, ale od 1966 roku 15 września świętują Dzień Szacunku dla Wieku [3].

Świętuj Dzień Babci i Dzień Dziadka z siecią Kaufland
Niezależnie od miejsca tradycja świętowania dnia dedykowanego dziadkom jest pięknym świadectwem szacunku i wdzięczności. Z tej okazji pragniemy złożyć wszystkim dziadkom najserdeczniejsze życzenia i inspirujemy wyjątkowymi prezentami. W najnowszej ofercie sieci Kaufland znaleźć można między innymi: bukiet tulipanów z dekoracją za 24,99 zł za sztukę, storczyki jednopędowe w ozdobnej folii z serduszkami za 24,99 zł za sztukę, Aflofarm Vicard za 24,99 zł za opakowanie 1000 ml, ciśnieniomierz naramienny za 39,99 zł, kapcie dla babci lub dziadka z materiału filcowego z haftem za 19,99 zł za parę, ręcznik dla babci lub dziadka z wyszywanym haftem za 29,99 zł za sztukę, bombonierkę Merci za 23,99 zł za opakowanie, praliny Lindt Lindor za 15,99 zł za opakowanie 200 gram.
Oferta obowiązuje w sklepach Kaufland od czwartku 16.01 do środy 22.01 lub do wyczerpania zapasów. Więcej produktów i szczegóły oferty można znaleźć na stronie www.kaufland.pl oraz w aktualnej gazetce promocyjnej.

[1]https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/01/21/historia-dnia-babci-i-dziadka/
[2]https://www.polskieradio.pl/5/240/Artykul/1718133,Skad-wywodzi-sie-Dzien-Babci-i-Dzien-Dziadka
[3]https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/01/21/historia-dnia-babci-i-dziadka/

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie