Dziecko w brzuchu mamy zostało dłużnikiem ZUS. Teraz mały łodzianin ma pięć lat i może go ścigać komornik!

  • Express Ilustrowany

(KZ)

Łodzianin, zostawił w spadku tylko długi. Jego córka odrzuciła spadek po ojcu, ale nie zrobiła tego w imieniu nienarodzonego jeszcze dziecka.

ZUS wystąpił do sądu o stwierdzenie nabycia spadku przez gminę Łódź. Sąd Rejonowy dla Łodzi zamiast gminy uznał wnuka jako spadkobiercę.

Mężczyzna zmarł w styczniu 2013 r. Jego córka, która wówczas była już w ciąży kilka dni po pogrzebie, poszła do notariusza, by odrzucić po nim spadek, co uwalniało ją od jakiejkolwiek odpowiedzialności za długi ojca. Wiedziała bowiem, ze bliskim tylko je zostawił. Do głowy jej nie przyszło, że spadkobiercą może być także jej dziecko, które urodzi się już po śmierci dziadka.

Mama dziecka wystąpiła o uchylenie się od skutków popełnionego błędu tłumacząc, że nie zdawała sobie sprawy iż nienarodzone dziecko może zostać spadkobiercą. Widzewski sąd uznał, że nie ma podstaw do przywrócenia matce możliwości odrzucenia spadku w imieniu dziecka. W uzasadnieniu podał, że nieznajomość prawa szkodzi i to jest jej wina, że nie zadbała we właściwy sposób o zabezpieczenia interesów swojego dziecka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najważniejsze informacje z Polski

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.02.2019, 14:21

czy ten sedzia wogóle zna prawo, nie sodze że skoro matka zrezygnowała to dziecko dziedziczy, jakim cudem, czyli co dług jest ważny 1000 lat i kazdy go dziedziczy to śmieszne

20.02.2019, 14:16

jak to możliwe zeby matka sie zrzekła a dziecko nie narodzone ten dług dziedziczyło

01.05.2018, 23:13

Warto walczyć, a dobry prawnik z pewnością da radę. Z Trójmiasta chyba jedynie kancelaria Cejrowski z Tczewa ma doświadczenie w takich postępowaniach. Myślę, że umiejętnie połączy fakty i zawalczy dla dobra dziecka przede wszystkim.

04.04.2018, 20:32

Notariusz mógł pomyśleć! Widząc kobietę w ciąży, która odrzuca spadek, mógł udzielić informacji, że za nienarodzone dziecko również należy zrzec się praw.

30.03.2018, 13:47

Nienarodzone dziecko nie ma nadanego numeru PESEL a więc nie jest jeszcze zarejestrowanym obywatelem. Nie ma Peselu nie ma spadku nie ma dlugu!

30.03.2018, 13:45

Zgodnie z art. 1015 § 2 k.c. jeżeli spadkobierca nie mający pełnej zdolności do czynności prawnych, nie złoży oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ustawowym terminie sześciu miesięcy od momentu dowiedzenia się o tytule swojego powołania do dziedziczenia, brak oświadczenia jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, iż dziecko poczęte odziedziczy tylko prawa majątkowe i rzeczy należące do spadku, nie dziedzicząc długów spadkowych.

30.03.2018, 10:30

Czy urzędnik ZUS'u ma odrobinę ludzkich uczuć? Czy to po prostu tępy debil? Trzeba nagłośnić to sprawę w sieci. Proponuję rozesłać ten artykuł do wszystkich znajomych

29.03.2018, 23:21

Odmawiają praw nie narodzonym do życia ale długami obciążą, kur...y jeb..ne.

29.03.2018, 07:32

Dziedziczące dzieci domyślnie dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza jak już, choć w przypadku nienarodzonego dziecka ciężko mówić o jakimkolwiek dziedziczeniu.

28.03.2018, 15:10

jeszcze się nie urodziło

27.03.2018, 18:23

A bym odwołała się do sądu administracyjnego, ponieważ zgodnie z ustawą o dziedziczenie jest zmiana o najbliższej rodzinie, żyjącej rodzinie. Jeśli dobrego adwokata weźmiecie to sprawa jest wygrana. Ja miałam bardzo podobną sytuację.

27.03.2018, 15:06

Roszczenie ZUS-u ulegnie przedawnieniu po 10 latach. Wcześniej można ubiegać się o nadzwyczajną rewizję wyroku.

27.03.2018, 13:22

A dlaczego mają wylecieć na zbyty ryj. Przecież człowiekiem się jest od samego poczęcia a nawet wcześniej !!! ;)

27.03.2018, 12:45

Urzędnicy, którzy klepneli tę decyzję powinni wylecieć na zbity ryj i dostać dożywotni zakaz pracy w administracji. Oni są dla obywateli a nie po to by ich dręczyć.

27.03.2018, 07:59

To chore. Czy ZUS liczy na to, że 5 latek pójdzie do pracy płacić czyjeś długi? O ile się nie mylę wykorzystywanie nieletnich poniżej 16 rż do pracy jest przestępstwem. Zlikwidować ZUS to najlepsze wyjście.

26.03.2018, 23:26

Co na to katonazistki. Czemu 500+ w takim razie nie należy się od poczęcia??

26.03.2018, 16:59

co nato euroeutanazistki - szkaradne chodzące trumny

26.03.2018, 10:21

Adres Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Adres Europejskiego Trybunału Praw Człowieka:

The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
FRANCJA / FRANCE
Ona ma te sprawę wygraną

26.03.2018, 10:14

To jakiś żart?W Niemczech jest na to przepis,ze dziecko albo niepełnoletni nie może zostać dłużnikiem.

26.03.2018, 09:22

Przepis jak wydoić Polaka nim jeszcze zacznie w ogóle mieć co oddać. Opiewana w literaturze słynna dziesięcina to pikuś przy tym, co wyprawiają z nami teraz.

26.03.2018, 08:09

Polak musi na wszystkim się znać... Na remontach mieszkania,samochodowych na załatwianiu spraw urzędowych, na prawie podatkowym, spadkowym,na medycynie... musi też sam diagnozy stawiac i wymuszać na lekarzach aby przepisywali leki które faktycznie pomagają a nie te co wspieraja koncerny farmaceutyczne. A jaj się na tym nie zna to go robią w tzw. karolka... I to nie ma nic wspólnego z władzami i polityka ale z mentalnościa polską.

25.03.2018, 12:08

notariusz powinien poinformowac w chwili odrzucania przez nia spadku ze po narodzinach dziecka w jego imieniu będzie musiala odrzucic spadek...

24.03.2018, 19:47

Sedzia powinien wziąść koło i pierdzielnąć sie w czoło.

24.03.2018, 12:36

A czy ona poinformowała notariusza że jest w ciąży? To notariusz, nie ginekolog.

23.03.2018, 20:06

Nie udawaj prawnika