Dzieci z podkrakowskich Mogilan muszą poczekać na nową...

  Dzieci z podkrakowskich Mogilan muszą poczekać na nową szkołę

  Katarzyna Ponikowska

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Budowa gimnazjum kosztowała już gminę 10 milionów

  Budowa gimnazjum kosztowała już gminę 10 milionów ©konrad kosecki, arch. prywatne

  Rada miejska w Mogilanach podjęła decyzję o wstrzymaniu budowy gimnazjum. Gminy nie stać, by wydać na inwestycję 40 milionów. Dla uczniów oznacza to dalsze tłoczenie się w małych salach starego budynku.
  Budowa gimnazjum kosztowała już gminę 10 milionów

  Budowa gimnazjum kosztowała już gminę 10 milionów ©konrad kosecki, arch. prywatne

  - Szkoła jest za ciasna. Znajduje się tam tylko jedna niewielka sala gimnastyczna. Dzieci z klas 1-2 często mają zajęcia na korytarzach. Tak nie powinno być - mówi Renata Strzebońska, rodzic i radna miejska.

  Wtóruje jej Bożena Żmuda, która posłała syna do gimnazjum w Krakowie. - Z powodu braku miejsca kilka klas szkoły podstawowej chodzi na lekcje popołudniami. Przez to przepadają im ciekawe zajęcia pozalekcyjne, które odbywają się w tym czasie np. w domach kultury.

  Z tego, że nowe gimnazjum jest potrzebne, zdają sobie sprawę również radni i wójt. Zwracają jednak uwagę, że decyzja o budowie wielkiego, drogiego obiektu była nieprzemyślana. - Tej inwestycji nie należało w ogóle rozpoczynać. Po co budować gimnazjum na 360 uczniów, skoro jest ich w Mogilanach około 160? - zastanawia się Sylwester Szefer, radny ze Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Mogilany.

  Taką decyzję podjęła poprzedniczka obecnego wójta, Małgorzata Mardyła. Budowa szkoły kosztowała już gminę 10 mln zł. - A do zakończenia potrzebujemy jeszcze ponad 40 mln. Nie jesteśmy w stanie udźwignąć takiego ciężaru, a na zdobycie dotacji z kuratorium bądź z funduszy marszałka czy wojewody jest za późno - mówi wójt Krzysztof Musiał.

  Dlatego rada podjęła decyzję o wstrzymaniu budowy. Wykonawca domaga się z tego tytułu zapłacenia kary umownej w wysokości prawie 3 mln.

  Wójt rozważa sprzedanie rozpoczętej budowy prywatnemu inwestorowi. - Zdobyte w ten sposób pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na rozbudowę starego gimnazjum. Byłoby to o wiele tańsze - podkreśla.


  Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradł wóz strażacki, żeby zobaczyć narzeczoną
  Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
  Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  10+40=50 mln zlociszy. zatem...

  lolesław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 79 / 77

  ... 160 uczniow za 50 mln zlotych... a jakby na trasie mogilany - swiatniki jezdzil autobus szkolny i zabieral dzieci z przystankow i dowozil do duzej szkoly w swiatnikach ? czy trzeba budowac...rozwiń całość

  ... 160 uczniow za 50 mln zlotych... a jakby na trasie mogilany - swiatniki jezdzil autobus szkolny i zabieral dzieci z przystankow i dowozil do duzej szkoly w swiatnikach ? czy trzeba budowac osobna szkole ? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo