Dym z kominów truje łodzian!

Anna Odrowska
W łódzkim powietrzu znajdują się niebezpieczne substancje, m.in. pył PM10. Łukasz Kasprzak
Benzopiren jest silnym związkiem rakotwórczym. Wchodzi w skład niebezpiecznego pyłu PM10, którego cząstki mogą wnikać do płuc, trując mieszkańców naszego miasta. W dzielnicach, gdzie ogrzewa się mieszkania piecami, jego stężenie przekroczone jest sześciokrotnie.

- Nie jest to smog zawierający dwutlenek azotu i siarki , tylko pył. Pomimo tego źle wpływa na zdrowie, wywołując choroby płuc i górnych dróg oddechowych - twierdzi Ryszard Klajs, kierownik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.

Na jego działanie szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Pomiary PM10 dokonywane są w 10 stacjach w Łodzi.

Według danych WIOŚ, stężenie PM10 w powietrzu przekroczone jest w całym mieście (norma roczna wynosi 40 mikrogramów na metr sześcienny). Najgorzej jest w Rudzie Pabianickiej, gdzie przekracza normę o 110%, a zawartość benzopiranu sześciokrotnie (norma to 1 nanogram na metr sześcienny, a w Rudzie wynosi 6 ng na metr sześcienny). Dzieje się tak, gdyż w tej dzielnicy najwięcej osób korzysta z ogrzewania mieszkań piecami, w których palą węglem i drewnem.

Źle jest także w Śródmieściu, na Bałutach, zachodnim Widzewie i północnej Górnej, gdzie budynki nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Tam w styczniu stężenie PM10 zbliża się chwilami do 90 mg na metr sześcienny. Najmniej zanieczyszczone powietrze jest na Polesiu, Zdrowiu i na Stokach, gdzie PM10 przekroczone jest nieznacznie, o kilka mg.

- Podczas mroźnych dni szczególnie da się to wyczuć, gdyż to w sezonie zimowym najwięcej osób ogrzewa mieszkania i domy. Ogrzewanie węglem powoduje 50% zanieczyszczenia powietrza w Łodzi, 30% pochodzi ze środków komunikacji. Pozostała część zanieczyszczeń to m.in. skutek spalania śmieci - mówi Ryszard Klajs.

Veolia Energia Łódź dostarcza ciepło systemowe tylko do 58-60% odbiorców. Około 40% ciepła pochodzi z indywidualnych pieców mieszkańców lub lokalnych niewielkich ciepłowni.

123 osoby zatrute tlenkiem węgla!
W 2015 r. czadem zatruły się w Łodzi 123 osoby, w tym 23 śmiertelnie. W tym roku na toksykologii wylądowało 20 osób mających dolegliwości spowodowane czadem (w ubiegły weekend 7). Przyczyną zatruć są pożary, nieszczelne przewody kominowe i termy gazowe.

[ZOBACZ TEŻ FILM Uchodźcy porzucają samochody na fińsko-rosyjskiej granicy. Zmuszają ich do tego fińskie władze (napisy) (autorRUPTLY/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Uchodźcy porzucają samochody na fińsko-rosyjskiej granicy. Zmuszają ich do tego fińskie władze (napisy) (autorRUPTLY/x-news)