Dwudziestu jeden cudzoziemców z Łodzi otrzymało obywatelstwo polskie

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Przyjechali za chlebem, po lepsze życie, czasami wracali na pewien czas do swojej ojczyzny, ale ostatecznie zdecydowali się zostać w Polsce. Często droga do Łodzi wiodła przez inne miasta. Zajęła kilka lat, nawet dziesięć, ale wreszcie doprowadziła do celu. W sali Stulecia Niepodległości Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi w czwartek 6 lutego 21 cudzoziemcom nadano obywatelstwo polskie. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Rosji, Armenii i Indii.

- Było ciężko. Gdyby nie łódzka rodzina, która nas wspierała, pomagała nam, nie wiem, czy byśmy wytrwali - mówi Leonid Gongalo z Ukrainy, który z żoną Wiktorią i piątką dzieci uczestniczył w uroczystości. - Z tą rodziną poznaliśmy się przypadkowo w kościele. Zaprosiła nas na herbatę. Znajomy, dzisiaj nasz przyjaciel, ale wtedy przecież byłem dla niego obcy, dał mi kluczyki do swojego auta. Powiedział, żebym oddał je, gdy załatwię swoje sprawy.

Elena Piskunowicz z Białorusi po raz pierwszy przyjechała do Polski w 1991 roku, w odwiedziny do rodziny. Jej babcia i mama były Polkami. Pani Elena już po tej pierwszej wizycie wiedziała, że tu zostanie. Ostatecznie osiadła w Łodzi z córką. Mąż ma do nich dołączyć.

- W Polsce najbardziej lubię ludzi, są otwarci, pomocni - mówi pani Elena.

Rosjanka Daria Majdas została w Łodzi dla męża. Poznała go w pociągu do Moskwy, którym wracała od cioci mieszkającej w Krakowie. Zajrzał do przedziału, w którym siedziała, by przeprosić za głośne zachowanie swoje i kolegów z amatorskiej drużyny koszykarskiej, podróżujących w sąsiednim przedziale. Wymienili się telefonami.

A Shambhu Nath, który z dalekiego Pendżabu w Indiach przyjechał 10 lat temu, wypatrzył swoją przyszłą żonę Annę Ziółkowską na scenie, gdy występowała z okazji festiwalu kultury indyjskiej.

- Potem przypadkowo spotkaliśmy się w hurtowni tkanin w Rzgowie, ostatecznie zamieszkaliśmy w Łodzi - opowiada pani Anna.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

e
e

Obywatelstwo polskie nie robi z człowieka POLAKA od razu.

Dodaj ogłoszenie