Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie pierwsze karetki bariatryczne w naszym województwie otrzymała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Dwie karetki bariatryczne (do przewożenia pacjentów otyłych) otrzymała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego od Marszałka Województwa Łódzkiego – Grzegorz Schreibera.

Można nimi transportować pacjentów o wadze 200 kg. To nieprawdopodobne ułatwienie dla chorych i medyków spieszących
- Jest to coś, czego jeszcze w województwie łódzkim nie było – zachwalał zakup marszałek Grzegorz Schreiber.

AT takie karetki jak mówi Adam Stępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, są bardzo potrzebne, bo społeczeństwo tyje na potęgę. Tylko jedna karetka łódzkiego pogotowia w miesiącu wyjeżdża nawet do czworga chorych ważących powyżej 150 kg. Najcięższy jak dotąd chory, którego do szpitala musiało przewieźć pogotowie, ważył 190 kg. Jak mówi Adam Stępka jeszcze do wczoraj transport tej grupy chorych był karkołomnym wyzwaniem. Pogotowie bardzo często musiało prosić straż pożarną o pomoc w zniesieniu takiego pacjenta do karetki.

Otrzymane karetki bariatryczne wyposażone m.in. w specjalne nosze z elektrycznym mechanizmem podnoszenia o dopuszczalnym obciążeniu ponad 300 kg; krzesło bariatryczne z funkcją schodołazu, czyli ułatwiające sprowadzanie po schodach, o dopuszczalnym obciążeniu 227 kg; system załadunku noszy z napędem elektrycznym o udźwigu do 400 kg; płachtę ratowniczą do przenoszenia pacjentów o dopuszczalnym obciążeniu 400 kg.

Proces przetransportowania otyłego chorego z mieszkania do karetki odbywać się będzie teraz dużo łatwiej i sprawniej. Krzesełko np. dzięki specjalnym płozom zjeżdża po schodach, a system w który jest ono wyposażony dopasowuje opór urządzenia do wagi pacjenta tak aby przypadkiem krzesełko nie zaczęło jechać zbyt szybko i chory się z niego nie zsunął.

Zakup karetek oraz dwóch neonatologicznych - przeznaczonych dla noworodków – został zrealizowany w ramach projektu unijnego pn. „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi”. Wczoraj marszałek Grzegorz Schreiber poinformował też, że z 30 zapowiadanych wcześniej dla województwa łódzkiego nowych karetek kupionych w ramach tego programu, 10 jeździ już w barwach WSRM.

Otyłość to problem mężczyzn i kobiet, osób w każdym wieku. Bardzo często wywołuje ona kolejne choroby, np. cukrzycę typu drugiego, ale też sama bywa następstwem innych schorzeń, np. zespołu metabolicznego. W Łodzi operowaniem tej grupy osób aby ułatwić im zrzucenie nadmiernych kilogramów zajmuje się klinika w szpitalu im. Barlickiego. Już ponad dekadę temu zakupiono tam łóżka dla pacjentów ważących ponad 200 kg i odpowiednie narzędzie chirurgiczne do operowania tej grupy chorych.

W tym szpitalu kilkanaście lat temu hospitalizowany był pacjent spoza Łodzi, który ważył 300 kg. Najcięższy z operowanych ważył 260.

Urząd Marszałkowski przeznaczył 6 mln 264 tys. zł dla szpitala Kopernika na zakup aparatury medycznej (m.in. tomograf, cystoskop, rektoskop operacyjny ze źródłem światła i oprzyrządowaniem, system do przeszczepu tkanki tłuszczowej). Przeprowadzone też zostaną prace ogólnobudowlane w Klinice i Oddziale Chirurgii Onkologicznej, Pracowni Scyntygrafii i Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.

- Te środki zostaną przeznaczone również na programy profilaktyczne – dodał dyrektor Andrzej Kasprzyk.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany