Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DVB-T2 - nowy system nadawania telewizji naziemnej. Co zrobić, by oglądać ulubione programy?

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Choć dopiero w połowie przyszłego roku DVB-T2 będzie obowiązującym standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce, to już teraz około 90 procent Polaków jest w zasięgu nowej technologii. Koszalin i okolice nie są tu na szczęście wyjątkiem. Kliknij w prawo, żeby czytać dalej>>>>
Choć dopiero w połowie przyszłego roku DVB-T2 będzie obowiązującym standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce, to już teraz około 90 procent Polaków jest w zasięgu nowej technologii. Koszalin i okolice nie są tu na szczęście wyjątkiem. Kliknij w prawo, żeby czytać dalej>>>>archiwum
Choć dopiero w połowie przyszłego roku DVB-T2 będzie obowiązującym standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce, to już teraz około 90 procent Polaków jest w zasięgu nowej technologii. Koszalin i okolice nie są tu na szczęście wyjątkiem.

Zobacz także: Nowa droga oddana. Szybciej nad morze

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting - Terrestrial 2. Generation) jest ulepszoną wersją obecnie obowiązującego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, czyli DVB-T. Już rok temu Ministerstwo Cyfryzacji oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informowały, że od 30 czerwca 2022 roku DVB-T2 będzie obowiązującym standardem nadawania w naszym kraju. Poprawie ma ulec przede wszystkim jakość obrazu i dźwięku.

Jednym z głównych powodów wdrożenia nowej technologii jest jednak chęć uwolnienia pasm częstotliwości 700 MHz, które obecnie wykorzystuje się na potrzeby standardu DVB-T, na rzecz sieci 5G. DVB-T2 skorzysta z niższych pasm, w przedziale od 470- do 694 MHz. O ile te dane zwykłym konsumentom treści telewizyjnych do szczęścia aż tak bardzo potrzebne nie są (choć przyczyny wprowadzania zmian warto znać), o tyle bardziej palące jest pytanie, czy trzeba będzie wymieniać telewizor na nowy, wspierający najnowsze standardy, ewentualnie, czy trzeba będzie dokupić specjalną przystawkę-dekoder, który umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej?

Piwnica to często miejsce do przechowywania rzeczy, dla których nie ma już miejsca w domu. To często graciarnia, w której znajdują się miejsca "przed wrzuceniem". Z powodu panujących tam specyficznych warunków: niższej temperatury, wilgoci, słabej wentylacji, nie wszystko można tam trzymać. Zobaczcie, czego nie wolno trzymać w naszych piwnicach. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>

Tych rzeczy pod żadnym pozorem nie można trzymać w piwnicy. ...

Ci, którzy w ostatnich dwóch-trzech latach wymieniali telewizor na nowy, raczej nie muszą się martwić, bo urządzenia powinny wspierać standard DVB-T2. Warto przy tym upewnić się w instrukcji obsługi, czy odbiornik posiada wbudowany najnowszy tuner. Gdyby tak nie było, ceny samych przystawek lub dekoderów zaczynają się w sklepach od 100 zł. Ponadto od początku 2020 roku nie można sprzedawać telewizorów, nie obsługujących kodeka HEVC. Od 2021 nie wolno też sprzedawać urządzeń bez technologii HbbTV 2.0.1, co w domyśle ma zapobiec nieuczciwym praktykom wciskania klientom starego sprzętu. A to dzięki powyższym standardom będzie można skorzystać z dobrodziejstw DVB-T2 w pełnej krasie.

Dodajmy, że jeśli nie korzystamy z naziemnej telewizji cyfrowej, a z tv satelitarnej, czy kablówki, to ww. kwestiami w ogóle nie powinniśmy się przejmować, bo odbiornik i tak będzie działał. Ponad 60 procent Polaków, jak informuje Związek Cyfrowa Polska, ma telewizory przystosowane do odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2, jak więc widać, skala problemu nie jest aż tak duża, jak mogłoby się na początku wydawać. Tym niemniej, warto już teraz wiedzieć, że od czerwca 2022 roku pod strzechy zacznie wchodzić nowa technologia, na której odtwarzanie lepiej być przygotowanym.

Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem standardu DVB-T2 w Polsce. Od 1 maja zasięgiem objętych zostało już ponad 90 procent kraju. Powiat koszaliński już teraz jest gotowy na cyfrową telewizję naziemną w nowej wersji. W województwie jest jeszcze kilka nielicznych białych plam, ale do połowy przyszłego roku ma się to poprawić.

- Mamy dostępne dekodery obsługujące najnowszy standard i obserwujemy zainteresowanie - usłyszeliśmy w jednym z koszalińskich sklepów z elektroniką. - Nie wszyscy jeszcze mają świadomość, że zmieni się sygnał, nie wszyscy mają w domu sprzęt potrafiący to obsłużyć, ale na szczęście zostało jeszcze trochę czasu, by wszystkich poinformować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: DVB-T2 - nowy system nadawania telewizji naziemnej. Co zrobić, by oglądać ulubione programy? - Głos Koszaliński

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany