Duże zmiany w kursowaniu ŁKA. Autobusy zamiast pociągów! NOWE ROZKŁADY, NOWE ZASADY

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Udostępnij:
Od niedzieli 14 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu pociągów. W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną w kraju, możliwe jest przywracanie kolejnych połączeń kolejowych. Do rozkładu powróci 50 pociągów, co pozwoli na uruchomienie 179 połączeń.

W pociągach ŁKA wdrożono program intensywnego sprzątania i dezynfekcji pojazdów. Zwiększono liczba czyszczeń z 3 do 6-7 na dobę, przede wszystkim tych elementów, z którymi bezpośredni kontakt mają pasażerowie, tj. przycisków otwierania drzwi, poręczy, uchwytów, kabin WC. Wszystkie pociągi ŁKA wyposażone zostały w system klimatyzacji, który posiada czujniki CO2, zapewniające właściwą wymianę powietrza. Czujniki CO2 nadzorują jakość powietrza i zapewniają jego właściwe parametry w przedziale pasażerskim i układzie klimatyzacji. Im więcej pasażerów i więcej CO2, tym intensywniej system prowadzi wymianę powietrza wysysając je z wnętrza pojazdu i wtłaczając świeże powietrze z zewnątrz. W układzie klimatyzacji stosowany jest szereg filtrów, które wymieniane są co 90 dni, a nie tylko sezonowo. Każdy człon pojazdu wyposażony jest w klimatyzator, tak więc nie ma ryzyka mieszania się mas powietrza w kanałach pomiędzy członami pojazdu. Stosowane filtry i środki w układach klimatyzacji uniemożliwiają gromadzenie się i przemieszczanie drobnoustrojów.

Dzięki zniesieniu części ograniczeń komunikacyjnych, możliwe jest już wykorzystywanie w pociągach ŁKA 50 proc. wszystkich miejsc. Niestety, niektóre ograniczenia i utrudnienia w połączeniach nadal pozostają. Trwające prace remontowo – modernizacyjne w znaczący sposób ograniczają wolną zdolność przepustową linii kolejowych na węźle łódzkim i uniemożliwiają uruchomienie większej liczby połączeń. Aby zminimalizować utrudnienia i ułatwić pasażerom podróż, ŁKA wprowadzi na niektórych trasach zastępczą komunikację autobusową.

Poniżej najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy.

Linia kutnowska i obwodowa

W związku z kontynuacją prac modernizacyjnych na stacji Kutno – wszystkie pociągi będą kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Witonia.

Zamknięcie toru nr 1 i 2 na przemian na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska oraz częściowe zamknięcie stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku, czego skutkiem będzie uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej za wybrane pociągi na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz.

O godzinie 15:22 zamiast trzech odrębnych pociągów odjedzie jeden potrójny w relacji Łódź Widzew – Kutno – Łowicz i Sieradz. Składy będą rozłączane na stacjach Łódź Kaliska i Zgierz. Dzięki temu nie będzie odwołany żaden z kierunków połączeń.

Od 1 lipca br. spółka Polregio kończy obsługiwanie linii kutnowskiej. Aby wypełnić luki w połączeniach, wybrane pociągi będą miały zmieniony termin kursowania na codzienny.

Od 17 do 28 sierpnia, ze względu na przebudowę stacji Zgierz i roboty na odcinku Zgierz – Glinnik, zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza za wszystkie pociągi kursujące na odcinku Zgierz – Łowicz – Zgierz oraz za niektóre pociągi kursujące na odcinku Łódź Kaliska – Łowicz Główny.

Na linii Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz, ze względu na przebudowę stacji Zgierz, zmieniły się godziny kursowania wszystkich pociągów ŁKA. W celu zmniejszenia utrudnień wyznaczone zostały postoje w wybranych pociągach PKP Intercity na stacjach Łódź Stoki, Marysin i Arturówek.

Rozkłady jazdy dostępne są na stronie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pod adresem: https://lka.lodzkie.pl/Rozklady-jazdy/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie