Duże Rodziny mają pierwszeństwo w zwrocie za PIT 2015

Zbigniew Biskupski AIP
aip/Łukasz Zarzycki
Osoby posiadające Kartę Dużej rodziny mogą liczyć na zwrot nadpłaty podatku za ubiegły rok maksymalnie w ciągu 30. dni, poinformowało Ministerstwo Finansów.

Trzydzieści dni – tyle ma trwać maksymalny czas zwrotu nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych, które rozliczą się elektronicznie z urzędem skarbowym. Standardowy termin gwarantowany przepisami ordynacji podatkowej, to trzy miesiące.

Za sprawność wypłat będą odpowiadać naczelnicy urzędów, a pomoże w tym specjalne narzędzie informatyczne. Przyspieszony tryb zwrotu nadpłaty dla podatników, którzy są uprawnieni do korzystania z rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, to 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną.

Ministerstwo Finansów, tak jak w ubiegłym roku, zobowiązało naczelników urzędów skarbowych do sprawnego zorganizowania tego procesu. Aby to ułatwić resort finansów wykorzysta specjalne narzędzie informatyczne. Umożliwia ono bieżące monitorowanie elektronicznych zeznań rocznych, w których wykazano nadpłatę podatku, związaną z ulgą prorodzinną z tytułu wychowywania minimum trojga dzieci. Wówczas system automatycznie wskazuje tych podatników, którzy są obsługiwani preferencyjnie, a zarazem zgodnie z przepisami prawa.

Ale także pozostali podatnicy, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, ale nie odliczają w swoim zeznaniu podatkowym (złożonym drogą elektroniczną) ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci, mogą liczyć na podobne ułatwienia. Wystarczy, że zawiadomią swój urząd skarbowy o posiadaniu karty. Wystarczy w elektronicznych deklaracjach PIT-36 i PIT-37 w polach (odpowiednio) 312 i 147 poinformować o korzystaniu z Karty Dużej Rodziny. Pozwoli to urzędom skarbowym obsługiwać takie zeznania według przyspieszonej ścieżki zwrotu nadpłaty.

[ZOBACZ TEŻ FILM Al-Kaida przyznała się do ataku na iworyjski kurort (napisy) (autorSTORYFUL/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Al-Kaida przyznała się do ataku na iworyjski kurort (napisy) (autorSTORYFUL/x-news)