Drużyna z I LO w Koluszkach w czołówce XXXIX Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej „Polska, Czechy, Unia Europejska – Sport”

Karolina Brózda
Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Koluszkach zajęła najwyższe miejsca podczas finału XXXIX Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej „Polska, Czechy, Unia Europejska – Sport”, który odbył się w Zakopanem.

W olimpiadzie uczestniczyli zawodnicy z 20 powiatów z 10 województw. Łącznie w imprezie brało udział 150 osób.

Powiat łódzki wschodni reprezentowali Alan Miksa, Szymon Szewczyk i Jakub Pietrzyk (których przygotowywał Paweł Lewiak), absolwenci koluszkowskiego liceum, Marta Mróz i Michał Lewiak, oraz zawodnicy LKS Koluszki.

Finał poprzedziły eliminacje pisemne w formie testu zawierającego 60 pytań z wiedzy o Polsce, Czechach i Unii Europejskiej oraz historii polskiego sportu. Następnie rozegrano 6 konkurencji sportowo-rekreacyjnych: rzut lotką, skok kangura, skoki w worku, slalom z piłka lekarską, skakanka i kręgle.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się sześcioro zawodników z największą liczbą punktów łącznie we wszystkich konkurencjach.
Drużyna powiatu łódzkiego wschodniego reprezentowana przez 18 uczestników zajęła trzy spośród sześciu miejsc w ścisłym finale.
Ostatecznie na pierwszym miejscu uplasował się Michał Lewiak, na trzecim Katarzyna Lewiak, a na piątym Alan Miksa.

W punktacji powiatów powiat łódzki wschodni zajął pierwsze miejsce, natomiast w punktacji województw łódzkie uplasowało się na miejscu trzecim.

W kategorii startujących w olimpiadzie rodzin pierwsze miejsce i puchar zwycięzców przypadł rodzinie Lewiaków.