Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach opowiedzieli, czym różnią się od telewizyjnych bohaterów

Karolina Brózda
Karolina Brózda
W telewizji rekordy popularności bije serial pt. „Remiza”, który opowiada o perypetiach dzielnych druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach.

W pierwszej chwili można pomyśleć, że chodzi o nasze podłódzkie Brzeziny, ale okazuje się, że zbieżność nazw jest przypadkowa. Poza tym w serialu w role ochotników wcielają się aktorzy, którzy na co dzień nie mają nic wspólnego z tą trudną służbą. Postanowiliśmy więc zapytać prawdziwych strażaków z prawdziwej Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach o to, czy ich codzienność choć trochę przypomina tę serialową.

- Nasza jednostka istnieje już prawie 125 lat - nie ukrywa dumy druh prezes Sławomir Młotkowski. - Od bohaterów „Remizy” różnimy się przede wszystkim tym, że jesteśmy jednostką miejską (tłem wydarzeń serialu jest wieś - przyp. red.), więc zmagamy się ze zdarzeniami trochę innego kalibru. Tam strażacy mają coś na zasadzie czasowych służb, a reszta przybiega na syrenę lub telefon.

Serialowa OSP ma też dość ograniczoną liczbę strażaków, co w realnym świecie strażackim jest niemożliwe, ponieważ pięć osób nie może być w ciągłej gotowości przez 24 godziny na dobę.

- Mamy przecież inne obowiązki: zawodowe, rodzinne - mówi druh Krzysztof Lewandowski. - W naszej jednostce jest cyfrowy system selektywnego alarmowania (syrena) oraz różne elektroniczne kanały powiadomień na telefon komórkowy, które są uruchamiane w razie zdarzenia przez dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. W ten sposób nasi strażacy są wzywani do pożaru, wypadku lub innego miejscowego zagrożenia. Na alarm przybiega lub przyjeżdża ten, kto w danej chwili może, ponieważ w jednostce nie zawsze ktoś jest. Nie pełnimy tam służb, ponieważ zdecydowana większość ma pracę, obowiązki domowe, naukę. Dlatego w kilka osób nie jesteśmy w stanie podjąć skutecznych działań ratowniczych i być w gotowości non stop, tak jak to się dzieje w serialu.

Cała brzezińska Ochotnicza Straż Pożarna liczy 60 członków czynnych, 12 honorowych, zaś w akcjach bierze udział 30 strażaków, w tym 5 kobiet.

- Dzień każdego strażaka zaczyna się inaczej, z racji wspomnianych już obowiązków zawodowych czy innych nie spotykamy się codziennie na odprawie czy zebraniu - wyjaśnia Sławomir Młotkowski. - Ale zawsze, gdy jest alarm, kto może, czy to w dzień, czy w nocy, pędzi do remizy.

Przy OSP Brzeziny działa też orkiestra dęta i Akademia Młodego Strażaka, która liczy blisko 40 dzieciaków w wieku od 5 do 15 lat.

- Mamy jasny podział zadań - mówi prezes Młotkowski. - Podstawowa struktura organizacyjna każdej OSP to zarząd, w którego skład wchodzą prezes, naczelnik, skarbnik i gospodarz. Później są strażacy. Za cały pion operacyjny i gotowość bojową odpowiedzialni są naczelnik i jego zastępca, których wspierają dowódcy zastępów. Każdy ze strażaków jest odpowiednio przeszkolony i wie, co robić czy to podczas akcji ratunkowej, czy też wtedy, gdy przebywamy w remizie w czasie wolnym.

Druhowie zgodnie podkreślają, że najważniejszym obowiązkiem każdego strażaka ochotnika jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

- Szkolenia wewnętrzne w jednostce prowadzą naczelnik oraz jego zastępca - mówi Krzysztof Lewandowski. - Nowi muszą odbyć obowiązkowy kurs podstawowy, który jest organizowany najczęściej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach. Strażak ochotnik z większym doświadczeniem zostaje skierowany na kursy wyższego szczebla. W naszej jednostce praktycznie wszyscy strażacy posiadają kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Wśród nas jest kilku funkcjonariuszy zawodowej straży pożarnej, co znacząco wpływa na poziom wewnętrznych szkoleń i samodoskonalenia naszych druhów.

Brzezińska jednostka OSP należy też do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Z tego powodu musimy być świetnie wyszkoleni i mieć dobre wyposażenie (np. samochody bojowe), co w praktyce przekłada się na większe bezpieczeństwo dla mieszkańców naszego miasta oraz powiatu brzezińskiego - dodają druhowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany