Drugie życie Wigencji

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Dzięki inwestycjom współfinansowanym z Funduszy Europejskich wykonuje się nie tylko remonty i prace konserwatorskie w zabytkowych budynkach, ale i wspiera projekty z dziedziny kultury. Rewitalizacja zabytkowej fabryki Wigencja, zrealizowana w ramach trwającego od kilku lat programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, pozwoliła między innymi na podniesienie jakości dotychczas realizowanej oferty kulturalno-edukacyjnej. Na terenie odnowionej stuletniej fabryki Wigencja przy ulicy Sienkiewicza 75/77 swoje miejsce znalazł nie tylko teatr, biblioteka i rodzinna restauracja, ale też ogród oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Rewitalizacja powstałego w 1922 r. dawnego Zespołu Fabrycznego Łódzkiej Przędzalni „Wigencja" Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana to jedna z największych, a jednocześnie najbardziej efektownych modernizacji zrealizowanych w centrum Łodzi.

Wigencja po remoncie

Miasto zachwyca swoim fabrykanckim dziedzictwem historycznym. Faktem jest, że bez dofinansowań unijnych remonty oraz modernizacje zabytkowych budynków byłyby utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. I tak było tym razem. Z ruin powstała jedna z najciekawszych realizacji w ramach łódzkiego programu rewitalizacji. Zachowano niską halę z dachem zębatym, w której znajduje się foyer teatru. Wyremontowano dach i przebudowano wnętrza, w których zabezpieczono stare drewniane belki. Po rewitalizacji stanowią tło dla zabytkowej cegły. Nad remontem budynku pieczę sprawował konserwator zabytków, dlatego ceglany mur zarówno na elewacji, jak i wewnątrz został jedynie oczyszczony. Na terenie zrewitalizowanej fabryki posadzono kilka gatunków drzew, między innymi klony polne, klony zwyczajne i śliwy wiśniowe. Przed fabryką zakwitły już na fioletowo krzewy Lilaka Meyera oraz zazieleniły się rozmaite byliny i trawy. W ramach inwestycji powstała również nowa droga z Wigencji do OFF Piotrkowska, która połączy te dwa punkty na kulturalnej mapie miasta.

Nowi mieszkańcy

Ogromne przestrzenie umożliwiły rozmieszczenie na terenie dawnej fabryki kilku instytucji kulturalnych. Przede wszystkim do Wigencji przeniósł swoją siedzibę Teatr Pinokio. Utworzono tam dwie profesjonalnie wyposażone sceny: dużą dla 150 oraz małą dla 52 widzów, znalazło się miejsce na archiwum, pracownię plastyczną oraz stolarnię. Część budynku zostanie zaadaptowana na Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, którego celem jest zainspirowanie sztuką najmłodszych łodzian, uwrażliwienie ich na sztukę i nauka przez zabawę. Zajęcia pobudzające wyobraźnię i rozwijające kreatywność będą się odbywać w pracowniach twórczych, studiu nagrań oraz profesjonalnych salach warsztatowych. W kompleksie znajdzie się również księgarnia i biblioteka z publikacjami dla najmłodszych. Po zabawie będzie można posilić się w rodzinnej restauracji. Obiekt dostosowano nie tylko do potrzeb rodzin z małymi dziećmi, ale i osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się po nim ułatwią zainstalowane windy. W nowym miejscu kulturalnym Łodzi odbywać się będą rozmaite wydarzenia związane z edukacją artystyczną. Zaplanowane są wiosenne i letnie pikniki, a w czerwcu Międzynarodowy Festiwal Teatralny Karuzela dla dzieci.

Łódź zmienia się dla nas i przyszłych pokoleń. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich nie tylko odnowiono budynek stuletniej zabytkowej fabryki i zrewitalizowano jej wnętrza, ale również wzbogacono ofertę miejskich usług kulturalnych. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi Projekt 6”, którego koszt wyniósł ponad 98 mln zł, przy udziale dofinansowania z Funduszy Europejskich w wysokości niemal 35 mln zł.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drugie życie Wigencji - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany