Co prawda na ogłoszony w czerwcu pierwszy przetarg nie zgłosiła się żadna firma, ale kilka dni temu Urząd Miasta Łodzi ogłosił drugi przetarg, na który oferty mogą być składane do 13 sierpnia. Umowa ma zostać podpisana w ciągu miesiąca, a potem wykonawca będzie miał dwa miesiące na wykonanie prac. Wykonawca ma dać na swoje prace 5-letnia gwarancję. W budżecie na remont pomnika początkowo, jeszcze przed epidemią koronawirusa zapisano 219 tys. zł, ale później zmniejszono wydatki na ten cel do 145 tys. zł.
Przy pomniku ma być tablica z informacją o niemieckim obozie dla polskich dzieci w czasie wojny.
Pomnik upamiętnia obóz dla polskich dzieci, który Niemcy utworzyli w tym miejscu w czasie II wojny światowej. 11 grudnia 1942 r. do obozu trafiły pierwsze dzieci. Przez 2 lata przebywało w nim ich ok. 10 tys. Obóz funkcjonował do stycznia 1945 r. Trafiały do niego polskie dzieci, które zostały osierocone w wyniku wojny i zostały przyłapane na kradzieżach, rozbojach, handlu ulicznym itp. Został wytyczony na obszarze getta żydowskiego, ale Niemcy rozważali też inne lokalizacje m.in. Łagiewniki, Dzierżąznę i tereny przy ul. Chlebowej. O wyborze zdecydowała dostępność terenu dla transportu więźniów oraz możliwość łatwego powiększenia obozu. Więźniami były dzieci z całej ówczesnej zachodniej Polski – Śląska, Wielkopolski, Pomorza i Mazowsza.
Część była poddawana germanizacji – po badaniach pod kątem „rasowym” kierowano je do Kalisza, a stamtąd do zastępczych rodzin niemieckich. Pozostałe w obozie musiały pracować od godz. 8 do 16. Były ustalone normy dzienne, chłopcy wyrabiali buty ze słomy, koszyki z wikliny, paski do masek gazowych oraz skórzane części do plecaków, zaś dziewczyny zajmowały się praniem, gotowaniem, naprawą ubrań współwięźniów oraz uprawą warzyw w ogrodzie. Po ukończeniu przez dzieci 16 lat wywożono je do obozów koncentracyjnych – niektórych bezpośrednio do KL Auschwitz. Wyzwolenia obozu i Łodzi, w dniu 19 stycznia 1945 r. doczekało zaledwie ok. 800 dzieci. W latach 60-tych na terenie dawnego obozu wybudowano osiedle czteropiętrowych bloków. Czasy wojny pamiętają m.in. budynek komendantury obozowej przy ul. Przemysłowej 34, znajdujący się po przeciwnej stronie budynek karceru oraz budynki przy ul. Mostowskiego 19, 22 i 26.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SONY Xperia 5 IV 5G 8/128GB Czarny
xperia 5 iv ma moc i wydajność, których potrzebuje…
kup teraz

HUAWEI nova Y90 6/128GB Czarny
smartfon huawei nova y90 to smartfon, w którym tec…
kup teraz

POCO C40 3/32GB Żółty
Jeśli jesteś miłośnikiem informatyki i elektroniki…
kup teraz

POCO F4 6/128GB Zielony
Xiaomi Poco F4 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB - Zielony…
kup teraz

Samsung Galaxy A14 SM-A145 4/64GB Jasnozielony
Smartfony Samsung A14 został zaprojektowany z myśl…
kup teraz

Samsung Galaxy A54 5G SM-A546 8/128GB Czarny
Samsung Galaxy A54 5G przyciąga uwagę bezpretensjo…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót