Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi przetarg na modernizację Pomnik Martyrologii Dzieci w Łodzi

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Jest szansa, że w tym roku uda się jednak odremontować Pomnik Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca” w parku im. Szarych Szeregów wraz z jego otoczeniem oraz wybudować podziemną instalację gazową prowadzącą do znicza, dzięki czemu płomień będzie się tam palił przez cały rok.

Co prawda na ogłoszony w czerwcu pierwszy przetarg nie zgłosiła się żadna firma, ale kilka dni temu Urząd Miasta Łodzi ogłosił drugi przetarg, na który oferty mogą być składane do 13 sierpnia. Umowa ma zostać podpisana w ciągu miesiąca, a potem wykonawca będzie miał dwa miesiące na wykonanie prac. Wykonawca ma dać na swoje prace 5-letnia gwarancję. W budżecie na remont pomnika początkowo, jeszcze przed epidemią korona­wirusa zapisano 219 tys. zł, ale później zmniejszono wydatki na ten cel do 145 tys. zł.
Przy pomniku ma być tablica z informacją o niemieckim obozie dla polskich dzieci w czasie wojny.

Pomnik upamiętnia obóz dla polskich dzieci, który Niemcy utworzyli w tym miejscu w czasie II wojny światowej. 11 grudnia 1942 r. do obozu trafiły pierwsze dzieci. Przez 2 lata przebywało w nim ich ok. 10 tys. Obóz funkcjonował do stycznia 1945 r. Trafiały do niego polskie dzieci, które zostały osierocone w wyniku wojny i zostały przyłapane na kradzieżach, rozbojach, handlu ulicznym itp. Został wytyczony na obszarze getta żydowskiego, ale Niemcy rozważali też inne lokalizacje m.in. Łagiewniki, Dzierżąznę i tereny przy ul. Chlebowej. O wyborze zdecydowała dostępność terenu dla transportu więźniów oraz możliwość łatwego powiększenia obozu. Więźniami były dzieci z całej ówczesnej zachodniej Polski – Śląska, Wielkopolski, Pomorza i Mazowsza.

Część była poddawana germanizacji – po badaniach pod kątem „rasowym” kierowano je do Kalisza, a stamtąd do zastępczych rodzin niemieckich. Pozostałe w obozie musiały pracować od godz. 8 do 16. Były ustalone normy dzienne, chłopcy wyrabiali buty ze słomy, koszyki z wikliny, paski do masek gazowych oraz skórzane części do plecaków, zaś dziewczyny zajmowały się praniem, gotowaniem, naprawą ubrań współwięźniów oraz uprawą warzyw w ogrodzie. Po ukończeniu przez dzieci 16 lat wywożono je do obozów koncentracyjnych – niektórych bezpośrednio do KL Auschwitz. Wyzwolenia obozu i Łodzi, w dniu 19 stycznia 1945 r. doczekało zaledwie ok. 800 dzieci. W latach 60-tych na terenie dawnego obozu wybudowano osiedle czteropiętrowych bloków. Czasy wojny pamiętają m.in. budynek komendantury obozowej przy ul. Przemysłowej 34, znajdujący się po przeciwnej stronie budynek karceru oraz budynki przy ul. Mostowskiego 19, 22 i 26.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany