Drugi dzień matur - drugi dzień zmasowanego "ataku bombowego"

mjZaktualizowano 
Matura w Technikum nr 3 Grzegorz Gałasiński
Drugi dzień matur - 7 maja - znów rozpoczął się od alarmów bombowych. Tym razem dotyczyły one około 70 szkół na terenie województwa łódzkiego i świętokrzyskiego, a w całej Polsce – ponad 660.

Jak podaje Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi niepokojące maile trafiły do liceów numer: 18, 23, 33, 8, 9, 44, liceum mundurowego, liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego, liceum Akademia Zdrowia, a także techników numer 3, 5, 17. Jedni dyrektorzy odebrali je już o godzinie 5., inni – między 7 a 9. Niektórzy wspominali o braku dostępu do internetu przed godziną 9.

ARKUSZE ANGIELSKI Matura ANGIELSKI 2019 Arkusze CKE Odpowied...

MATURA 2019 Matematyka ARKUSZE CKE Zadania, rozwiązania. Mat...

Co zawierają maile? Ich wersji jest kilka. W tytule pojawia się np. tekst: „będzie bomba” albo „ważna wiadomość z komendy głównej policji”, w treści natomiast - informacja, że ktoś zbudował materiał wybuchowy czy łatwopalny – raz jest to „uczeń o lewicowych poglądach”, innym razem „strajkujący nauczyciel” albo „przeciwnik rządu”. W każdym znajduje się zapowiedź, że w danym dniu np. „ 7 maja o godzinie 12, nastąpi masakra” i że „zginą ludzie”. Pełną treść maila, jaka trafiła do kilku szkół udostępnił na swoim profilu Facebookowym starosta łowicki Marcin Kosiorek. Wysłano go z adresu: edward_mazur@secmail.pro. Jest to domena z tzw. darknetu, czyli głębokiego Internetu, którego nie pokazują wyszukiwarki internetowe. Kryje się za nią anonimowy dostawca poczty elektronicznej. Uważa się, że autorów maili wysyłanych z tego typu domen nie da się namierzyć. Skąd pochodzą wszystkie maile? Kto za nimi stoi? Czy mamy do czynienia z grupą przestępczą? Co ma na celu, poza tym, że próbuje sparaliżować matury? Na te pytanie jak na razie odpowiedzi nie mamy Ponieważ skala problemu jest ogólnopolska koordynuje ją Komenda Główna Policji – powołano specjalny zespół, złożony m.in. ze specjalistów od cyberprzestępczości, wyjaśniający sprawę. Policja zapewnia, że każdy sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe, a egzamin się odbył, choć w niektórych placówkach z opóźnieniem. Odwołany został tylko w jednym liceum dla dorosłych.

Policjanci przypominają, że za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Maturzyści zdawali 7 maja egzamin z matematyki - obowiązkowy na poziomie podstawowym. Według młodzieży zadania w arkuszu były niezaskakujące, obejmowały wszystkie dziedziny matematyki. O godzinie 14. odbył sie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 8 maja na maturze język angielski - rano podstawowy, o godz. 14. - rozszerzony. Wybiera go większość maturzystów.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie