Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drony TB2 Bayraktar dla Polski. Polscy piloci i operatorzy wrócili ze szkolenia w Turcji

Adam Kielar
Adam Kielar
W sumie 24 drony TB2 Bayraktar wejdą w skład polskich sił zbrojnych.
W sumie 24 drony TB2 Bayraktar wejdą w skład polskich sił zbrojnych.
Turecki bezzałogowy statek powietrzny TB2 Bayrakatar stał się jednym z symboli pierwszych tygodni bohaterskiej obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją. Grupa polskich specjalistów wróciła właśnie z Turcji, gdzie brała udział w szkoleniu z obsługi tych dronów.

O powrocie grupy składającej się z pilotów, operatorów i personelu technicznego do 12. bazy bezzałogowych statków powietrznych w Mirosławcu poinformował w mediach społecznościowych Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Polscy specjaliści odbyli szkolenie w centrum treningowym koncernu Baykar Makina, producenta Bayraktarów. Spędzili tam cztery miesiące.

Drony TB2 Bayraktar dla Polski

W maju 2021 roku została podpisana umowa na dostawę 24 sztuk bezzałogowców TB2 Bayraktar. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił wówczas, że jest to „ważny dzień dla polskiego bezpieczeństwa”. Drony trafią właśnie do Mirosławca.

Jak dodawał później płk Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia, zakup Bayraktarów wynikał z „pilnych potrzeb operacyjnych” i nie wpływał na inne programy rozwoju polskiej armii.

TB2 Bayraktar – symbol obrony Ukrainy

Przez pierwsze tygodnie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Bayraktary, razem z ręcznymi wyrzutniami Javelin i NLAW, stały się istnymi symbolami obrony przed rosyjskimi czołgami.

Sieć codziennie obiegały nagrania z tych dronów, które atakowały kolumny pancerne lub zaopatrzeniowe rosyjskiej armii. Bayraktar doczekał się nawet piosenki na swój temat.

Obecnie rolę „symbolu” ukraińskiej wojny obronnej przejęły systemy artylerii rakietowej M142 HIMARS, choć w przypadku kontrofensywy w obwodzie charkowskim dużą rolę odgrywają też czołgi T-72, w tym te dostarczone z Polski.

Co potrafią Bayraktary?

Produkowane od 2014 roku tureckie drony TB2 Bayraktar mogą wznosić się na aż 7,6 km, choć pułap praktyczny tych dronów to 5,5 km. Mogą się rozpędzić do nawet 220 km/h, a ich prędkość przelotowa to 130 km/h. Drony mogą działać przez 27 godzin.

Ich podstawowym uzbrojeniem są kierowane za pomocą lasera bomby MAM-L oraz MAM-C. Stosuje się także pociski przeciwpancerne L-UMTAS, rakiety Cirti oraz pociski TUBITAK-SAGE.

Takie też bomby, razem z wyposażeniem dodatkowym, w tym stacjami radiolokacyjnymi SAR, znalazły się w zamówieniu, jakie złożono w Turcji w 2021 roku. Dostawy mają się rozpocząć jeszcze w bieżącym roku.

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Drony TB2 Bayraktar dla Polski. Polscy piloci i operatorzy wrócili ze szkolenia w Turcji - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany