Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 04godz.
  • 54min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Dragoljub Srnić. Tajemnica czerwonego jajka pomocnika ŁKS

-
Pomocnikm ŁKS - Dragoljub Srnić dla lkslodz.pl o świętach

Mówi zawodnik: - Wielkanoc dla mieszkańców Serbii jest tak samo ważna jak Boże Narodzenie. Są to dwa największe święta w naszej wierze. W Serbii ciągle żywy jest też zwyczaj, iż pierwsze jajo musi być zawsze pomalowano na czerwono. Tego jajka się później nie je, ono zostaje w domu przez cały rok, aż do następnej Wielkanocy. To jajko nazywa się opiekunem domu (tzw. čuvarkuća), co chyba wszystko wyjaśnia, bo wedle tradycji ma ono chronić domostwo od nieszczęść i zapewnić dostatek przez kolejny rok. Co ciekawe, to jajko nie jest w jakikolwiek sposób konserwowane, ale potrafi przetrwać do kolejnej Wielkanocy bez zepsucia się.
Przede wszystkim dla dzieci, ale nie tylko, istotna jest także tradycyjna zabawa polegająca na stukaniu się jajkami z inną osobą. Wygrywa w niej ten, kogo jajko się nie rozbije albo ucierpi najmniej podczas wszystkich potyczek.
W przeciwieństwie do Polski nie ma za to u nas na przykład zwyczaju oblewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. U nas ten ostatni dzień świąt jest raczej przeznaczony na wspominanie zmarłych i wizyty na grobach bliskich. Jak każe tradycja, tego dnia na cmentarz trzeba zabrać ze sobą kępkę trawy wyrwaną z korzeniami gdzieś z okolic domu i zasadzić ją na grobie. W Serbii bowiem większość grobów nie jest z kamiennych płyt, a usypana właśnie z ziemi.

Wielkie hity w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Rozlosowano pary

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

c
cała galera stuka

z tym stukaniem się jajami to chyba przesada..........

a
ap dracha 997

hahhahha.......mają czerwone jaja.........

Dodaj ogłoszenie