Double-double Gortata w przegranym meczu Wizards

(b)
Marcin Gortat
Marcin Gortat Krzysztof Szczymczak
Koszykarze Washington Wizards w sobotnim meczu ligi NBA przegrali u siebie po dogrywce z Cleveland Cavaliers 96:103. Marcin Gortat zdobył dla pokonanych 12 punktów i miał 11 zbiórek. Polak piąty raz w tym sezonie uzyskał double-double.

Dla jego drużyny była to siódma, a czwarta z rzędu, porażka w lidze. Już trzeci raz w obecnych rozgrywkach mecz z udziałem „Czarodziejów” kończył się dogrywką (wcześniej pokonali 112:108 Brooklyn Nets u siebie i ulegli 105:106 Oklahoma City Thunder na wyjeździe).

Łodzianin grał w sobotę 38 minut. Trafił sześć z 13 rzutów z gry i jeden z dwóch wolnych, zebrał dziewięć piłek w obronie i dwie w ataku. Miał także asystę, dwa przechwyty, dwie straty, popełnił jeden faul. Dwukrotnie został zablokowany przez Earla Clarka.

Gortat rozpoczął mecz dwiema zbiórkami po nieudanych akcjach rywali. Skutecznie utrudniał też podkoszowe manewry Andre Bynumowi. Jeden z najbardziej utalentowanych środkowych NBA, nękany ostatnio kontuzjami, dopiero drugi raz wyszedł w pierwszej piątce zespołu (6 pkt i 3 zb. w 21 minut).

Polski jedynak w NBA tym razem spudłował wszystkie rzuty z dalszej odległości od kosza, co pogorszyło mu statystyki skuteczności. Trafiał za to – momentami bardzo efektownie - po dwójkowych akcjach z czołowym podającym ligi Johnem Wallem, który miał w tym meczu 12 asyst.

Przez pierwszych kilkadziesiąt sekund dogrywki Gortat mógł czuć się bohaterem. Najpierw wywalczył piłkę dla zespołu, wygrywając wznowienie z Thompsonem. Po chwili dobił niecelny rzut Walla z dystansu i Wizards prowadzili 92:90. Na tym jednak skończyła się dobra gra jego i drużyny.