Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostał przelew od matki, a teraz zapłaci od tego podatek. Kiedy darowizna nie jest zwolniona z podatku? Sprawdzamy na co trzeba uważać

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Wideo
od 16 lat
Rewolucję w ustawie o podatku od spadków i darowizn przyszła po wielu latach w połowie 2023 roku. Wzrosła kwota wolna od podatku w przypadku darowizn. Pojawiły się także limity. Tymczasem nawet zwykły przelew od mamy, babci czy żony może wiązać się z obowiązkiem odprowadzenia podatku. Które darowizny są zwolnione z podatku. Kto może odliczać darowiznę w PIT?

Spis treści

Zmiany w podatkach od darowizny od lipca 2023

Po 20 latach bez większych zmian w podatkach od spadków i darowizn, w połowie 2023 roku doczekaliśmy się wreszcie zwiększenia kwot wolnych dla różnych grup podatkowych. Ustawodawca wymienił 3 grupy, które powstały na podstawie stopnia pokrewieństwa pomiędzy darczyńcą a obdarowanym. Szczegółowo opisaliśmy je w naszym poprzednim artykule, dlatego teraz tylko przypomnimy, że najwyższe zwolnienie z podatku (ponad 36 tys. zł) dotyczy pierwszej grupy podatkowej, a więc darowizn otrzymanych od najbliższej rodziny, np. rodziców, dzieci czy rodzeństwa.

Każdorazowo taka darowizna powinna jednak być zgłoszona. Jak udokumentować przekazanie darowizny? Każdy dowód dokonania wpłaty będzie tak naprawdę odpowiedni. Może to być potwierdzenie płatności z banku czy choćby e-mail potwierdzający wpłatę konkretnej kwoty np. na cele charytatywne. Obowiązek udokumentowania darowizny leży na barkach obdarowanego.

Zwolnienia z podatku z limitami

Zwiększenie kwot darowizn wolnych od podatku to jedno, ale nowelizacja ustawy wprowadza także ograniczenia dotyczące łącznych kwot przychodu od darowizn otrzymanych od kilku osób. Dotychczas wystarczyło, aby darowizna od tej konkretnej osoby nie przekraczała wyznaczonej kwoty.

Obecnie ustawodawca określa ograniczenia dla darowizn od wielu osób w ciągu ostatnich 5 lat:

  • I grupa: 108 360 zł
  • II grupa: 81 270 zł
  • III grupa: 54 180 zł

Warto także pamiętać, że darowizny pomiędzy członkami rodziny nie podlegają odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym. Możemy natomiast odliczyć darowizny przekazane np. na organizacje pożytku publicznego, cele charytatywne czy krwiodawstwa.

Zwykły przelew na konto najbliższych pod lupą służb

Obecnie obowiązujące prawo stanowi, że wystarczającym potwierdzeniem za drobne darowizny pomiędzy najbliższymi jest sam przelew, w którym zawarte będą dane darczyńcy i obdarowanego oraz wartość przekazanej kwoty. Portal Bezprawnik.pl podaje jednak przykład mężczyzny, który otrzymał darowiznę od matki. Kobieta chciała otrzymać potwierdzenie dokonania wpłaty, więc wybrała się do banku. Jako starsza osoba nie potrafiła wykonywać przelewów, dlatego razem z nią w placówce banku pojawiła się żona obdarowanego (on sam nie mógł tego dnia pojawić się w placówce).

Problem w tym, że obecność kobiety w banku nie stanowi dowodu na to, że to ona dokonała wpłaty, więc nie może też być dokumentem uprawniającym do zwolnienia z podatku od darowizn:

Taki sposób działania nie wyczerpuje norm omawianego przepisu - brzmiał komentarz Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy zatem każda wpłata, otrzymanej wcześniej gotówki, na konto może skutkować wezwaniem do zapłaty podatku? Tak. Najbezpieczniejszą drogą przekazywania darowizn jest zatem wpłata swoich środków na własne konto i zlecenie przelewu na konto osoby obdarowanej w następnym kroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostał przelew od matki, a teraz zapłaci od tego podatek. Kiedy darowizna nie jest zwolniona z podatku? Sprawdzamy na co trzeba uważać - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany