Dopłatami w smog. Trzeci rok miejskiego programu antysmogowego w Łodzi

Piotr Jach
Piotr Jach
W Łodzi do likwidacji jest jeszcze ok. 1000 tysięcy palenisk.
W Łodzi do likwidacji jest jeszcze ok. 1000 tysięcy palenisk. Paweł Łacheta
Udostępnij:
Rok 2019 jest trzecim rokiem funkcjonowania miejskiego programu dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Urzędnicy magistratu obliczają, że dzięki gminnym dotacjom na koniec bieżącego roku liczba zlikwidowanych palenisk (pieców i kotłowni) wyniesie 3,3 tysiąca.

W roku mijającym do wykorzystania była pula 4,5 mln zł. Wniosków o przyznanie dotacji złożono 450. Dofinansowanie przyznano 333, na łączną kwotę 4 mln 480 tys. zł. Niestety, z różnych przyczyn nie wszystkim beneficjentom programu udało się zrealizować zamierzone inwestycje w bieżącym roku, co jest warunkiem skorzystania z miejskich opłat. Ostatecznie więc z początkowej puli 4,5 mln zł wykorzystano tylko 2,8 mln zł, czyli niewiele ponad połowę środków zarezerwowanych w budżecie miasta na dopłaty antysmogowe. To około tysiąca zlikwidowanych palenisk.

- W ciągu trzech lat miasto przeznaczyło na likwidację pieców kwotę 12,5 mln zł z czego wykorzystanych zostało 7,4 mln - mówi Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi. - Skąd ta różnica? Środki z programu trzeba wykorzystać w danym roku budżetowym. Jeśli się to nie uda, nawet przyznane już dotacje wracają do kasy miejskiej. A inwestorzy chcący wymienić stare piece lub kotłownie na ekologiczne źródła ciepła lub podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej napotykają na wiele przeszkód, które uniemożliwiają przeprowadzenie takich modernizacji w przewidzianym terminie. Często wynika to np. z nieustalonych do końca praw własności budynków lub, bo mamy takie głosy, z niedostatecznej liczby posiadających odpowiednie uprawnienia wykonawców tego typu robót.

Program dopłat do wymiany pieców będzie kontynuowany także w roku przyszłym, ale dopiero po uchwaleniu budżetu miasta wiadomo będzie, jaką kwotę przeznaczy ratusz na ten cel. Urzędnicy radzą jednak, by korzystać z tych środków póki są. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego do 2027 r. wszystkie nieekologiczne paleniska w Łodzi muszą zostać zlikwidowane. Niewypełnienie tego obowiązku grozi sankcjami karnymi.

W Łodzi do likwidacji jest jeszcze ok. 100 tys. palenisk (w zasobach komunalnych i prywatnych).

Program antysmogowy jest adresowany do mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych: komunalnych, wspólnotowych, prywatnych, osób prawnych i przedsiębiorców. Dla osób indywidualnych wysokość dotacji wynosi 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji ale nie więcej niż 7 tys. zł, dla inwestycji całościowych (kamienice - 80% nie więcej niż 50 tys. zł kosztów kwalifikowanych inwestycji).

Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie w trakcie prowadzonego naboru wniosku dotacyjnego podlegającego ocenie i akceptacji powołanej w tym celu komisji, a także realizacja inwestycji zgodnie z wymogami prawno-technicznymi oraz jej rozliczenie w danym roku budżetowym.

Zasady udzielania dotacji na stronie: www.lodz.pl/smog

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie