Dopłatami w smog. Trzeci rok miejskiego programu antysmogowego w Łodzi

Piotr Jach
Piotr Jach
W Łodzi do likwidacji jest jeszcze ok. 1000 tysięcy palenisk. Paweł Łacheta
Rok 2019 jest trzecim rokiem funkcjonowania miejskiego programu dopłat do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła. Urzędnicy magistratu obliczają, że dzięki gminnym dotacjom na koniec bieżącego roku liczba zlikwidowanych palenisk (pieców i kotłowni) wyniesie 3,3 tysiąca.

W roku mijającym do wykorzystania była pula 4,5 mln zł. Wniosków o przyznanie dotacji złożono 450. Dofinansowanie przyznano 333, na łączną kwotę 4 mln 480 tys. zł. Niestety, z różnych przyczyn nie wszystkim beneficjentom programu udało się zrealizować zamierzone inwestycje w bieżącym roku, co jest warunkiem skorzystania z miejskich opłat. Ostatecznie więc z początkowej puli 4,5 mln zł wykorzystano tylko 2,8 mln zł, czyli niewiele ponad połowę środków zarezerwowanych w budżecie miasta na dopłaty antysmogowe. To około tysiąca zlikwidowanych palenisk.

- W ciągu trzech lat miasto przeznaczyło na likwidację pieców kwotę 12,5 mln zł z czego wykorzystanych zostało 7,4 mln - mówi Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi. - Skąd ta różnica? Środki z programu trzeba wykorzystać w danym roku budżetowym. Jeśli się to nie uda, nawet przyznane już dotacje wracają do kasy miejskiej. A inwestorzy chcący wymienić stare piece lub kotłownie na ekologiczne źródła ciepła lub podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej napotykają na wiele przeszkód, które uniemożliwiają przeprowadzenie takich modernizacji w przewidzianym terminie. Często wynika to np. z nieustalonych do końca praw własności budynków lub, bo mamy takie głosy, z niedostatecznej liczby posiadających odpowiednie uprawnienia wykonawców tego typu robót.

Program dopłat do wymiany pieców będzie kontynuowany także w roku przyszłym, ale dopiero po uchwaleniu budżetu miasta wiadomo będzie, jaką kwotę przeznaczy ratusz na ten cel. Urzędnicy radzą jednak, by korzystać z tych środków póki są. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego do 2027 r. wszystkie nieekologiczne paleniska w Łodzi muszą zostać zlikwidowane. Niewypełnienie tego obowiązku grozi sankcjami karnymi.

W Łodzi do likwidacji jest jeszcze ok. 100 tys. palenisk (w zasobach komunalnych i prywatnych).

Program antysmogowy jest adresowany do mieszkańców lokali w budynkach wielorodzinnych: komunalnych, wspólnotowych, prywatnych, osób prawnych i przedsiębiorców. Dla osób indywidualnych wysokość dotacji wynosi 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji ale nie więcej niż 7 tys. zł, dla inwestycji całościowych (kamienice - 80% nie więcej niż 50 tys. zł kosztów kwalifikowanych inwestycji).

Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie w trakcie prowadzonego naboru wniosku dotacyjnego podlegającego ocenie i akceptacji powołanej w tym celu komisji, a także realizacja inwestycji zgodnie z wymogami prawno-technicznymi oraz jej rozliczenie w danym roku budżetowym.

Zasady udzielania dotacji na stronie: www.lodz.pl/smog

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie