Domy z tektury i… łaziki marsjańskie

Materiał informacyjny INMiT
„Myśl po polsku” to cykl filmów i podcastów popularnonaukowych poświęconych współczesnej, rodzimej myśli naukowo-technicznej. Genialne pomysły, niezwykłe wynalazki, niecodzienne innowacje – wszystko w Polsce! Oglądaj i słuchaj m.in. na platformach YouTube i Spotify.

Dom, garaż, laboratorium

Również w naszym kraju rodzą się przełomowe wynalazki. Opracowują je młodzi naukowcy i pasjonaci. Zaimprowizowane warsztaty często mieszczą się w garażach, piwnicach i na strychach. Czasem „poligon doświadczalny” stanowią uczelniane laboratoria, innym razem zaś niewielkie firmy (start-upy). Aby zrealizować swoje marzenia, innowatorzy niejednokrotnie sięgają po kampanie crowdfundingowe (zrzutki publiczne).

Takich osób i zespołów jest w Polsce wiele. Jedni konstruują zaawansowaną aparaturę pomiarową, inni opracowują przyrządy służące poprawie naszego zdrowia, a jeszcze inni projektują nowatorskie budowle.

Wbrew Żeromskiemu, bo nie ze szkła

Do tych ostatnich innowatorów niewątpliwie należy dr. inż. arch. Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec od wielu lat zajmuje się z jednej strony zwykłymi, a z drugiej niestandardowymi budulcami, którymi są… papier i tektura. Te na pozór nienadające się do budowania materiały architekt z Wrocławia z powodzeniem stosuje w realizacji swoich innowacyjnych konstrukcji (zobacz film na YouTubie). Mogą one pełnić rolę obiektów architektury mieszkaniowej, pomocowej, społecznej i tymczasowej.

Projekt domów pomocowych z papieru
Projekt domów pomocowych z papieru

Łątka doświadczenie zdobył nie tylko w Polsce, lecz także w Holandii, Izraelu, Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Niespełna 10 lat temu wraz z laureatem Nagrody Pritzkera (odpowiednik Nobla w dziedzinie architektury), Japończykiem Shigeru Banem i międzynarodowym zespołem budowniczych wziął udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola w Chinach. W 2016 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie FutuWro – Miasto Przyszłości w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Architekta nagrodzono za eksperymentalną jednostką mieszkalną wykonaną z tektury – Domek z Kart. Rok później prestiżowe czasopismo „Technology Review”, wydawane nakładem legendarnego instytutu MIT, umieściło naukowca z Politechniki Wrocławskiej na liście dziesięciu największych polskich innowatorów poniżej 35. roku życia.

Jerzy Łątka
Jerzy Łątka

Z Wrocławia na… Marsa

Również ze stolicy Dolnego Śląska wywodzą się pojazdy do zadań specjalnych, których konstruktorami są Szymon Dzwończyk i Piotr Szlachcic. Ci dwaj młodzi przedsiębiorcy jeszcze podczas studiów zajęli się budową łazików marsjańskich (zobacz film na YouTubie), które mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie praca człowieka jest uciążliwa lub wręcz niebezpieczna.

Dzwończyk i Szlachcic wraz ze znajomymi z Politechniki Wrocławskiej założyli start-up i skonstruowali łazik Leo Rover (wcześniej Turtle Rover) – pojazd łączący amatorską robotykę z profesjonalnymi konstrukcjami.

Szymon Dzwończyk (po prawej) i Piotr Szlachcic
Szymon Dzwończyk (po prawej) i Piotr Szlachcic

Z czterokołowych, zdalnie sterowanych pojazdów z Wrocławia, zaprojektowanych do pracy w niemal każdych warunkach, korzysta ponad 300 jednostek badawczych na świecie, m.in. NASA oraz ośrodki uniwersyteckie w Australii, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Łazików tych używają również firmy, takie jak Airbus, Ericsson, Nokia i Seagate.

Od kilku lat Szymon Dzwończyk jest głównym sędzią European Rover Challenge Remote Edition, konkursu studenckiego, w ramach którego co roku zespoły ze wszystkich kontynentów zdalnie programują łaziki Leo Rover w celu wykonania zadania nawigacyjnego na jednym z największych symulowanych pól marsjańskich na świecie.

Więcej o niezwykłych rodzimych innowacjach i ich pomysłodawcach na kanałach „Myśl po polsku” w serwisach YouTube i Spotify.

Akcja realizowana we współpracy z Totalizatorem Sportowym i Fundacją Empiria i Wiedza. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Myśl po polsku”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domy z tektury i… łaziki marsjańskie - Gazeta Krakowska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie