Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy Gratka. Jak znaleźć w internecie wymarzony dom? Sprawdź, o czym warto pamiętać przy zakupie domu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Jeśli chodzi o domy, Gratka to dobre miejsce, żeby rozpocząć poszukiwania.
Jeśli chodzi o domy, Gratka to dobre miejsce, żeby rozpocząć poszukiwania. Pixabay.com
Kupno domu to spore wyzwanie. Eksperci serwisu Gratka.pl podpowiadają, jak szukać i na co zwrócić uwagę, żeby szybko dokonać udanej transakcji.

Jak skutecznie kupować domy? Gratka pl – ogólnopolski serwis ogłoszeniowy z blisko 20-letnim doświadczeniem na rynku – przygotowała praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy rozważają kupno domu. Dowiecie się z niego, gdzie szukać nieruchomości na sprzedaż, jak wybrać najlepszą ofertę oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie domu.

Interesują Cię domy? Gratka to serwis dla Ciebie

Gdy w grę wchodzą mieszkania i domy, Gratka jest serwisem, od którego warto rozpocząć poszukiwania. Baza ofert Gratki obejmuje 570 tysięcy ogłoszeń, z czego znaczną część stanowią ogłoszenia nieruchomości. Osoba, którą interesuje wynajem czy kupno domu, może zatem przebierać w ofertach. Można tu znaleźć wszystkie typy tych budynków: domy parterowe, domy piętrowe, domy wolnostojące, domy szeregowe, domy bliźniaki i wiele innych.

Kolejną zaletą serwisu Gratka.pl jest rozbudowana wyszukiwarka, która pozwala dokładnie określić, jakie domy na sprzedaż czy wynajem nas interesują. Można w niej określić m.in. takie parametry jak:

  • lokalizacja,
  • cena,
  • cena za mkw.,
  • metraż,
  • liczba pokoi,
  • powierzchnia działki,
  • typ budynku (dom wolnostojący, dom szeregowy, bliźniak itp.),
  • rok budowy,
  • stan budynku,
  • droga dojazdowa,
  • typ ogrzewania.

Po wejściu w ogłoszenie użytkownik może zapoznać się ze wszystkimi informacjami i przejrzeć zdjęcia nieruchomości, a w razie potrzeby także zapisać ofertę na później. Ma również możliwość zobaczenia lokalizacji budynku na mapie oraz obliczenia przybliżonej raty kredytu hipotecznego. Szybkie rozpoczęcie negocjacji ze sprzedającym czy wynajmującym umożliwia formularz kontaktowy oraz podany numer telefonu.

Warto dodać, że przeglądanie ogłoszeń jest szczególnie wygodne w aplikacji Gratki – ci, którym zależy na czasie, mogą pobrać ją zarówno na telefony z systemem iOS, jak i systemem Android.

Aplikacja Gratka na iOS / App Store
Aplikacja Gratka na Android / Google Play

Domy Gratka – na co zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia nieruchomości?

Gdy w grę wchodzą domy, Gratka radzi, żeby przy przeglądaniu ofert nieruchomości pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim do poszukiwań nowego lokum trzeba podejść rzetelnie i przeznaczyć na nie odpowiednią ilość czasu. Zakup domu to ważna decyzja i nie warto podejmować jej pochopnie.

Zabierając się do przeglądania ofert, powinniśmy mieć jasno określone oczekiwania względem nieruchomości – a także dokładnie obliczony budżet. Ustalenie nieprzekraczalnej górnej kwoty sprawi, że nawet jeśli damy się ponieść emocjom, nie podejmiemy ryzykownej finansowo decyzji.

– Pamiętajmy też, że kupna nieruchomości nie wolno planować „do ostatniej złotówki” – przypominają eksperci serwisu Gratka.pl. – Nieprzewidziane wydatki mogą spaść na każdego, dlatego zawsze należy mieć poduszkę finansową, z której skorzystamy w razie kłopotów.

Zobacz atrakcyjne domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Jeśli chodzi o wystawione na sprzedaż domy, Gratka radzi, żeby przy przeglądaniu ofert skupić się na konkretnych informacjach, a nie na emocjach. Piękne zdjęcia nieruchomości potrafią oczarować, jednak nieraz wystarczy wczytać się uważnie w ogłoszenie, żeby odkryć, że to oferta kompletnie nie dla nas.

Warto zwrócić baczną uwagę zwłaszcza na takie kwestie jak:

  • cena – może być zawyżona, więc dobrze jest porównać upatrzony dom na sprzedaż z podobnymi w tej samej okolicy;
  • powierzchnia użytkowa domu – część ogłoszeniodawców podaje zamiast niej powierzchnię całkowitą budynku, co może wprowadzić w błąd;
  • rok budowy i stan budynku – mogą nam wiele powiedzieć o tym, ile pieniędzy będziemy musieli włożyć w remont domu z rynku wtórnego;
  • okolica – ważna jest nie tylko dobra droga dojazdowa, ale też odległość od sklepów, punktów usługowych, urzędów, szkół itp.

Wynotujmy też sobie wszystkie pytania i wątpliwości, które będziemy chcieli omówić ze sprzedającym – podczas oglądania nieruchomości będziemy tak zaaferowani, że łatwo możemy zapomnieć o czymś istotnym.

Jeśli budżet na zakup zaplanowaliśmy „na styk”, nieprzewidziane wydatki łatwo mogą wpędzić nas w kłopoty. A trzeba pamiętać, że nieprzewidziane wydatki zdarzają się zawsze. Wybierając mieszkanie lub dom, nigdy nie przekraczajmy wyznaczonej sobie górnej granicy finansowej i odłóżmy pewną kwotę w charakterze poduszki finansowej.Przejdź do kolejnych porad, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

Kupno mieszkania – 15 najczęstszych błędów. Tych pomyłek lep...

Gratka Nieruchomości radzi – sprawdź stan prawny

Jeśli chodzi o domy, Gratka zwraca uwagę, żeby podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedającym czy spotkania na żywo przede wszystkim uzyskać informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Będzie to szczególnie istotne, gdy kupujemy dom z rynku wtórnego. Co musimy sprawdzić?

– Najważniejszy jest numer księgi wieczystej nieruchomości – wyjaśniają eksperci Gratki. – Mając go, możemy sprawdzić treść księgi na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w wydziale ksiąg wieczystych odpowiedniego sądu rejonowego. Tu w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy sprzedający dom faktycznie jest jego właścicielem.

Poza danymi właściciela w księdze wieczystej (w dziale II) musimy też sprawdzić dane nieruchomości – m.in. jej adres, powierzchnię i liczbę pomieszczeń. Wszelkie niezgodności trzeba jak najszybciej wyjaśnić ze sprzedającym. Następnie w dziale III sprawdzamy, czy jakimś osobom trzecim przysługują prawa lub roszczenia do nieruchomości. Dział IV da nam z kolei informację o ewentualnych zadłużeniach i hipotekach obciążających dom na sprzedaż.

Trzeba też pamiętać, żeby w każdym dziale księgi wieczystej zwrócić uwagę na rubrykę „Wzmianki”. Zawiera ona informacje o wnioskach o wpis do księgi, które nie zostały jeszcze rozpatrzone przez sąd. Jeśli napotkamy takie wzmianki, najlepiej poczekać, aż sprawa się wyjaśni. Jeśli bowiem chodzi o domy, Gratka zwraca uwagę, że jeśli sąd rejonowy pozytywnie rozpatrzy wniosek i dokona wzmiankowanego wpisu do księgi, może zmienić się np. właściciel nieruchomości albo jej zadłużenie.

Zakup domu – jakie jeszcze dokumenty sprawdzić?

Gdy już sprawdzimy księgę wieczystą, pora skontrolować zapisy pozostałych dokumentów. Kiedy w grę wchodzą domy, Gratka radzi zapytać właściciela lub odpowiedni urząd o następujące rzeczy:

  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - dowiemy się z niego, czy są jakieś ograniczenia dotyczące rozbudowy domu oraz co może powstać w przyszłości w jego okolicy;
  • decyzja o warunkach zabudowy – dla obszarów, dla których nie stworzono planu zagospodarowania;
  • decyzja o pozwoleniu na budowę – pozwoli nam upewnić się, że budynek nie jest samowolą budowlaną;
  • podstawa nabycia nieruchomości (np. akt własności) – będzie to potrzebne przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży;
  • wypis z rejestru gruntów i budynków – dowiemy się z niego więcej m.in. o działce, na której stoi dom.

Nie jest to oczywiście pełna lista dokumentów, jakie mogą być potrzebne, gdy chodzi o domy. Gratka podkreśla, że wymagane formalności mogą się różnić w zależności od konkretnej transakcji. Jeśli jednak sprawdzimy te podstawowe kwestie prawne, zakup domu powinien przebiec bez problemów.

Kupujesz domy? Gratka podpowiada, co sprawdzić podczas oglądania nieruchomości

Wizyta w kupowanym domu to okazja, żeby naocznie skontrolować stan budynku. Do takiej wizyty warto dobrze się przygotować, tworząc listę wszystkich rzeczy, które będziemy chcieli sprawdzić. Jeśli chodzi o domy, Gratka wskazuje następujące elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • dojazd do posesji – najlepiej, żeby droga była utwardzona i łatwa do pokonania samochodem;
  • położenie budynku na działce – będzie mieć wpływ na nasłonecznienie wnętrz;
  • stan ogrodzenia – jeśli wymaga naprawy, czekają nas dodatkowe koszty;
  • stan drzwi wejściowych i ocieplenia budynku – wpłyną na nasze wydatki na ogrzewanie;
  • rodzaj, stan i szczelność okien – wszelkie przeciągi to bardzo zły znak;
  • wygląd ścian i sufitu – odpadający tynk, pęknięcia czy ciemne plamy grzyba zwiastują poważne problemy;
  • stan podłóg – stary parkiet zapewne będzie wymagał wymiany, podobnie jak popękane płytki;
  • dach – na poddaszu szukamy śladów wilgoci, które świadczą o nieszczelnościach oraz badamy stan więźby;
  • stan instalacji wodnej i gazowej – dobrze jest odkręcić krany w kuchni i łazience oraz zapalić każdy palnik kuchenki;
  • stan instalacji elektrycznej – warto zapalić światła we wszystkich pomieszczeniach i przyjrzeć się gniazdkom;
  • system ogrzewania – ważny jest zwłaszcza ciąg kominowy;
  • wyposażenie kuchni i łazienki – wszelkie zużyte elementy to dla nas dodatkowe koszty;
  • ślady obecności szkodników – zadomowione w nieruchomości karaluchy, mrówki faraona czy myszy będą mocno utrudniać nam życie.

Serwis Gratka.pl przypomina, że oględziny własne nie zastąpią nam rzetelnej opinii fachowca. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane ze stanem budynku czy instalacji, warto zatrudnić specjalistę, który dokładnie zbada upatrzony przez nas dom i pomoże nam ocenić, czy będzie to dobry zakup.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany