„Dom tęsknot”, nowa książka Piotra Adamczyka. Miłość w...

  „Dom tęsknot”, nowa książka Piotra Adamczyka. Miłość w obcych dekoracjach

  Renata Sas

  Express Ilustrowany

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  „Dom tęsknot”, nowa książka Piotra Adamczyka. Miłość w obcych dekoracjach
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Podjął się niezwykłego zadania. Przez dwa i pół miesiąca na łamach „Expressu” odsłaniał „Tajemnicę Beczek Grohmanna”, mierząc się z łódzkimi dziejami, we współczesność wpisując wątek sensacyjny i erotyczny. Piotr Adamczyk pisał tę powieść na gorąco, specjalnie dla naszych czytelników.
  Została w gazetowej formie. Może kiedyś, rozszerzona, zmieni się w książkę.
  A teraz do księgarń trafił „Dom tęsknot” – powieść, którą autor wraca do rodzinnego Wrocławia. To pejzaż, w którym aż po horyzont widać miasto o skomplikowanej tożsamości i ludzi, jak określa, „mieszkających w obcych dekoracjach”, wprowadzających się do mieszkań, w których po wojnie swoje ślady zostawił ktoś inny. Są tajemnice, mity i miłość. Są wyraziste portrety, jest historia, ale nade wszystko czuje się rytm życia w realiach pachnących surrealizmem.

  Adamczyk umie budować napięcie, bohaterami czyniąc ludzi, przedmioty i miejsca. Najważniejszym jest kamienica, w której zamieszka Piotr, syn Niemki i repatrianta, oraz jego siostra, wymownie nazywana przez niego Tyranią. Niebawem do ich dużego mieszkania zostaje dokwaterowana rodzina przodownika pracy. Sześciocentymetrowa ściana z cegły stawianej na sztorc będzie granicą dwóch światów, w których żyją ludzie krańcowo odlegli od siebie, wręcz wrodzy. Po jednej stronie muru śpi Piotr, po drugiej Laurka. Staną się sobie coraz bliżsi, okres dojrzewania obudzi nowe emocje (ładny wątek erotyczny).

  W kamienicy, która przed wojną należała do rodziny niemieckiego pisarza Gustava Freytaga, po wojnie spotkają się szabrownicy, repatrianci, aparatczycy, niemieckie zakonnice. Pisarz nie wydaje im świadectw, nie ocenia, umiejętnie, często z humorem, słowem dobranym celnie, obrazuje ich mentalność i charaktery.
  Wszystkich na swój sposób zwiąże tajemnica relikwii: kielicha Lutra, przyrównywanego do mitycznego Świętego Graala. Czy został ukryty w tej właśnie kamienicy?
  Udało się Piotrowi Adamczykowi to oswajanie „obcych dekoracji”.
  Warto się o tym przekonać. A 2 października o godz. 18 pisarz zaprasza na spotkanie do Empiku w Manufakturze.

  PIOTR ADAMCZYK – filozof i publicysta. Autor kilkuset felietonów i reportaży publikowanych w „Polityce”, „Wprost”, „Przeglądzie”, „Pulsie Biznesu”. Przez pięć lat był redaktorem naczelnym dolnośląskiego „Słowa Polskiego”, autor książki „Pożądanie mieszka w szafie” (2012). Pochodzi z Wrocławia, obecnie mieszka w Gdańsku i Łodzi (jak pisze: zależnie od pogody).

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo