Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Buta w Łodzi odzyska dawny blask. Znów tętnić życiem! Czy znasz historię tego budynku? Zobacz zdjęcia

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Od dwudziestu lat budynek Domu Buta stoi pusty. Zobacz na kolejnych zdjęciach jak wyglądał przez laty
Od dwudziestu lat budynek Domu Buta stoi pusty. Zobacz na kolejnych zdjęciach jak wyglądał przez laty Grzegorz Gałasiński
Mija dwadzieścia lat odkąd w legendarnym Domu Buta w Łodzi zamarło życie. Od tamtej pory charakterystyczny budynek na rogu ulic Piotrkowskiej i Tuwima stoi pusty, a jego podcienia to ulubione miejsce spotkań młodzieży i przystanek bezdomnych. Oto jak ten budynek prezentuje się na archiwalnych zdjęciach.

Dom Buta w Łodzi ma znów tętnić życiem

Prywatny właściciel budynku w ubiegłym, 2022 roku ogłosił, że Dom Buta wraca na handlową mapę Łodzi. W oknach budynku pojawiły się ogłoszenia o poszukiwaniu najemców, którzy zechcą wynająć tam powierzchnię i poprowadzić swój biznes. Kilka miesięcy temu zagrodzono wejście na schody w podcieniach, w budynku prowadzone są place rewitalizacyjne.

Co będzie teraz w Domu Buta w Łodzi? Wiadomo już, że w planach zagospodarowania budynku na poziomie -1 ma się znajdować lokal gastronomiczny. Poziomy od 0 do 2 przeznaczamy na działalność handlową, natomiast na poziomie 3 widzimy miejsce na siłownię lub klub fitness. W nowszej części budynku, na poziomach 4 i 5, są powierzchnie biurowe idealne na biura notarialne, kancelarie prawne, lub studia architektoniczne. Ponoć zainteresowanie wynajęciem powierzchni jest ogromne i projekt ma szansę powodzenia.

Dom Buta w Łodzi został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Najpierw była tam apteka, a od 1892 roku sklep z konfekcją (dawny magazyn konfekcyjny Emila Schmechela). Swoją nazwę budynek zawdzięcza temu, że od 1961 roku mieścił się w nim salon obuwniczy Państwowych Domów Towarowych. Było to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie handlowej Łodzi, gdzie można było kupić buty nie tylko polskiej produkcji, ale również takie sprowadzane z innych krajów bloku wschodniego, cieszące się wielką popularnością. Handlową karierę palcówki przerwał pożar - 24 maja 1990 roku.

Podpalaczem okazał się 16 letni Andrzej M., który na najwyższym piętrze w wieżyczce budynku podpalił stare szmaty i papiery. Całkowicie spłonęło wnętrze budynku. Zachowała się tylko elewacja.

W trakcie odbudowy Dom Buta powiększył się dodatkowe piętro ze szklaną elewacją. W latach 1998 - 2003 działał w nim dom handlowy - Galeria Centrum. Niestety po wybudowaniu Galerii Łódzkiej właściciel Galerii postanowił przenieść się do większego, bardziej nowoczesnego wnętrza. Od tej pory Dom Buta świeci pustkami.

Przypominamy DOM Buta w Łodzi na archiwalnych zdjęciach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany