Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokucza pęcherz? Poznaj domowe sposoby na problemy z układem moczowym

Paula Goszczyńska
Zdrowy pęcherz w dużej mierze zależy od odpowiedniej diety
Zdrowy pęcherz w dużej mierze zależy od odpowiedniej diety pixabay.com
Wstydliwe infekcje mogą dać się we znaki. Pomoże jednak odpowiednia dieta. O tym, co i kiedy jeść mówi Kamila Sobaś, ekspert do spraw żywienia.

Na czym mogą polegać problemy z układem moczowym?

Dolegliwości ze strony układu moczowego obejmują zapalenie dróg moczowych, choroby nerek oraz łagodny przerost prostaty. Do zapalenia dróg moczowych oraz pęcherza moczowego częściej dochodzi u kobiet, które objawia się zwiększoną częstotliwością w oddawaniu moczu i zmniejszeniem jego objętości. Stan zapalny objawia się między innymi podwyższeniem temperatury ciała, bólami brzucha i pieczeniem towarzyszącym oddawaniu moczu.

Czy w takich przypadkach może pomóc dieta?

Oczywiście, że tak. Dieta ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia układu moczowego. Ważne, abyśmy stosowali się do trzech podstawowych zasad. Po pierwsze, zaplanujmy dobrze zbilansowaną dietę, która zawierać będzie świeże produkty. Po drugie, pijmy dużo odpowiednich płynów. Po trzecie, wspomagajmy się żywnością o właściwościach antyseptycznych i zwiększającą ilość wydalanego moczu.

A czy istnieje grupa produktów, których powinniśmy unikać?

Niezależnie od typu problemów (choroby nerek, pęcherza, infekcje i tak dalej), warto ograniczać produkty nasilające objawy. Są wśród nich piwo, napoje gazowane - zwłaszcza zawierające aspartam, mleka smakowe, syropy, napoje owocowe, soki owocowe na bazie koncentratów, kawę, napary z czarnej herbaty, alkohol. W kolejnej grupie produktów, które nam nie służą, będą wysokoprzetworzone produkty zbożowe zawierające dodatki, gotowe sosy na przykład do sałatek, zupy, sosy, wywary przygotowywane na kostkach rosołowych i w proszku, wyroby mięsne wędzone, a także ryby wędzone, sery dojrzewające „żółte” i pleśniowe, ostre przyprawy oraz cukry „dodane” spożywane ze słodyczy.

Nieprzetworzone owoce bogate są między innymi w witaminę młodości (witaminę E), witaminę C, która wzmaga działanie przeciwzapalne.  Dobrym rozwiązaniem jest mrożenie żurawiny. Zachowuje ona wszystkie niezbędne składniki potrzebne w walce z zapaleniem pęcherza moczowego.

Na problemy z pęcherzem pomoże dieta. Sześć sprawdzonych produktów

W takim razie, jak powinna wyglądać nasza dietoprofilaktyka?

Przede wszystkim wskazane jest spożywanie płynów w odpowiedniej ilości. Ta powinna być dostosowana do zapotrzebowania, ale standardowo wynosi około 2 litrów na dzień. Zalecam picie szczególnie niegazowanej wody, ewentualnie herbat ziołowych, a także świeżo wyciskanych soków owocowych rozcieńczanych przegotowaną wodą. W dolegliwościach dróg moczowych najczęściej polecanymi naparami ziołowymi są mniszek lekarski, brzoza, krwawnik, nawłoć, pokrzywa, skrzyp, rzepik oraz rumianek. Zaleca się też kurację z mineralnej wody leczniczej Jan - stosuje się ją na schorzenia związane z układem nerkowym i moczowym. Jest bardzo moczopędna, dlatego idealnie nadaje się do spożywania podczas leczenia kamicy nerkowej. Dobrze sprawdzą się również poszczególne przyprawy. Do potraw zaleca się dodanie ziela angielskiego, biedrzeńca, bazylii, kolendry, kopru ogrodowego, fenkułu włoskiego, majeranku, oregano, rozmarynu, szałwii lekarskiej, soli, tymianku, maku, estragonu oraz wanilii.

Czy istnieją uniwersalne rady związane z unikaniem chorób układu moczowego?

Należy zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości witaminy B6 (obecnej w rybach, ziemniakach czy ciecierzycy) oraz magnezu (znajdziemy go między innymi w zielonych warzywach liściastych, awokado i orzechach). Poza tym ważne jest utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniej wagi oraz regularne wysypianie się. Spożywajmy odpowiednią ilość soli i białka w diecie. Posiłki przygotowujmy świeże i „na raz”, nie zostawiajmy ich na drugi dzień, nie podgrzewajmy i nie odsmażajmy. Ważnym elementem jest zadbanie o równowagę kwasowo-zasadową w diecie. Warto zacząć jeść więcej pokarmów wysoko zasadotwórczych, zwłaszcza surowych warzyw i mniej produktów wysoko-kwasotwórczych: mięsa, białej mąki, kawy.

A co z popularną żurawiną?

Powszechnie znana żurawina jest jednym z najlepszych środków zapobiegających nawrotom infekcji pęcherza. Właściwości lecznicze tej rośliny zostały potwierdzone wieloma badaniami. Może jednak ona pełnić rolę jedynie naturalnego wspomagacza i środka zapobiegającego nawrotom infekcji. Owoce żurawiny zawierają takie związki jak: flawonoidy, antocyjany i proantocyjanidyny. Proantocyjanidyny są w stanie przyczepić się do niektórych bakterii Escherichia coli, odpowiedzialnych za zapalenie pęcherza moczowego i zapobiec ich zagnieżdżeniu się w komórkach pęcherza, zapobiegając w ten sposób zakażeniu. Następnie są wydalane. Warto stosować ją przez cały rok profilaktycznie.

Dieta to nie wszystko. Skorzystaj z porad

- Nie stosuj mydeł perfumowanych ani pudrów do higieny intymnej.

- Utrzymuj czystość swoich części intymnych.

- Dokładnie przetrzyj genitalia po użyciu toalety.

- Unikaj noszenia bardzo obcisłych spodni.

- Noś bawełnianą bieliznę.

- Zmieniaj bieliznę codziennie.

- Opróżniaj swój pęcherz przed oraz po seksie.

- Pij dużo płynów (minimum dwa litry na dzień).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dokucza pęcherz? Poznaj domowe sposoby na problemy z układem moczowym - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany