Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek solidarnościowy. To musisz wiedzieć. Już 544 łodzian wystąpiło o przyznanie dodatku solidarnościowego z ZUS w kwocie 1400 zł

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku z powodu COVID-19 straciły pracę. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca maksymalnie przez 3 miesiące. Przepisy o dodatku solidarnościowym weszły w życie 21 czerwca. Przez dwa dni w Łodzi wpłynęło 544 takich wniosków.

Mogą o niego wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku z powodu COVID-19 straciły pracę. Dodatek przysługuje od 1 czerwca maksymalnie przez 3 miesiące. Przepisy o dodatku solidarnościowym weszły w życie 21 czerwca. Przez dwa dni w Łodzi wpłynęło 544 takich wniosków.

Przysługuje on osobom, z którymi z powodu COVID -19, po 15 marca 2020 r., pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub osobom, których umowa o pracę na czas określony została rozwiązana wraz z upływem czasu na jaki została zawarta.

- Warunkiem otrzymania dodatku jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.
Świadczenie to przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym zostanie złożony wniosek. Można go złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składka zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia br.
Dodatek solidarnościowy będzie tematem najbliższego dyżuru telefoniczny II oddziału ZUS, który odbędzie się piątek, 26 czerwca godz. od 11 do 13 pod nr tel. 43 823 32 63.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany