Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 04godz.
  • 30min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Dobry kurczak czyli jaki? Co go wyróżnia?

Materiał informacyjny
Jemy, żeby dostarczyć sobie energii potrzebnej nam do życia. Jedzenia potrzebujemy też po to, żeby zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na makroskładniki, składniki mineralne i witaminy. To, co nakładamy na talerz powinno być więc nie tylko sycące i kaloryczne, ale przede wszystkim jak najbardziej odżywcze i wolne od wszelkich niepotrzebnych dodatków.

Jedzmy drób zamiast czerwonego mięsa

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, a także Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa, a także przetworzonych produktów mięsnych. Obie organizacje wskazują na rakotwórcze działanie (rak jelita grubego) tego rodzaju pokarmów[i].

Mięso drobiowe, w szczególności te z kurcząt, należy do najchętniej spożywanych na całym świecie. Popularnością cieszy się również i w Polsce, wyprzedzając wieprzowinę, która jeszcze do niedawna była faworytem[ii]. Drób przyrządza się szybko i łatwo bez specjalnych kulinarnych umiejętności. Mięso należy też do stosunkowo tanich, a jego lekkostrawność sprawia, że staje się wszechstronne. Mogą jeść je i osoby na dietach odchudzających i dzieci (również te z alergiami pokarmowymi), jak i osoby starsze. Białe kurczęce mięso charakteryzuje się delikatnym smakiem, dlatego też możemy przygotować je na rozmaite sposoby.

Co wartościowego ma w sobie mięso z kurczaka?

Nasze posiłki dostarczają nam kalorii, ale też cennych mikroelementów. Dlatego tak bardzo podkreśla się, że nasze odżywianie powinno być zbilansowane. Produkty mięsne, zgodnie z najnowszymi zaleceniami piramidy żywnościowej, powinniśmy ograniczyć do 500 g tygodniowo. Warto, żeby było to mięso pełne odżywczych składników i pozbawione niechcianych dodatków.

Co ma w sobie mięso z kurczaka? Drób należy do produktów o wysokiej wartości odżywczej i niskiej zawartości tłuszczów. Kurczak Zagrodowy z podlaskich gospodarstw dostarcza naszemu organizmowi dużych ilości kompletnego białka, czyli zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy. To dlatego właśnie to mięso chętnie wybierają sportowcy i osoby na dietach odchudzających. Potrawa przygotowana z kurczaka zapewnia uczucie sytości, a jednocześnie jest mało kaloryczna. 100-gramowa pierś bez skóry to zaledwie 100 kcal. To ponad 2 razy mniej kalorii niż w takiej samej porcji wieprzowiny (100 g tego mięsa dostarcza 260 kcal)[iii].

Jakie witaminy i minerały znajdziemy w kurczaku? W tym białym mięsie znajdują się witaminy z grupy B (głównie B6 i B3) wpływające m.in. na prawidłowe działanie układu nerwowego i hormonalnego. Średniej wielkości pierś kurczaka pokrywa w ponad 80% dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 i w całości zapotrzebowanie na witaminę B3. Kurczęce mięso to również źródło witaminy A tak potrzebnej dla zdrowia oczu i skóry, witaminy C i E oraz witaminy D i K. Danie z kurczaka pokryje nasze dzienne zapotrzebowanie na cynk w 70% (udko z kurczaka) i w ponad 80% na selen (pierś kurczaka). To zatem doskonały rodzaj mięsa dla osób cierpiących na choroby tarczycy (zwiększone zapotrzebowanie na cynk i selen), borykających się z problemami skórnymi oraz słabymi włosami czy paznokciami. Białe mięso ze względu na zawartość dobrze przyswajalnego żelaza i niską zawartość tłuszczu jest wskazane w diecie kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci i osób starszych.

Dietetycy polecają kurczęce mięso osobom na dietach odchudzających i zdrowotnych. A wszystko dlatego, że drób zawiera małe ilości cholesterolu (w 100 g piersi znajduje się 58 mg cholesterolu), a dostarcza dużych ilości wartościowego białka. Udka i skrzydełka poleca się jeść bez skórki, żeby dodatkowo zmniejszyć ich kaloryczność.

Czytaj także: Jakie produkty na masę – czy dieta musi być droga?

Czy kurczak rzeczywiście jest zdrowy?

Choć kurczęce mięso nie tylko dobrze smakuje, ale i jest wartościowe, ma opinię mięso mało bezpiecznego dla zdrowia. Dlaczego? Wszystko z powodu masowych hodowli i doniesień o stosowaniu antybiotyków i hormonów. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzęta otrzymują antybiotyki, ale podaje je się im tylko wtedy, kiedy w stadzie wystąpi określona choroba. Jeśli w mięsie znajdzie się ślad tych antybiotyków, taka partia nie zostanie dopuszczona do sprzedaży. W Polsce obowiązuje zakaz podawania zwierzętom antybiotyków, o ile nie ma takiej konieczności. Dopóki więc organizm kurczaka nie zmetabolizuje i nie usunie w całości podanego leku, jego mięso nie trafi do sklepu.

Producenci drobiu poddawani są stałym kontrolom, a ich drób musi spełniać określone normy. Nie ma więc obaw, że antybiotyki znajdą się w zakupionym przez nas mięsie. Jeśli jednak nadal obawiamy się drobiu produkowanego na dużą skalę, wybierzmy mięso pochodzące od mniejszych producentów, np. z Podlasia. Chów Kurczaka Zagrodowego odbywa się w lokalnych gospodarstwach, gdzie właściciele dbają o jak najlepsze samopoczucie zwierząt. Ich kurczaki rosną w swoim własnym tempie, przez co są mniej podatne na schorzenia. Mają też lepszą odporność, co oznacza, że w stadzie ptaki rzadko chorują. W przypadku chorób nie stosuje się u nich antybiotyków, a jedynie środki pochodzenia roślinnego (np. wyciągi z ziół, czosnku). Kurczaki przebywają na świeżym powietrzu, mają stały dostęp do naturalnego światła i możliwość ciągłego ruchu. Takim zwierzakom nie potrzeba przyspieszaczy wzrostu, a gospodarze dbają, żeby ptaki rosły w swoim naturalnym tempie.

Czy mięso drobiowe może zawierać hormony?

Zgodnie z obowiązującym prawem, niedopuszczalne jest podawanie zwierzętom hormonów przyspieszających wzrost. To, że w hodowlach „przemysłowych” kurczaki rosną szybko, jest zasługą odpowiedniej rasy zwierząt i sposobu żywienia. Żaden przedsiębiorca nie podjąłby się trudu podawania hormonów tysiącom ptaków. Takie działanie szybko by wykryto, a mięso na pewno nie trafiłoby do sklepu. Możemy mieć pewność, że drób nie zawiera żadnych hormonów. Dla jeszcze większej pewności możemy wybrać mięso z wolnego wybiegu, czyli np. Kurczaka Zagrodowego. Hodowany wolno i zgodnie z naturalnym rytmem, ptak rośnie w swoim własnym tempie. Nie podaje mu się większych ilości pożywienia niż potrzebuje, ma stały dostęp do świeżego powietrza i otrzymuje paszę dostosowaną do jego naturalnych potrzeb.

A co z paszą? Jak wpływa na jakość mięsa?

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i chętnie sięgają po produkty oznaczone jako te niezawierające GMO, czyli genetycznie modyfikowanych organizmów. Nazwa przeraża, jednak genetyczne modyfikacje mają na celu wyhodowanie np. zboża odpornego na konkretny gatunek szkodnika czy na daną chorobę. Choć coraz rzadziej mówi się o tym, że GMO może negatywnie wpływać na organizm człowieka, warto nadal sięgać po produkty z oznaczeniem bez GMO. Taki właśnie jest też Kurczak Zagrodowy. Co to oznacza? Że kurczak ten nie żywił się paszą zawierającą genetycznie modyfikowane organizmy. Kurczaki z Podlasia pochodzące ze współpracujących ze sobą gospodarstw są karmione żywnością roślinną, głównie zbożami i słonecznikiem. W diecie kurczaków nie ma soi.

Kurczak Zagrodowy – dlaczego warto?

Skoro każde mięso drobiowe podlega stałym kontrolom i restrykcjom, dlaczego warto kupować właśnie Kurczaka Zagrodowego? Czy różni się smakiem i jakością? Mięso z powolnego chowu odznacza się delikatnym smakiem i charakteryzuje się dużą zawartością białka. Kurczaki pochodzące z rodzinnych polskich gospodarstw położone są z dala od dużych aglomeracji, a zwierzęta mają stały dostęp do świeżego powietrza. Mogą się dużo ruszać, dlatego ich mięso wygląda lepiej niż drobiu produkowanego masowo. Do lepszego smaku przyczynia się też naturalna pasza. Zwierzęta otrzymują pokarm złożony ze zbóż uprawianych przez lokalnych rolników. Jak mówią gospodarze z Podlasia – „Kurczak Zagrodowy to kurczak dla mądrych ludzi”[iv]. Można by dodać, że dla świadomych.

Przypisy:

  • [i] https://www.who.int/cancer/media/news/lessmeatmorefish/en/, https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-on-the-carcinogenicity-of-the-consumption-of-red-meat-and-processed-meat
  • [ii] https://merytoryczny.pl/analizy/polacy-uwielbiaja-drob/
  • [iii] https://zagrodowy.pl/warto-wiedziec/wartosci-odzywcze-drobiu/
  • [iv] https://zagrodowy.pl/nasze-gospodarstwa/gospodarstwo-pani-wiesi-i-pana-kazimierza/
Dodaj ogłoszenie