Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do łódzkich szpitali trafia coraz więcej odwodnionych pacjentów w starszym wieku

LB
archiwum polska press
Nawet do 20 proc. pacjentów na oddziałach wewnętrznych i geriatrycznych to starsze osoby, u których w trakcie upałów doszło do odwodnienia organizmu.

Na niektórych oddziałach chorób wewnętrznych i oddziałach geriatrycznych (np. w dawnym Jordanie i w Jonscherze) chorzy hospitalizowani z powodu odwodnienia stanowią do 20 proc. pacjentów. To bardzo dużo. Tym bardziej, że nie zawsze jako przyczyna hospitalizacji wpisane jest odwodnienie - jeśli chory z powodu nadmiernej utraty wody w organizmie straci przytomność, przewróci się i rozbije głowę, to jako powód hospitalizacji figuruje uraz głowy.

– Odwodnienie jest szczególnie częste i szczególnie niebezpieczne u osób starszych – mówi dr Monika Kidawa, ordynator chorób wewnętrznych i geriatrii w szpitalu przy ul. Przyrodniczej 7/9. – Całkowita ilość wody w organizmie starszego człowieka zmniejsza się w związku z procesem starzenia. Gdy senior nie dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości płynów, przyjmuje leki moczopędne, to dochodzi do odwodnienia.

Im jesteśmy starsi tym mniej chętnie pijemy, nawet podczas upałów, bo coraz słabsze jest u nas odczucie pragnienia. Po 65 roku życia, a szczególnie po 80, ten mechanizm już tak sprawnie nie działa. Jest to problem szczególnie w trakcie upalnego lata, Poza tym starsze osoby nie lubią pić, bo często mają problem z nietrzymaniem moczu. Dlatego rodziny powinny dopilnować, czy ich mama lub babcia wypija odpowiednią ilość płynów - postawić 2 litrową butelkę z wodą i dopilnować aby w ciągu doby została wypita.
W przypadku odwodnienie dochodzi do spadku ciśnienia, zaburzeń świadomości, zasłabnięcia, omdlenia. Często rodzina chorego ma wrażenie, że straciła z nim kontakt. U pacjenta może dojść do zaburzenia rytmu serca (bije szybciej), niekiedy dochodzi do zaburzenia czynności nerek.

Czym zaspokoić pragnienie?
Najlepsza jest woda, gazowana lub niegazowana w zależności od naszych upodobań. Jeśli ktoś wody nie lubi, to może pić słabą herbatę lub herbatę ziołową. Niedobrze jest uzupełniać niedobory płynów słodkimi napojami gazowanymi, a już szczególnie powinny ich unikać osoby, które mają problem z nadwagą lub otyłością oraz osoby chorujące na cukrzycę. Wspomniane napoje zawierają od 4 do 5 łyżeczek cukru w szklance płynu, więc jeśli ktoś wypija ich dużo, to może mieć problem zarówno z utrzymaniem odpowiedniej wagi, jak i odpowiedniego poziomu glukozy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany