Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Łodzi dotarła pierwsza partia rządowego węgla ZDJĘCIA

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
fot. Krzysztof Szymczak
Do Łodzi dotarła pierwsza partia rządowego węgla, który można zakupić po preferencyjnej cenie. Dostarczono 214 ton opału. Węgiel do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania przywieziono w środę (30 listopada).

8 tirów dostarczyło węgiel w postaci ekogroszku, groszku, a także kostek. Następnie - przez całą noc - był on pakowany w duże worki przez pracowników MPO. Węgiel spakowano w worki po 500 i 750 kg. Rozwozić je będą pojazdy z dźwigiem należące do MPO. Po zaksięgowaniu wpłat mieszkańców ruszą pierwsze dostawy. Tonę surowca można zakupić za 1890 zł.

- Szacujemy, że w ciągu trzech dni tego węgla już nie będzie. Ta dostawa to kropla w morzu potrzeb - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury w łódzkim urzędzie miasta.

Mieszkańcy Łodzi złożyli już ponad 2 tys. wniosków na ok. 3 tys. ton rządowego węgla. Miasto zamówiło w pierwszej partii 1,5 tys. ton. Jak twierdzą urzędnicy z MPO, pierwsze dostawy to kwestia czasu. O tym, kto otrzyma węgiel pierwszy, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

- Zaksięgowano potwierdzenia pierwszych wpłat za transport węgla. Czekamy na informacje dot. wpłat do UMŁ. Jak tylko takie informacje otrzymamy, to od razu przystąpimy do pierwszych dostaw - poinformował Jan Zbroński, prezes łódzkiego MPO.

Jak informują urzędnicy, zamówienia się od siebie różnią. MPO otrzymało zamówienia zarówno na 500 kg węgla, jak i na 1,5 tony. W związku z tym trudno oszacować, ilu mieszkańców miasta "załapie się" na węgiel z pierwszej dostawy.

- Wg ustawy największe zamówienia mogą wynosić 1,5 tony. Gdybyśmy otrzymali tylko takie zamówienia, to węgiel z tej dostawy otrzymałoby ok. 150 mieszkańców - szacuje Zbroński.

Zbadana zostanie też jakość węgla. MPO poinformowało, że wczoraj (1 grudnia) wysłano pierwsze próbki do firm, które się tym zajmują. Proces ten trwa kilka dni, ale pracownicy MPO są dobrej myśli. Przywieziony do Łodzi węgiel pochodzi z kopalni "Ziemowit" i kopalni "Wesoła".

- Jest duża szansa, że dostarczony węgiel jest dobrej jakości, bo pochodzi z polskich kopalń - twierdzi Zbroński.

Urzędnicy zapytani, czy w związku z badaniem pierwsze dostawy będą opóźnione o kilka dni, odpowiedzieli, że nie.

- Nie chcemy wstrzymywać tej pierwszej partii po tym, z jakim opóźnieniem dostarczono ten transport węgla. Liczymy, że następne dostawy będziemy mogli badać "na zakładkę" i jednocześnie dostarczać węgiel z poprzednich transportów - stwierdzili urzędnicy.

Samorządy pośredniczące w dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach mogą je sprzedawać samodzielnie lub za pośrednictwem innego podmiotu, kupując opał od pięciu wybranych spółek Skarbu Państwa. Cena to maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Do kupna uprawnione są osoby, którym przysługuje dodatek węglowy i które nie kupiły wcześniej węgla po preferencyjnej cenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany