Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Pola - impreza z myślą o łódzkich rolnikach. Dlaczego warto mieć w gospodarstwie dron?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Do czego przydaje się dron w pracy w polu? Czy warto uprawiać nowe odmiany kukurydzy, grochu i soi? – o tym można przekonać się na Wojewódzkich Dniach Pola, które zorganizowano w Bratoszewicach.

Dwudniowe Dni Pola odbyły się w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. To jedna z największych imprez agrotechnicznych w województwie łódzkim. Na wydarzenie to przyjechali rolnicy z całego regionu.

Bardzo dużym zainteresowaniem rolników cieszyły się również demonstracyjne poletka uprawne, na których prezentowane są kolekcje zbóż ozimych i jarych, rzepaku, grochu, soi czy kukurydzy. Można tu naocznie przekonać się, jak przebiega wzrost, jakie są korzyści hodowlane z uprawy poszczególnych gatunków i jakie mają one wymagania.
Nowością i atrakcją był pokaz wykorzystania dronów w uprawach polowych. Można za ich pomocą śledzić przebieg wzrostu roślin, kontrolować, czy nie zaatakowały ich szkodniki, a także przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne i opryski.

Ogłoszone zostały również wyniki jednego z trzech etapów regionalnego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021. Do konkurs zgłosiło się 14 gospodarstw z powiatów: brzezińskiego, łęczyckiego, łowickiego, kutnowskiego i zgierskiego. Wszystkie zgłoszone gospodarstwa oceniła komisja składająca się z przedstawicieli KRUS, Państwowej Inspekcji Pracy i Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Oceniane były m.in. zagrożenia w środowisku pracy, wydzielenie w gospodarstwie miejsca do wypoczynku i zabawy, posiadanie atestowanych drabin czy udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonanej przez właściciela gospodarstwa i inne zatrudnione tam osoby.

Najlepiej z bezpieczeństwem w gospodarstwie radzą sobie państwo Aneta i Arkadiusz Osowscy z miejscowości Gledzianówek w gminie Witonia w powiecie kutnowskim. Ich gospodarstwo zostało najwyżej ocenione.

– Urząd Marszałkowski doskonale rozumie potrzeby rolników z całego województwa łódzkiego. Każdego roku z budżetu samorządu przekazywane są środki finansowe na drogi dojazdowe do pól, na granty sołeckie czy spółki wodne. W tym roku na granty sołeckie samorząd województwa łódzkiego przeznaczył aż 6 mln zł – mówi Andrzej Górczyński z zarządu województwa łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany