Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto zostać radnym? Wiemy ile radny w Łodzi dostaje na rękę. Zobacz, jakie ma przywileje...

(MSM)
Sala obrad Rady Miejskiej w Łodzi.
Sala obrad Rady Miejskiej w Łodzi. Krzysztof Szymczak
O 40 mandatów w łódzkiej Radzie Miejskiej ubiega się 459 osób. To oznacza, że o jedno miejsce stara się 11,4 osób, czyli tyle co na psychologię na Uniwersytecie Łódzkim.

Zdobycie mandatu radnego daje prestiż i realny wpływ na decyzje podejmowane przez władze samorządowe – zwłaszcza jak radny należy do klubu, który wspiera urzędującego prezydenta miasta.

Ale korzyści są również materialne. Radny otrzymuje bowiem co miesiąc dietę – jej maksymalna wysokość w Łodzi wynosi obecnie 2684,13 zł na rękę. I taką właśnie dietę otrzymuje większość łódzkich radnych, choć teoretycznie „z urzędu” tyle należy się tylko przewodniczącemu Rady Miejskiej i trojgu wiceprzewodniczącym. Ale wystarczy, by szeregowy radny zapisał się do trzech komisji rady, to dostanie 90 proc. wysokości maksymalnej diety, a jak w którejkolwiek komisji będzie przewodniczącym lub wiceprzewodniczącym to jego dieta wzrośnie o 10 proc. Wysokość diety, uwzględniająca wszystkie funkcje pełnione przez radnego, nie może przekraczać obowiązującego limitu. Za nieobecność na sesji Rady Miejskiej obniża się radnemu dietę o 10 proc., a za nieobecność na posiedzeniu komisji obniża się radnemu dietę o 5 proc. Łódzcy radni korzystają też z atrakcyjnych przywilejów.

Mogą bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską, do niedawna mieli też możliwość kupowania znaczne tańszego abonamentu parkingowego. Zawsze też czeka na nich wolne miejsce parkingowe pod magistratem przy pl. Komuny Paryskiej. Przywileje obejmują również miejsce pracy – pracodawca musi zwolnić pracownika na odbywające się sesje Rady Miejskiej i posiedzenia komisji Rady. No i osoba będąca radnym nie może zostać zwolniona z pracy, bez zgody Rady Miejskiej – a w historii łódzkiego samorządu nigdy dotąd się to nie zdarzyło. Radni dostają też często bezpłatnie bilety do miejskich teatrów i imprezy organizowane przez miejskie spółki. Mogą też liczyć na zatrudnienie w instytucjach zależnych od politycznych nominacji– pracę taką ma blisko połowa obecnych radnych...

W łódzkim sejmiku jest podobnie...

Podobne zasady wynagradzania, co w Radzie Miejskiej w Łodzi obowiązują w Sejmiku Województwa Łódzkiego. Obecnie każdy z 33 radnych dostaje ok. 2,4 tys. zł diety miesięcznie. Za nieobecność na komisji radni tracą 10 proc. diety, a na sesji – 20 proc. diety. W miesiącu odbywa się jedna sesja i jedno posiedzenie komisji (a każdy z radnych jest w co najmniej trzech). O mandat w sejmiku ubiega się 478 kandydatów – 14,4 osób na jedno miejsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany