Dlaczego tyle płacimy za śmieci? Poseł Włodzimierz Tomaszewski skarży uchwały Rady Miejskiej do RIO, a izbę do WSA

Krzysztof Spychała
Krzysztof Spychała
Nowa stawka za wywóz śmieci dla mieszkańców Łodzi wynosi 34 zł od osoby. Grzegorz Gałasiński
Według ogólnopolskich szacunków mieszkańcy naszego kraju za wywóz i zagospodarowanie przepłacają rocznie 6 miliardów złotych.

Takie dane zaprezentował poseł Włodzimierz Tomaszewski, który od kilku miesięcy toczy batalię z Urzędem Miasta Łodzi o przedstawienie mieszkańcom i radnym rzetelnej kalkulacji kosztów, które uzasadniałyby podwyżkę cen opłat za śmieci do 34 zł od osoby.

– Władze Łodzi postępują tak, jakby reprezentowały interesy firm śmieciowych, a nie łodzian – mówi W. Tomaszewski. – To, co zaprezentowano do tej pory, to informacja o kwotach, jakich sobie życzą firmy, a nie rzeczowa analiza kosztów, z badaniem czy zostały zachowane mechanizmy rynkowe i konkurencyjność.

Dlatego poseł Tomaszewski już dwukrotnie skarżył do Regionalnej Izby Obrachunkowej uchwały Rady Miasta: najpierw tę z 30 grudnia 2020, potem kolejną z 27 stycznia 2021, bo w obu takiej analizy zabrakło.
– To powoduje, że o konkurencyjności na łódzkim śmieciowym rynku nie ma mowy, a wzrost cen wielokrotnie przebija wysokość inflacji.

W sprawie pierwszej ze skarg RIO postępowanie umorzyła, bo uzyskała z UŁM nieco bardziej szczegółowe dane niż to, co znalazło się w uchwale, ale zdaniem posła, izba poprzestała na „minimalistycznym potraktowaniu spełnienia wymogów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. Poseł na owo umorzenie złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

– Zarówno Konstytucja, jak i orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych obligują do przejrzystości i adekwatności nakładanych na mieszkańców danin do obiektywnych czynników, w tym prawidłowego skalkulowania opłaty za gospodarowanie odpadami – dodaje.

– Radni otrzymali tylko dane planowane na 2021 r., bez możliwości oceny rzeczywistych danych z lat poprzednich. Zatem nie przedstawiono szczegółowej kalkulacji kosztów z poprzedniego okresu i przyczyn wzrostu poszczególnych składników wydatków. Organ wykonawczy i urzędnicy nie przedstawili w projekcie uchwały m.in. dynamiki zmian ilości wytwarzanych odpadów przez mieszkańców, jak też szczegółowej struktury kosztów. W tym zakresie ponownie można odnieść się do Krakowa, gdzie projektodawca uchwały w sposób przejrzysty i pogłębiony uzasadnił konieczność nowej stawki opłaty za odpady.” W konsekwencji braku owej transparentności podjęto decyzję, że mieszkańcy Łodzi zapłacą o 48 proc. więcej niż mieszkańcy Krakowa. Drastyczna podwyżka opłaty (o 42 proc.) w świetle uzasadnienia do projektu uchwały, nie posiada podstaw merytorycznych, a sposób jej wprowadzenia wskazuje na niekompetencję.
– prof. Eugeniusz Wojciechowski z Katedry Gospodarki Samorządu Terytorialnego na Uniwersytecie Łódzkim

Śmieci za drogie. Rząd chce regulacji cen

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx

Mnie poseł Tomaszewski śmieszy w pokazywaniu wszędzie excelowskich tabelek i wykresów.

Dodaj ogłoszenie